Novo istraživanje pokazuje da osobe koje imaju pozitivan serološki test na SARS-CoV-2 također imaju manji rizik da će se ponovno zaraziti u budućnosti.
Studija je objavljena danas u američkom medicinskom časopisu JAMA Internal Medicine, a potpisuju je istraživači iz Nacionalnog centra za tumore i kompanija LabCorp, Quest Diagnostics, Aetion Inc. i HealthVerity.
U istraživanju je sudjelovalo više od 3,2 milijuna američkih pacijenata koji su prošle godine obavili test na protutijela koronavirusa. Među testiranima, 11,6 posto je bilo pozitivno na protutijela, a 88,3 posto negativno. Proučavajući dalje podatke, istraživači su ustanovili da se samo 0,3 posto onih koji su bili pozitivni na protutijela ponovno zarazilo koronavirusom nakon 90 dana. S druge strane, tri posto onih s negativnim rezultatima testa na protutijela se ponovno zarazilo virusom u istom razdoblju.
- Rezultati studije u osnovi pokazuju redukciju za 10 puta, ali bio bih oprezan oko toga. Drugim riječima, to bi moglo biti precjenjivanje redukcije. A moglo bi biti i podcjenjivanje redukcije, rekao je CNN-u jedan od autora studije, dr. Douglas Lowy.
- Za mene je velika poruka - postoji redukcija. Ključna poruka koju treba iz toga izvući je to da je pozitivan rezultat testa na antitijela nakon prirodne infekcije povezan s djelomičnom zaštitom od nove infekcije.
Ipak, dodao je da bi se ljudi koji su preboljeli covid ipak trebali cijepiti kada na njih dođe red.
Naime, ispitivanje je opservacijsko i ukazuje na povezanost između pozitivnih rezultata testova na protutijela i nižeg rizika od infekcije približno 90 dana kasnije. Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se utvrdila uzročno-posljedična veza i koliko dugo zaštita iz protutijela može trajati.
Lowy je dodao i kako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdio rizik od ponovne infekcije nekim od novih sojeva koronavirusa.
- Sad kada postoje ovi sojevi koji izazivaju zabrinutost, koje su tu implikacije? Kratak odgovor je - ne znamo, kazao je Lowy, i stoga naglasio da osobe koje su bile pozitivno testirane na protutijela i dalje trebaju biti cijepljene protiv koronavirusa.
Doktor Mitchell Katz iz zdravstvenog sustava NYC Health + Hospitals napisao je u uvodniku studije kako je poznato da većina pacijenata koji se oporavljaju od covida-19 imaju protutijela te se čini da je ponovna zaraza do sada bila rijetka, ali još uvijek nije jasno koliko će dugo ta zaštita iz protutijela trajati.
- Iz tog se razloga preporučuje cijepljenje protiv SARS-CoV-2 bez obzira na status protutijela, napisao je Katz.
- Koliko će dugo trajati zaštita iz protutijela osigurana cjepivima također je nepoznato. Samo će vrijeme pokazati koliko će dugo trajati zaštita protutijelima nakon prirodne infekcije ili cijepljenja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....