U Branimirovu ulicu 71E doselila je Specijalna bolnica Sv. Katarina zajedno s najsuvremenijom opremom i uređajima. Na 4 100 četvornih metara i 6 katova, u ugodnom ambijentu Sv. Katarine pacijenti obavljaju kompletan zdravstveni proces, od prvog pregleda, preko potrebnog zahvata do rehabilitacije. Osim toga, službena je bolnica Hrvatske nogometne reprezentacije i Hrvatskog olimpijskog saveza. Uoči službenog otvorenja, kroz sale i ordinacije s opremom koja je na vrhu u Hrvatskoj i Europi, provelo nas je osoblje Sv. Katarine.
Najponosniji su što su među prvima, ako ne i prvi u Europi koji primjenjuju koncept integrirane personalizirane medicine u kliničku praksu. Tijekom takvog pregleda u posebno izgrađenoj prostoriji svira opuštajuća glazba, jer se ljudi znaju bojati i iskustvo može biti klaustrofobično. Njihov uređaj za rendgensko snimanje (RTG), osim što može snimiti razne segmente, snima i panoramski, što znači cijelo tijelo. Nova usluga je denzitometrija, mjerenje gustoće kostiju. Denzitometar najčešće koriste pacijenti s osteoporozom.
U bolnici se nalazi i vrhunski medicinsko biokemijski laboratorij. Između prostranih plavo-sivih čekaonica smjestile su se ginekološka ordinacija, kardiološka dijagnostika, neurologija, mamografija, vertebrologija i sale za jednodnevnu kirurgiju. To uključuje male zahvate poput vaskularnih vena i endoskopija, odnosno gastroskopije i kolonoskopije. Tada su dostupne i ugodno uređene sobe za pacijente. Sv. Katarina specijalizirana je za ortopediju i bolesti kralježnice. Iako se operacijske sale još uvijek nalaze u Zaboku, cilj ih je s vremenom preseliti u Zagreb.
- Obično to izgleda da negdje morate na slikanje, drugdje na pregled. Na treće mjesto na operaciju i još negdje na fizikalnu rehabilitaciju. Ovdje se sve radi na jednom mjestu, osobito kad se radi o ortopedskim operacijama, istakla je posebnost bolnice Tea Ciglar iz marketinškog odjela tijekom obilaska.
Na petom katu tako se nalazi i vrhunski opremljeni centar za fizikalnu rehabilitaciju, kako bi pacijenti puni krug od prvog pregleda do ozdravljenja mogli obaviti na istom mjestu. Centar za dentalnu medicinu na Radničkoj je cesti u Zagrebu, a u planu je centralizacija svih kapaciteta s nastavkom u Zaboku.
Gradnja nove zgrade u Branimirovoj trajala je godinu i pol dana. U 16 centara izvrsnosti radi 120 djelatnika. Od 54 liječnika, njih sedam sveučilišni su profesori, 11 je docenata i 18 doktora znanosti. Godišnje kroz bolnicu prođe više od 40 000 pacijenata, što je oko 160 pacijenata dnevno.
Sv. Katarina nastavna je baza četiri medicinska fakulteta, što znači da su podjednako snažni u akademsko-znanstvenom aspektu, kao primjerice vodeći klinički bolnički centri, te zaposlenici mogu napredovati i dobivati titule. - Ovaj neuobičajen status ima rijetko koja druga privatna bolnica, rekao nam je predsjednik Upravnog vijeća Dragan Primorac.
- U Zagrebu je više od 100 godina bila samo jedna Klinika za ortopediju i raduje me da smo od ove godine i mi to postali, istaknuo je.
Partneri su s vodećom američkom bolnicom Mayo Clinic, pa surađuju s najboljim američkim i izraelskim stručnjacima. Lideri su u Europi u aplikaciji matičnih stanica u liječenju oštećenja hrskavice te u farmakogenomici, odnosno predikciji kako će osoba reagirati na pojedini lijek.
- Mayo Clinic odlučila je surađivati s bolnicom Sv. Katarina koja je preuzela lidersku ulogu u uvođenju koncepta personalizirane medicine u ovom dijelu Europe, ali i činjenici da se radi o jednoj od najboljih bolnica, rekao je direktor Centra za personaliziranu medicinu Keith Stewart u još neobjavljenom prilogu za CNN.
Prije Covida, omjer stranih i domaćih pacijenata bio je 40 naprema 60. – Mi smo oživjeli pravi zdravstveni turizam. Onda nas je Covid malo uzdrmao i sad se vraćamo na te brojeve, kaže Primorac.
Kada su radili analizu pacijenata, nije bilo jedne europske države iz koje nisu dolazili, samo je omjer varirao. U jednoj fazi najviše ih je dolazilo iz Velike Britanije za ortopediju jer su kod njih jako duge liste čekanja. Američki pacijenti dolaze na zamjenu velikih zglobova, kuka i koljena, zbog kvalitete i atmosfere koja im se doima 'domaćom', a cijene su znatno jeftinije.
Predsjednik Upravnog vijeća Primorac prisjetio se i perioda kada su dolazila brojna djeca iz Rusije i Ukrajine zbog bolesti krhkih kostiju. – Takva djeca imaju puno prijeloma. Operacija koju mi radimo je ugradnja intramedularnog čavla. Kada ga ugradimo, osiguramo mu da se može širiti s rastom djeteta. Inače svi drugi moraju ponovno operirati, a mi ne, jer kako dijete raste, on izlazi. Briljantna tehnika. Ogroman broj djece u najosjetljivijoj dobi od 5 do 8 godina nije nigdje drugdje išao, nego kod nas, ispričao je.
U zadnje vrijeme su im zanimljivi pacijenti iz Ujedinjenih Arapskih Emirata jer im zdravstveno osiguranje pokriva sve, pa čak i put na destinaciju koju odabere za liječenje.
U Sv. Katarini može se liječiti svatko, a kako je službena bolnica Hrvatske nogometne reprezentacije i Hrvatskog olimpijskog odbora, u njoj se liječe sportaši sa svih kontinenata. Među njima su bili vrhunski sportaši poput Mirka Filipovića, Luke Modrića, Marina Čilića, Garryja Kasparova, Dina Rađe, Josipa Pivarića, Ivana Balića, Blanke Vlašić, Ivice Olića, Ivana Rakitića, Marija Mandžukića, Bojana Bogdanovića i Nike Kranjčara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....