IMA LIJEKA!

DIJETE VAM CIJELI DAN BULJI U EKRAN? Najnovije istraživanje otkriva zašto to može biti pogubno

 ThinkStock
Istraživanje je provedeno na djeci od 2 do 10 godina iz Španjolske, Njemačke, Mađarske, Italije, Cipra, Estonije, Švedske i Belgije

Istraživanje provedeno u osam europskih zemalja utvrdilo je da gledanje televizije ili kompjuterskog ekrana više od dva sata dnevno može kod djece povećati rizik od visokog krvnog tlaka za 30 posto. Opasnost dugog "buljenja" u ekrane već je godinama poznata, jer je povezana sa sjedilačkim načinom života i pretilošću.

Najnovije istraživanje, koje su vodili znanstvenici sa španjolskog Sveučilišta u Zaragozi i brazilskog Sao Paola, proučilo je podatke koji su obuhvatili više od pet tisuća djece u dobi od dvije do deset godina iz Španjolske, Njemačke, Mađarske, Italije, Cipra, Estonije, Švedske i Belgije.

Djeca koja provode više od dva sata dnevno u sjedećem položaju ispred televizora, kompjutera ili igraće konzole, imaju 30 posto veći rizik razvijanja visokog krvnog tlaka, što je zabrinjavajući zaključak.

Znanstvenici preporučuju da se mlade osobe bave fizičkom aktivnošću više od 60 minuta dnevno, jer u suprotnom rizik od visokog tlaka raste 50 posto. Fizička aktivnost čini čuda, napominju, jer se povećava oksigenacija srca i istovremeno se smanjuje arterijski pritisak.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 11:19