Nedavno se pojavila vijest da je tip u San Franciscu napisao, nacrtao i objavio dječju slikovnicu, sve u dva dana, a da nikada prije nije nije napisao priču niti išta nacrtao. Poslužio se sustavom umjetne inteligencije. Također, AI sustav ChatGPT "skinuo" je pjesmu u stilu Nicka Cavea. Onda se okomio i na Miroslava Škoru.
Među umjetnicima svih vrsta opravdano je zavladala velika panika. Zbog AI sustava za crtanje i stvaranje grafika kao što je Lensa, Midjourney i DALL-e – crtači i grafičari strahuju da će ostati bez posla. Je li zbilja došao kraj vještini i umijeću, hoće li umjetnike zamijeniti umjetna inteligencija? Pitamo to našeg najpoznatije strip-crtača Esada Ribića, koji crta za Marvel, u novoj epizodi podcasta Jutarnjeg lista ‘Na aparatima‘.
- Možemo strahovati da će AI stvoriti puno ‘umjetnika‘ koji nemaju pojma o pojmu, ali umijeće neće nestati. Meni se i sada javljaju ljudi koji žele kupiti moje originalne table, rukom nacrtane, u mojoj sobi, koje još smrde po kavi i cigaretama, i to za dobar novac – govori.
Međutim, razvijanje vještine u čovjeka, poput slikanja, bolan je i spori proces koji traje desetljećima. Zašto to prolaziti ako programi umjetne inteligencije, posebno oni umjetnički mogu u sekundi to savladati i generirati bilo kakvu sliku.
Odgovore pogledajte u epizodi podcasta Na aparatima: Umjetnici protiv umjetne inteligencije. Također, saznajte zašto Ribić strahuje od onoga što će AI donijeti umjetnosti, zašto misli da je važno znati tko kontrolira tehnologiju i kako se mi, ljudi, odnosimo prema tehnologiji.
Podcast ‘Na aparatima‘ bavi se temama budućnosti, tehnologije i društva. Kako ćemo živjeti, raditi i družiti se za 30 ili 50 godina? Hoće li nas tehnologija napraviti glupljima ili pametnijima, hoćemo li i dalje jesti meso, igrati šah, čitati knjige, slušati rock‘n‘roll u 2050. godini? Pratite nas na vašim najbližim aparatima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....