Preplivajte Kanal ljubavi i ostanite zauvijek zajedno. Ili ako ste singl cura, razmišljajte o čovjeku iz svojih snova tijekom plivanja kroz kanal i do kraja odmora sresti ćete ga. Ako vjerujete u legende i bajke o ljubavi svidjet će vam se činjenica da kanal nije dugačak ili uopće zahtjevan za preplivati. Ono što po legendi nije objašnjeno, jesu li ovi zauvijek zajedno i sretni? Pa, nekako ako baš niste sigurni da je to osoba s kojom želite ostati zauvijek, možda bolje da plivate sami.
Marketinški trik ili stvarno vjerovanje u legende i priče za što su majstori, Grcima su možda pomogle da Kanal ljubavi poznat pod imenom Canal d’amour postane vjerojatno najpoznatija plaža otoka Krfa, ali i jedna po poznatijih na Mediteranu.
Ipak kad je posjetite i doživite prirodno remek djelo cijelog područja oko nje, shvatite kako im možda baš i nije trebao dodatni marketinški trik. Neponovljive boje litica i tirkiza Jonskog mora, u kombinaciji sa zelenilom otoka, podsjetit će vas da postoji puno vrsta ljubavi.
Bilo kako bilo, ima puno nadobudnih Britanki i inih koje s velikim osmijehom na licu skaču u Jonsko more i plivaju kroz kanal, ne bi li pronašle neku grčku verziju Casanove, tako će vam lokalci često objasniti ovaj dodatak za usamljene cure. Realno legenda i ime plaže ipak su nastali za već zaljubljene parove. Ako je suditi po meni ja sam se do sad u Grčkoj zaljubila samo u otok Krf i cijelu zemlju, ceste koje su genijalne za vožnju motorima, ali i grčku energiju.
Grčku kao zemlju EU, ali nekako daleko od europske sterilnosti najbolje će vam dočarati policajac na granici koji drži cigaretu u ustima i ispuhuje dim koji mu se miješa s kapljicama znoja, jer pakleno je vruće, dok pregledava moju osobnu i na lošem mi engleskom dodjeljuje koji kompliment. I tako je na toliko područja, žive znatno više za trenutak nego veliki dio Europe, dužni su, pa da kao Grčka, ali i dalje će se zabavljati i s velikim osmjehom uslužiti svakog turista.
“Da ti dočaram, trenutno nas je 9000 na ovom dijelu otoka, od toga je nas lokalaca možda 1000, mi smo bez turista i turizma mrtvi. Godina je gadna, gotovo jednako gadna kao i prošla.”
Nije baš puno optimizma udijelio vlasnik vile u kojoj smo proveli prve noći u Grčkoj, no nakon toga je zapalio joint, postao bolje raspoložen i ispričao nam sve o bivšoj ženi Britanki, koliko je često da one ulaze u brakove s Grcima i četvero djece s različitim ženama. Zli bi jezici rekli pravi mediteranski duh. Taj isti mediteranski duh vlada cijelim Krfom.
Osim što imaju plažu ljubavi, ja bih cijeli otok nazvala otokom ljubavi, prema hrani i piću, ali i “cvijeću”, točnije marihuani. Od svih mjesta po Grčkoj samo se na Krfu tako osjetila na gotovo svakom koraku, taman da mislite da ste u Amsterdamu recimo. Čak je i gospođa na plaži ljubavi voće prodavala uzvicima “Lovely jubbly fruits”. Dok je korona na otoku bila nešto znatno manje opasna nego u ostatku Europe. Maske su se nosile samo u trgovinama, ali nema panike ako ste vi odlučili da je nećete nositi.
Vratimo se na plažu ljubavi i cijelo područje s liticama oko nje. Nalazi se između sela Sidari i Peroulades, na sjevernoj obali otoka, na udaljenosti od oko 32 kilometra od grada Krfa, dok je cijeli otok otprilike 100 km² veći od našeg Krka. Kanal ljubavi prirodno je remek djelo i jedino od rijetkih takve vrste na Mediteranu. Nastao je korozivnim djelovanjem vode i zraka iznad litice od pješčenjaka, a prije covid pandemije tisuće turista dolazile su potražiti sreću u ljubavi ili jednostavno uživati u nevjerojatnim bojama Jonskog mora.
Ono što će vas morati izuti iz cipela je činjenica da se na otoku nalazi gotovo 4 milijuna drveća maslina, što itekako pridonosi ljepotama otoka na gotovo svim njegovim dijelovima. Autentične masline s Krfa su crne i beskrajno ukusne, žao mi je što donosim loše vijesti, ali nakon njihovih na otoku, teško da ćete više voljeti druge.
Ako se i ne zaljubite u prirodu ovog dijela otoka kao ja, imate drugu šansu u glavnom gradu otoka, istoimenom Krfu, to je i grad kojeg ćete prvog vidjeti stižete li na otok trajektom. Iskreno u šetnji živahnim starim dijelom grada, potpuno možete zaboraviti i na trajekt koji imate tu večer i na činjenicu da ste na otoku, jer grad ostavlja dojam kao da ste u nekoj velikoj mediteranskoj metropoli.
Uske ulice koje su prepune suvenirnica, restorana, barova, taverni, turista, zabavljača, dječje igre i jednostavno šarenog života na Mediteranu pozivaju vas da mu se vratite još 100 puta. Dok su šarene vile i kuće starog grada jedinstveni spoj različitih arhitektura koje su se na otoku izmjenjivale, stari je grad na UNESCO listi svjetske baštine.
Ono što se na otoku jednostavno mora napraviti u jednoj od lokalnih Taverni, jest probati “pašticadu” koja upravo s Krfa navodno i dolazi, a upravo u samom gradu Krfu nailazit ćete na ponudu iste na svakom koraku.
U videu ćete ipak najbolje doživjeti sve o čemu sam pisala..
Ne znam koliko je jeftiniji od Hrvatske, jer nisam godinama bila klasični turist na našoj obali, ali ovo je kratki cjenik nekih usluga.
- trajekt (povratna karta) za tri osobe i dva motora je 85 eura, a vožnja od Iguamentisa do Krfa traje sat vremena
- spavanje za 2 noći za tri osobe bilo je u najudarnijem vikendu sezone, vrlo blizu plaže s Kanalom ljubavi, 95 eura, s tim da pričamo o vili s bazenom, uistinu je bilo jeftinijeg smještaja
- u finim restoranima se jede za otprilike 10 - 15 eura po osobi i stvarno nije postojalo mjesto gdje nismo dobro jeli
- feta se jede na 100 načina i stalno, a specijalitet su uz gyrose i sarmice u listovima vinove loze
Komentari (0)
Komentiraj