Jedan od najpoznatijih svjetskih neuroznanstvenika, Robert W. B. Love (profil OVDJE), kojeg samo na Instagramu prati više od dva milijuna ljudi, boravio je u Hrvatskoj, prošao je Dalmaciju, a najviše se zadržao u Dubrovniku. Love se bavi popularizacijom znanosti, savjetuje kako očuvati mozak u starosti te daje i druge zdravstvene savjete. Specijalnost mu je Alzheimerova bolest, piše Slobodna Dalmacija.
Objavio je video pod nazivom: "Ovo su dva glavna razloga zašto Hrvati imaju bolje zdravlje od Amerikanaca".
- Bio sam u Hrvatskoj, malo sam istraživao i provodio vrijeme ovdje. Hrvati su zdraviji od Amerikanaca. Puno je razloga za to. Prvi je da njihova hrana nije toliko loša kao naša, drugo – skoro svi vježbaju, šetaju, provode vrijeme vani, što Amerikanci ne rade. I to su stvari koje su jasne i vidljive.
A sada evo dva manje vidljiva razloga koja utječu na to da Hrvati imaju bolje zdravlje od Amerikanaca. Prvi razlog je šećer. Oni u restoranima nemaju umjetne zaslađivače, imaju obični šećer. Naravno, bijeli konzumni šećer nije dobar za vas, ali u umjerenim količinama manje je štetan od umjetnih zaslađivača. Znate li da umjetni zaslađivači mogu uništiti vaše dobre bakterije? To je dokazano i prema istraživanju dr. Davida Perlmuttera. Dakle, umjetni zaslađivači neće podići razinu inzulina, ali uništavaju dobre bakterije u crijevima. A znamo da je ono što je dobro za crijeva dobro i za mozak; to je ona već dokazana poveznica zdravlja crijeva i zdravlja mozga. Vaša su crijeva jako bitna za vaše cjelokupno zdravstveno stanje. Broj dva je kvaliteta njihove vode. Oni ne dodaju fluor u svoju vodu, a i voda im je relativno slobodna od pesticida. Nemaju ni atrazina u svojoj vodi; sve to utječe na to da su zdraviji od nas Amerikanaca - naveo je Love.
Međutim, javili su se brojni Hrvati, ali i stranci koji dugo žive u Hrvatskoj, navodeći da Hrvati i nisu toliko zdravi koliko se čini:
- Nizozemac u Hrvatskoj ovdje… Iako se s tobom potpuno slažem oko visoke kvalitete vode, mislim da općenito mnogi Hrvati imaju vrlo nezdrav način života. Hrvatska je jedna od zemalja u Europi s najvišom stopom pretilosti. Mnogi muškarci ne dožive duboku starost. Jedu velike količine prerađenog mesa, puno proizvoda punih šećera, puno alkohola, a i jako puno ljudi puši.
Ipak, mislim da u Hrvatskoj postoji puno toga što može pridonijeti zdravijem načinu života: priroda, sporiji tempo života, činjenica da mnogi sami uzgajaju povrće i jedu sezonski… Ali, kao stranac, mislim da prehrana u Hrvatskoj općenito nije zdrava. A da ne počnem tek o količini slatkiša koji se daju djeci…
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....