Svakodnevno jedenje jabuka koristi neurološkom zdravlju - sastojci ovog voća, naime, mogu zaštititi živčane stanice od oksidacijskog stresa i njegovih posljedica te tako imati važnu ulogu u smanjenju rizika za razvoj neurodegenerativnih bolesti, poput Alzheimerove bolesti, pokazalo je istraživanje čiji su rezultati nedavno objavljeni u časopisu Journal od Food Science.
Nepravi plod
Istraživanje provedeno na Sveučilištu Oxford pokazalo je i da svakodnevno jedenje jabuka može biti jednako učinkovito u prevenciji smrti uzrokovanih začepljenjem krvnih žila kao i statini. Pored toga, znanstvenici sa Sveučilišta u Illinoisu otkrili su da jabuke mogu pomoći u sprečavanju razvoja raka debelog crijeva, raka dojke i raka stanica jetre, što se naročito odnosi na sortu crveni delišes čija kora obiluje triterpenoidima, tvarima koje imaju sposobnost uništavanja tumorskih stanica. Ova nova otkrića samo dodatno potvrđuju nutritivne i zdravstvene vrijednosti jabuke koje su možda i najbolje opisane u poslovici raširenoj po cijelom svijetu - “Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van”.
Jabuka pripada biljnoj porodici ruža, a botanički gledano nije voće, nego takozvani nepravi plod, jer se ne razvija iz oplođene plodnice nego iz cvjetišta koje je zadebljalo oko plodnice i okružuje je. Plod je zapravo ono što nazivamo jezgrom i obično ne jedemo. Meso jabuke je bjelkasto ili žućkasto, tvrdo i vrlo sočno, kiselkastog ili slatkog okusa te ponekad brašnaste teksture. Postoji više od 2000 sorti jabuke, a rasprostranjena je po cijelom svijetu jer se lako čuva, ne kvari se brzo, nije skupa i na raspolaganju je cijele godine.
Dobrobiti
Jabuka sadrži vrlo malo proteina i gotovo uopće nema masti. U 100 grama jabuke ima 10 grama šećera, obilje kalija, limunske kiseline i jabučne kiseline te samo 40 kalorija. Osim toga, prisutan je vitamin B1, koji poboljšava tek, ublažava umor i nervozu, kao i vitamin B2 koji olakšava probavu, štiti sluznicu usta i crijeva te jača kosu i nokte.
Sadrži i fosfor, kalcij, magnezij, natrij, željezo, ali i vitamine A i C, folnu kiselinu, obilje polifenola i određenu količinu flavonoida.
Tu nije kraj njenim dobrobitima: ovo voće jako dobro podnose dijabetičari jer ima malo šećera, a sadrži i oko dva posto vlakana, među kojima i pektin, poznat po brojnim pozitivnim učincima na zdravlje. Jabuka pomaže u držanju glikemije pod kontrolom regulirajući na taj način apsorpciju šećera.
Najčešće je jedemo sirovu i u tom slučaju adstringentno djeluje. Kuhana je odlično sredstvo protiv zatvora. Liječnici je obično preporučuju starijim osobama jer je lako probavljiva. Jedete li jabuke svakodnevno, one mogu sniziti razinu tzv. lošeg kolesterola (LDL) te povisiti razinu dobrog (HDL), i to u vrlo kratkom vremenu, a to je jedan od razloga zašto ih smatraju dragocjenim saveznikom u prevenciji srčanog i moždanog udara, kao i tumora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....