Bolest koja je bila jedan od vodećih uzročnika smrti u viktorijansko doba u Velikoj Britaniji, ponovno je u porastu.
Iako šarlah više nije smrtonosan i može se tretirati, liječnici su iznenađeni što se bolest opet pojavila i to u velikom broju slučajeva.
Šarlah uzrokuje bakterija Streptococcus pyogenes, a najčešće pogađa vrlo malu djecu čiji je imunitet nešto slabiji.
Ova bolest skrivila je velik broj smrti u 19. stoljeću no nakon toga je skoro u potpunosti suzbijena.
Međutim, broj oboljelih naglo se povećao i u razdoblju od rujna 2013. i ožujka 2014. zabilježeno je 2.830 oboljelih, a od rujna 2015. do ožujka 2016. broj oboljelih je bio čak 6.100.
Kako navodi Independent, 600 novih slučajeva otkrije se svakoga tjedna što je najveća stopa novo zaraženih u posljednjih 50 godina.
Ova vrlo zarazna bolest vrlo lako se širi među djecom mlađom od deset godina koji su međusobno u bliskom kontaktu na mjestima poput škole ili dječjih igrališta.
Simptomi često uključuju crveni osip koji najčešće počinje na prsima i trbuhu nakon čega se širi na ostala područja. Također, često natiče jezik, pojavljuje se teška grlobolja i glavobolja te visoka temperatura.
Za šarlah ne postoji cjepivo, a bolest se liječi antibioticima koje treba uzimati oko deset dana. No ako se ne liječi, bolest može dovesti do raznih komplikacija i drugih opasnih stanja poput upale pluća.
Roditelji se zato upozoravaju da pažljivo motre simptome kod svoje djece, te ako bilo koji od njih primijete, odmah posjete liječnika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....