Američki bestseler autor Tom Clancy, kojem su svjetsku slavu donijeli špijunski i vojni trileri radnjom smješteni u vrijeme i nakon Hladnog rata, preminuo je u utorak 66. godini života.
Književnu karijeru započeo je 1985. godine romanom “Lov na Crveni oktobar”, kod nas prevedenim 1989. u izdanju Mladosti. Izdavač je prepoznao potencijal rukopisa, ali je od Clancyja zahtijevao da izbaci oko 100 stranica tehničkih detalja.
Opširni i vjerodostojni opisi tehničkih detalja oružja, vojnih operacija i taktika, inače, postat će i zaštitni znak njegovih romana, a pisac, koji se navodno volio družiti s vojnim dužnosnicima i obavještajcima, na pitanje kako se priprema, kako prenosi Guardian, odgovarao je: “Čitam dokumente, gledam CNN i mislim si: sve je tu, samo treba znati gdje tražiti.”
Poklon za Božić
Clancyjev književni prvijenac postao je bestseler, a uspjehu sasvim sigurno nije odmoglo ni to što je roman za Božić poklonjen Ronaldu Reaganu. Tadašnjem američkom predsjedniku poklon se jako svidio i imao je potrebu to i javno objaviti.
Godinama kasnije, kad su Clancyja novinari upitali misli li da bi i bez Reagana bio jednako uspješan, odgovorio je potvrdno te dodao: “Postoji stara uzrečica u mornarici - nikad ne mijenjaj vještinu za sreću”. To ne znači da nije bio zahvalan. Konzervativac i zakleti simpatizer republikanaca, koji je dio krivnje za 11. rujna pripisivao i ljevičarskim političarima, često je svoje knjige posvećivao političarima, uključujući Reagana. Ipak, treba napomenuti da je bio blizak i s onima koji nisu sa simpatijama promatrali poteze Bushove administracije te da je bio kritičan prema Donaldu Rumsfeldu.
“Lov na Crveni oktobar” označio je početak uspješne karijere. Čak sedamnest Clancyevih romana došlo je na vrh liste New York Timesa, a ukupno je prodao više od 100 milijuna primjeraka. Prve naklade pojedinih naslova prelazile su i dva milijuna primjeraka.
Blokada je lijenost
Popularnosti su pridonijele i filmske ekranizacije (“Lov na crveni oktobar”, “Patriotske igre”, “Neposredna opasnost”, “Cijena straha”....), a Clancyjeva najpoznatijeg junaka Jacka Ryana glumili su Alec Baldwin, Harrison Ford i Ben Affleck.
Pisac koji je odbijao prihvatiti postojanje spisateljske blokade te objašnjavao kako je to samo službeno ime za lijenost, pisao je i publicističke knjige, a bio je jedan od prvih koji je ime uspješno pretvorio u brand te ga je za vrtoglave novčane iznose “posuđivao” za videoigrice, ali i serijale koje su pisali ili raspisivali drugi - što je ispočetka nerado priznavao - praksa koja je u međuvremenu postala dosta česta. Uostalom, kako ga je 2002. godine počastio Forbes: “Clancyju su za besteler dovoljne dvije riječi: njegovo ime”.
Uz “Lov”, na hrvatski je prevedeno više naslova Toma Clancyja. Algoritam je objavio “Dug časti”, “Izvršne naredbe” i “Jasna i neposredna opasnost” u prijevodu Petra Vujačića te “Tigrove zube” u prijevodu Alenke Mirković i u izdanju Najbiblioteke Algoritma i Jutarnjeg lista.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....