OPASNI PLINOVI

Djevojčica (14) je po posteljini pošpricala dezodorans i umrla! ‘Može li sprej zbilja ubiti? Evo što se dogodilo...‘

Ilustrativna fotografija

 Mediablitzimages (uk) Limited/Alamy/Profimedia/Mediablitzimages (uk) Limited/alamy/profimedia
U službi za toksikologiju HZJZ-a kažu kako dezodoransi u posebnim okolnostima posredno mogu dovesti do smrtnog slučaja

Jedan očajan britanski otac i njegova supruga ovih dana u Velikoj Britaniji vode žestoku bitku kako bi proizvođače dezodoransa natjerali da puno jasnije i vidljivije na ambalaži proizvoda istaknu obavijest da su oni opasni za djecu.

Za njihovu kćer Giorgiju Green sad je kasno - ona je u svibnju prošle godine preminula od srčanog zastoja nakon što je po posteljini pošpricala dezodorans koji je podsjeća na majku, no možda bi se moglo spasiti neku buduću djecu koja nerijetko koriste ovaj sprej, iako na njemu jasno piše da ga treba čuvati izvan njihova dohvata.

Kako donose britanski mediji, u Giorgijinoj smrtovnici piše da je njezina smrt povezana s udisanjem aerosola, dakle ne direktno sadržaja dezodoransa. No prema brojkama britanskog ureda za statistiku, od 2001. do 2020. godine "dezodorans" se spominje u 11 smrtovnica, iako se sumnja da je broj smrtnih slučajeva povezanih s omiljenim dezićima daleko veći.

Je li, dakle, uopće moguće umrijeti od dezodoransa? I ako jest - kako?

Odgovor smo potražili u službi za toksikologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, gdje su nam rekli kako dezodoransi u pravilu ne bi trebali biti direktno odgovorni za trovanje ili smrt trovanjem, ali u posebnim okolnostima posredno mogu dovesti do smrtnog slučaja.

U takvim situacijama čovjek zapravo ne umire od sastojaka iz sredstva, nego zbog nedostatka kisika, do kojeg dolazi zbog prisustva butana, propana, izobutana - a nerijetko i kombinacije ovih plinova. Ova tri plina redovito se nalaze u dezodoransima jer služe kao potisni plinovi - dakle, pomažu da se prilikom korištenja dezodoransa sadržaj oslobađa iz bočice pod tlakom.

"Međutim, butan spada u skupinu jednostavnih zapaljivih plinova te mu je glavna posljedica da iz atmosfere istiskuje kisik, što onda znači da njegovim oslobađanjem u nekom manjem prostoru bez ventilacije čovjek može ostati bez kisika i umrijeti od hipoksije, odnosno smanjene količine kisika u stanicama. Tu se obično javljaju nuspojave kao što su tahikardija ili aritmija, a to sve utječe na rad srca", pojašnjavaju nam iz HZJZ-a.

Ostali uobičajeni sastojci iz dezodoransa, nastavljaju, u količinama u kojima su prisutni u bočicama ne bi trebali biti opasni za organizam, naravno, uz pretpostavku da ih osoba koristi na način kako je predviđeno te da nema nikakve probleme dišnih puteva ili ostale probleme koji bi eventualno mogli utjecati na djelovanje dezića.

Prema podacima britanskog nacionalnog ureda za statistiku, piše BBC, butan je bio povezan s 324 smrtna slučaja u toj zemlji, propan s njih 123, a izobutan s 38. Sva tri plina, nastavlja se, bila su prisutna u dezodoransu koji je koristila Giorgia, iako se nigdje ne navodi ime proizvođača niti marka.

Osim britanskih slučajeva, u medijima se spominjao i slučaj 19-godišnjeg Nizozemca koji je umro nakon što je stavio ručnik na glavu te pošpricao dezodorans, a nakon čega je također došlo do zastoja srca.

Iz britanske udruge proizvođača aerosola izrazili su žaljenje zbog smrti mlade Giorgije Green te su napomenuli kako proizvođače uvijek savjetuju da pored zakonom propisanih upozorenja na ambalaže stavljaju i brojna druga, dobrovoljna, kako bi upozorili na važnost pravilnog korištenja proizvoda.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. studeni 2024 18:16