Znanstvenici tvrde da bi zubi uz pomoć lijeka Tideglusib mogli sami sebe 'popravljati' na način koji bi eliminirao potrebu za plombama, piše BBC.
Istraživački tim s King's Collegea u Londonu pokazao je da taj lijek, kojim se inače tretira oboljele od demencije, može potaknuti stanice u dentalnoj pulpi kod miševa da same poprave manje rupe. Rupe na zubima miševa tretirane su uz pomoć biorazgradive spužve natopljene Tideglusibom koja bi se stavila u karijes.
Studija objavljena u časopisu Science Reports pokazala je da je taj proces doveo do 'potpuno i učinkovitog prirodnog popravljanja' zubiju. Tideglusib je stimulirao aktivnost matičnih stanica u dentalnoj pulpi što je dovelo do regeneracije 0,13-milimetarskih rupa u mišjim zubima.
'Ključna stvar je to što je spužva biorazgradiva', rekao je profesor Paul Sharpe. 'Prostor gdje stoji spužva se za vrijeme regeneracije dentina do te mjere napuni mineralima da nakon tretmana ne ostane ništa što se u budućnosti može pokvariti.'
Istraživački će tim sada pokušati utvrditi mogu li se njihovom metodom popraviti i veće rupe. Sharpe je dodao da bi ovaj način liječenja zubiju uskoro mogao biti i komercijalno dostupan.
'Nadamo se da bi se mogao naći na tržištu za tri do pet godina. Ovdje nije riječ o do te mjere dugoročnom projektu', pojasnio je Sharpe.
U regenerativnoj medicini postoji bojazan da bi rapidno dijeljenje stanica moglo dovesti do razvoja raka, no ovaj je lijek, tvrde stručnjaci, već testiran kao moguća terapija za pacijente koji boluju od demencije. 'Sigurnost lijeka je provjerena na puno većim koncentracijama pa se nadamo da imamo dobitnu kombinaciju', zaključio je Sharpe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....