Dolazak jeseni nagovijestio je i sezonu gripe koja na sjevernoj hemisferi hara u razdoblju od studenoga do početka travnja. Kao i dosad, liječnici pozivaju na cijepljenje protiv gripe, ali čini se da je i bez tih poziva interes za cijepljenjem ove godine jako velik, kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu. Stoga je vrlo vjerojatno da ove godine na tržištu neće biti dovoljno cjepiva za sve one koji se žele cijepiti protiv gripe.
- U Hrvatskoj je prošle godine utrošeno 390.000 doza cjepiva protiv gripe. Početkom ove godine redovnom je nabavom naručeno 460.000 doza, a aktualno je naručeno dodatnih 130.000 - rekao je epidemiolog Branko Kolarić, član Znanstvenog savjeta za borbu protiv pandemije koronavirusa Vlade RH. Još oko 100. 000 doza cjepiva naručile su i ljekarne preko svoje nabave.
Slični simptomi
Iako je uobičajeno da se s cijepljenjem protiv gripe krene u studenome, ove godine će to biti već u oko 15. listopada, pri čemu HZZO pokriva troškove cijepljenja za prioritetne skupine kao što su osobe starije od 65 godina, štićenici i djelatnici domova za starije, medicinski djelatnici, osobe s kroničnim oboljenjima i druge.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) je za “Nastavi zavod Andrija Štampar” izdvojio 85 tisuća cjepiva, a u Zavodu su nabavili i dvije tisuće za komercijalne svrhe, odnosno za tvrtke koje su ranije to naručile.
U Hrvatskoj je u sezoni 2019./2020. godine službeno registrirano ukupno 59. 725 oboljelih od gripe, a 16 je službeno prijavljenih umrlih od gripe. No, za zemlju s brojem stanovništva poput Hrvatske procjenjuje se da se taj višak smrtnosti u sezoni gripe kreće od 125 do 550 osoba godišnje, ovisno o intenzitetu bolesti i pogođenosti cjepiva.
Cijepiti se protiv gripe ove je godine imperativ jer ta bolest ima slične simptome kao i covid-19 pa se tako može izbjeći pogrešno dijagnosticiranje, ali i veliki pritisak na bolnički sustav. Mnogi stručnjaci upozoravaju na to da bismo se mogli suočiti s vrhuncem pandemije koronavirusa baš u trenutku epidemije sezonske gripe, što su poznati epidemiolozi dr. Michael Osterholm, direktor američkog Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), i dr. Ed Belongia, direktor Centra za kliničku epidemiologiju i zdravlje stanovništva klinike Marshfield, nazvali “savršenom olujom”.
- Velik dio populacije i dalje je osjetljiv na koronavirus SARS-CoV-2, a pritisak na bolnicama bit će najveći ako se epidemije covida-19 i gripe preklope i dosegnu vrhunac otprilike u isto vrijeme - napisali su Osterholm i Belongia u uvodniku objavljenom u časopisu Science.
Nažalost, istraživanja pokazuju da je moguće istodobno oboljeti i od gripe i od covida-19. Dokazi za taj “dvostruki udarac” trenutno su ograničeni i uglavnom dolaze iz studije Public Health England (državna agencija za javno zdravstvo Engleske) u kojoj su korišteni podaci o pacijentima koji su od siječnja do travnja bili testirani i na gripu i na covid-19.
Od tih 19.256 pacijenata, njih 58 bilo je pozitivno na obje respiratorne bolesti, a njih 43 posto, odnosno 25 pacijenata je preminulo. Usporedbe radi, u toj skupini od 19.256 pacijenata, među onima kojima je dijagnosticiran samo covid-19, preminulo ih je 27 posto.
Pokazalo se da je 43 posto slučajeva s covidom-19 i gripom umrlo, u usporedbi s 27 posto onih koji su bili pozitivni samo na koronavirus. - Ako dobijete i gripu i covid, u ozbiljnoj ste nevolji. K tome, ljudi koji će najvjerojatnije dobiti obje infekcije možda su oni koji si to najmanje mogu priuštiti, u smislu vlastitog imunološkog sustava ili rizika za ozbiljne ishode. Stoga vas molim da se ove godine zaštitite od gripe - izjavila je za Guardian prof. Yvonne Doyle, medicinska direktorica Public Health England.
Optimizam
Slučajevi istodobnog obolijevanja i od gripe i od covida, zabilježeni su i u SAD-u. - Znamo da možete dobiti obje virusne bolesti odjednom i da je vašem imunološkom sustavu teže istovremeno ih pobijediti. Izloženi ste riziku za ozbiljna oštećenja pluća, dugotrajniju bolest, gore komplikacije, pa čak i smrt - rekla je za National Geographic prof. Lisa Maragakis sa Sveučilišta Johns Hopkins u Baltimoreu.
Iako nitko ne može predvidjeti kakva će biti nadolazeća sezona gripe, s južne hemisfere stižu optimistične vijesti. Zemlje poput Australije, Čilea, Novog Zelanda i Južnoafričke Republike, gdje se zima bliži kraju, bilježe rekordno niske brojke oboljelih od sezonske gripe.
Primjerice, u Australiji je do 23. kolovoza bilo zabilježeno svega 21.000 slučajeva gripe, čak 12 puta manje nego u isto vrijeme prošle godine, kad je zabilježeno 247.000 slučajeva oboljenja. Epidemiolozi to tumače velikim odazivom stanovništva na cijepljenje protiv gripe, ali i uvođenjem epidemioloških mjera zbog pandemije covida-19, kao što su nošenje maski i držanje fizičke distance.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....