STRESNO RAZDOBLJE

NA SAMOUBOJSTVO MISLI ČAK OSAM POSTO MATURANATA Svađaju se, opijaju, plaču i bježe iz škole

Na ovogodišnjoj državnoj maturi više od 30 tisuća maturanata nastojat će izboriti ulaznice za fakultete
 CROPIX

Kaže se da je kineska državna matura najstresnija na svijetu, a zbog nje maturanti padaju u depresiju i imaju suicidalne misli. Kako bi ostvarili što bolje rezultate, ne prezaju ni od toga da se u učionicama priključe na infuzije aminokiseline koja im daje dodatnu energiju za polaganje ispita na maturi. Hrvatski maturanti nisu se dosad odlučivali na tako radikalne poteze, ali to ne znači da su pošteđeni stresa i da im vrijeme kada polažu državnu maturu nije jedno od najdramatičnijih razdoblja, piše Slobodna Dalmacija.

Na ovogodišnjoj državnoj maturi više od 30 tisuća maturanata nastojat će izboriti ulaznice za fakultete. Kako se nose s “predmaturalnim” stresom pokazalo je prvo istraživanje ovakve vrste u Hrvatskoj, provedeno on-line anketom u posljednja dva tjedna, u kojemu je čak 66 posto učenika završnih razreda srednje škole reklo da im polaganje mature predstavlja najveći izvor stresa u ovom razdoblju, a 70 posto osjeća se zabrinuto.

Njih gotovo polovina učestalo se svađa i prepire, 36 posto plače, četvrtina ih pojačano konzumira cigarete, 14 posto alkohol, a isto toliko bježi iz škole. No, ono što je posebno zabrinjavajuće - gotovo osam posto maturanata priznaje da im se u posljednje vrijeme javljaju suicidalne misli!

Anketu su provele studentice zagrebačkog Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Biljana Bilobrk, Irena Imrović, Helena Križan i Irena Velimirović pod mentorstvom prof. dr. Irme Kovčo-Vukadin, a u sklopu kolegija Socijalna patologija i projekta na temu stresa kod maturanata zbog državne mature i upisa na fakultete. Anketa se provodila na portalu drzavna-matura.com, a anketni upitnik ispunilo je ukupno 608 maturanata (od kojih gotovo 80 posto djevojaka) iz cijele Hrvatske.

- Ovo su prvi podaci takve vrste u Hrvatskoj, dosad u nas gotovo da i nije bilo nikakvog istraživanja na ovu temu. I same smo bile maturantice, znamo kako je to stresno razdoblje i kakve posljedice može imati. Želja nam je da maturanti shvate kako se ne moraju sami nositi s tim stresom, da im poručimo kako ih ne treba biti sram priznati da trebaju pomoć i usmjerimo komu se mogu obratiti. Rezultati doslovno viču: Trebamo pomoć! – kaže Irena Imrović.

Ona kaže kako ih je u anketi najviše iznenadio odaziv, više od 600 maturanata manje u dva tjedna samo potvrđuje koliko problem treba ozbiljno shvatiti. Zapanjeni su i brojem mladih (u anketi je to bilo 47 osoba) koji priznaju da imaju suicidalne misli:

- Nažalost, čak 70 posto onih koji osjećaju stres zbog mature nikome se nije obratilo za pomoć, ili eventualno roditeljima i prijateljima. Iako oko sebe imaju dovoljno osoba koje bi im mogle pomoći, ne kontaktiraju čak ni stručnjake u školama, pedagoge i psihologe, najčešće zbog srama i straha da će zbog toga biti stigmatizirani – kaže Irena Imrović.

Kako je više od 40 posto maturanata navelo da bi voljelo dobiti više informacija o učinkovitim načinima nošenja sa stresom preko interneta, to će biti moguće na portalu drzavna-matura.com gdje će biti postavljen online antistres kutak.

Polovina maturanata kaže kako bi se obratila i nekom savjetovalištu da znaju za njega, a kako je jedan od partnera u anketi bio Psihološki centar “Tesa”, upravo je to adresa koja maturantima može ići naruku jer oni imaju potpuno besplatne psihoportal za mlade, internetsko i telefonsko savjetovalište za mlade te savjetovalište u koje možete osobno doći.

- Mladi koji polažu maturu i upisuju se na fakultet pod povećanim su stresom, a tu je mnogo pritisaka i pitanja – hoću li uspjeti upisati željeni fakultet, hoću li položiti ispite na maturi, što će biti nakon završetka srednje škole... Osobito ozbiljno treba shvatiti suicidalne misli i svatko onaj kome se obrati takva osoba ne smije to odbaciti kao nebitno – upozorava psihologinja i psihoterapeutkinja u tom centru Tanja Dejanović-Šagadin.

Ona navodi kako nije rijetkost da tijekom drugog polugodišta nastupi demotivirajuće razdoblje u kojemu mladi, upravo zbog straha od neuspjeha i nepoznatog, izgube volju za učenjem. Umjesto da “zagriju stolicu”, oni gube vrijeme, spavaju i slično, što je zapravo njihov način da se zaštite od stresa personificiranog u - knjizi.

- Važno je da mladi shvate, kao i roditelji, da neuspjeh na državnoj maturi neće nikoga obilježiti za cijeli život. Nećete biti smetlari zato što niste postigli najbolji mogući rezultat. Važno je shvatiti da u životu imate više od jedne šanse za uspjeh – poručuje psihologinja T. Dejanović-Šagadin, piše Slobodna Dalmacija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 17:57