NA SVJETSKOJ RAZINI

Najopsežnije istraživanje dosad pokazalo: Korištenje mobitela ne povećava rizik od razvoja raka, kao ni antene!

Ilustracija

 Duje Klaric/Cropix
Analizirali su čak 5000 studija na temu povezanosti mobitela i raka objavljenih u proteklim desetljećima

Korištenje mobilnih telefona ne povećava rizik od razvoja raka, pokazalo je dosad najopsežnije istraživanje na tu temu koje je naručila Svjetska zdravstvena organizacija.

Analizirali smo i saželi sve znanstvene dokaze iz opservacijskih studija na ljudima na tu temu iz cijelog svijeta", rekao je koautor Dan Baaken iz njemačkog Saveznog ureda za zaštitu od zračenja (BfS), jednog od instituta uključenih u istraživanje.

"S velikom sigurnošću možemo reći da nismo ništa previdjeli", rekao je Baaken.

Analizirali su čak 5000 studija na temu povezanosti mobitela i raka objavljenih u proteklim desetljećima.

U svojoj konačnoj analizi uključili su sve vrste raka, ali su se posebno usredotočili na one koji pogađaju središnji živčani sustav, uključujući tumore mozga.

Otkrili su da korištenje mobilnog telefona ne dovodi do povećanog rizika od raka, uključujući tumore mozga, tumore hipofize, tumore žlijezda slinovnica ili leukemiju.

Izloženost radiofrekventnom zračenju baznih stanica ili antena za emitiranje također nije povećalo rizik od razvoja raka, prema istraživačima.

Analiza objavljena u časopisu Environment International uključila je studije do kraja 2022., što znači da nisu uključena istraživanja o novoj 5G tehnologiji za mobilne mreže.

"Međutim, uključili smo studije s kontaktom s radarskim izvorima, a radar ima sličnu frekvenciju kao 5G", rekao je Baaken.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 09:35