UČENJE OPTIMIZMU

Razvijte samopouzdanje svoga djeteta

Omogućite djetetu da upozna sebe i odraste u optimističnu osobu punu samopouzdanja. Nudimo vam nekoliko korisnih savjeta

• Izražavanje ljubavi prema djetetu: Jasno i otvoreno pokazujte ljubav prema djetetu(verbalno i neverbalno). Recite djetetu da ga volite i često ga grlite .Igrajte se sa svojim djetetom.

• Aktivno slušanje djeteta: Posvetite punu pozornost djetetovim iskazima (zainteresiranost za sadržaj i emocionalno uživljavanje). Kada vam dijete nešto objašnjava, pomozite mu da izrazi svoje misli i osjećaje.

• Omogućavanje djetetu da upozna sebe i davanje povratne informacije o ponašanjima: Ohrabrujte dijete da nešto učini iako ono misli da ne može. Objašnjavajte djetetu zašto nešto ne smije (čak iako mislite da je ono premalo da razumije razlog).

Učenje djeteta optimizmu: Usmjeravajte pozornosti djeteta na pozitivna iskustva te na prolaznost negativnih iskustava. Razgovarajte s djetetom o tome što ono voli. Pomozite djetetu da vidi pozitive strane događaja koji ga je rastužio.

• Omogućavanje situacija u kojem dijete doživljava uspjeh: Objašnjavajte i govorite djetetu da ako se zaista potrudi može uspjeti. Dopustite djetetu da samo izvodi razne aktivnosti čak iako je nespretno (npr. da se samo oblači ili veže cipele). U slučaju pretjeranog zaštićivanja djeca se ne mogu osamostaliti, ostaju ovisna o roditeljima, nesigurna i plašljiva, a u starijoj dobi imaju poteškoća u komunikaciji s drugim ljudima. Potičite dijete učenju raznih vještina npr. da nauči voziti bicikl ili koristiti računalo.Otkrijete u kojim je aktivnostima Vaše dijete dobro i što voli raditi, a zatim ga potičite u tome (npr. sportske aktivnost, ples, glazba, slikanje, briga o životinjama i sl.).

• Poticanje djeteta da se uspoređuje samo sa sobom :Naglašavajte poboljšanja učinkovitosti djeteta u odnosu na prošle pokušaje jer ga tako učite da se uspoređuje samo sa sobom, a ne s drugom djecom.

• Učenje djeteta suočavanju s neuspjehom: Dopustite djetetu da se suočava s posljedicama svog ponašanja te da uči na pogreškama. Objašnjavajte mu da su pogreške nužne. Dopustite djetetu da samo ispravi što je pogriješilo.

• Razvijanje djetetovih socijalnih kompetencija: Omogućite djetetu da se druži s vršnjacima. Razgovarajte s djetetom o njegovim odnosima s prijateljima.Pomozite djetetu da samo nađe pozitivno rješenje problema u odnosima s vršnjacima.

• Postavljanje jasnih granica prihvatljivog i neprihvatljivog ponašanja i dosljednost: U tom slučaju jasne su uloge roditelja i djeteta. Djeca se u strukturiranoj okolini i s jasnim pravilima osjećaju sigurno i raste im samopouzdanje. Za razvoj djetetove autonomije bitno je da dopustite djetetu odlučivanje u stvarima koje su prikladne u odnosu na njegovu dob (npr. koju majicu ili hlače želi obući, ali u bitnim stvarima npr. da li želi ići u vrtić, kada ide na spavanje - odlučuje roditelj).

• Svi osjećaji djeteta su prihvatljivi, neprihvatljivo može biti samo ponašanje: Pomozite djetetu naučiti razlikovati osjećaje od ponašanja jer osjećaji se prihvaćaju, a ponašanja reguliraju prema postavljenim pravilima (tako je npr. u redu osjećati ljutnju, ali nije prihvatljivo tući drugu djecu). Pomozite djetetu da smisli kako bi svoj osjećaj mogao izraziti na odgovarajući način koji nije destruktivan.Kroz izražavanje vlastitih emocija i razumijevanje tuđih stvara se kod djeteta temelj za razvoj empatije

Ne zanemarujte sebe: Da bi roditelji pomogli djetetu da stekne unutarnju snagu i uspješno se nosi s usponima i padovima odrastanja potrebno je da se brinu o sebi. Bavite se stvarima koje volite i u kojima uživate i ne zaboravite na druženje s prijateljima.

Autor: Dječji vrtić Šuma Striborova

www.cuvarkuca.hr

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 05:35