Moj petogodišnji sin, za razliku od mene, jako je zimogrozan. Stalno bi se zamatao u deke (tople, nikako ne, kako on kaže, hladni poplun), a od rođenja ima i omiljenu deku s kojom posvuda hoda. Njome se redovno pokriva i kad spava, čak i u ljetnim danima. Jednom smo je zaboravili na brodu koji je iz Zadra putovao otocima s konačnim ciljem na našem škoju, otoku Istu, pa je bio toliko tužan da smo organizirali paničnu potragu, zvali Jadroliniju, čuli se s kapetanom, ispitivali putnike jesu li je možda vidjeli... Deka je na kraju pronađena, smrdljiva i prljava, ali to mojem Grguru nije smetalo da je zagrli i poljubi, dok je istovremeno skakao od sreće, onako iskreno, dječje.
Upravo zbog njega, u svojem domu trenutačno imam nekoliko deka, od kojih je većina vunena, a to su, ističu stručnjaci, jedne od najpogodnijih za hladne dane i noći. Osim što u trgovinama možete pronaći raznoliku ponudu, treba znati i neke druge pogodnosti. Primjerice, takve deke (primjerice, merino) dobro utječu i na vaše zdravlje. Pomažu u ublažavanju simptoma osteoartritisa, reume, bolesti mokraćnog sustava i bubrega, ali i leđa i vrata. Kako? Vuna je na neki način amortizer i ublažava bol.
Možete kupiti deku od razne vune, a najpopularnije su one od ovčje vune, koje su odličan izolator hladnoće, koji "reagira" na temperaturu u sobi i zagrijava više ili manje, ovisno o njoj. Modeli s prekrivačima s dodatkom lanolina, životinjskog voska dobivenog iz lojnih žlijezda ovaca, vrlo su traženi. On smanjuje razvoj bakterija i grinja u proizvodu, čineći pokrivač jednostavnim za održavanje.
A što je s pranjem vunenih deka? Većina modernih perilica rublja danas ima poseban program pranja "vune", što olakšava, no ako ipak nemate takvu perilicu, pripazite da perete deku na temperaturi ne višoj od 30-40 °C. Nedostatak vunenih deka jest to što privlače moljce, a takav materijal nije siguran za ljude s alergijama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....