POTHVAT PLASTIČNOG KIRURGA

Život s robotičkom protezom: Bioničkom rukom moći će se rezati kruh i otvarati boce

U prometnoj nesreći prije 12 godina Nicola Wilding ‘izgubila’ je podlakticu i od tada ima samo jednu želju, da ponovno može svojom rukom raditi neke osnovne stvari, poput rezanja kruha, mazanja maslaca, otvaranja boce...

Uskoro bi joj se snovi mogli ostvariti uz pomoć bioničke ruke koju bi joj ugradio pionir ove vrste kirurških zahvata, austrijski plastični kirurg Oskar Aszmann.

Kompjutorski pogon

Nicola bi u bečkoj klinici trebala dobiti bioničku ruku kojom se upravlja uz pomoć živaca u preostalom dijelu ruke.

Sve funkcionira tako da se signal iz mozga prenosi preko živaca u bioničku ruku koja se onda i pokreće. Cijeli mali kompjutorski pogon šake, kao i prsti, presvučen je posebnim materijalom koji imitira vlastitu kožu kako bi ruka bila i estetski prihvatljiva.

No, liječnici upozoravaju da je za uspješnost ugradnje vrlo važna upotrebljivost živaca podlaktice koji moraju fukcionirati.

Nicoli će se na pregledu koji je zakazan u austrijskoj klinici pregledati provodljivost živaca u ostatku ruke jer će o tome ovisiti i konačna odluka o ugradnji bioničke ruke.

Presađivani živci

Naime, nakon nesreće Nicolina ruka je bila potpuno paralizirana, a onda su joj u šest operacija presađivani živci iz noge.

Potom su slijedile hidro i psihoterapije, nakon čega je njezin biceps konačno profunkcionirao. Pokaže li se da su živci njezine ruke u dobroj formi, bionička bi ruka morala funkcionirati.

Potrebna zamjena

Nicola Wilding operaciju će platiti oko 200.000 kuna. No, liječnici upozoravaju da je njezin rok trajanja desetak godina, nakon čega će najvjerojatnije biti potrebna zamjena.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. prosinac 2024 03:58