ZAGREB - Prozu Sibile Petlevski obilježavaju negiranje žanrovskih ladica i odabir hibridnih žanrova. Prvi dio trilogije “Tabu”, roman “Vrijeme laži”, biografska je fikcija koja se temelji na istraživanju života i rada u nas nedovoljno poznatog Viktora Tauska, pravnika i liječnika, psihoanalitičara, koji je zadužio i europske i zagrebačke kulturne krugove u doba moderne. Roman “Tabu” strukturiran je zanimljivom izmjenom dionica koje se tiču samoga Tauska, te onih o “istrazi” njegova života, rada i tragičnog kraja, u kojoj sudjeluju pripovjedačica i njezin prijatelj Tvrtko, lik nastao spajanjem dvaju poznatih sudbina, one Tvrtka Zane (Branimira Donata) i Vlade Gotovca.
Sučeljavanje
Takvo sučeljavanje dviju pripovjedačkih pozicija, kao i dva vremena, daje do znanja kako je autoričina nakana romaneskno obraditi jedan zagubljeni životopis koji je intrigira, ali ga i dovesti u vezu sa suvremenosti u kojoj su teme poput odnosa male sredine i metropole, multikulturnog identiteta ili rata više nego aktualne i intrigantne. Stoga je autorica svoju trilogiju odlučila posvetiti hrabrima, a konfabulacijom činjenica napisati roman(e) o tragičnoj sudbini intelektualaca.
Roman osim kao temelj trilogije funkcionira i kao samostalna cjelina u kojoj se Tauskove depresije, poznanstvo s Freudom i profesionalne turbulencije izmjenjuju s intrigantnim epizodama iz 1. svjetskog rata, pitanjima seksualnih sloboda i feminizma.
Delikatne teme
Intrigantna tema, nakana da se u hrvatski kulturni prostor ovakvim spojem fictiona i factiona uiključi osobnost Viktora Tauska, ali i neke druge, propitivanje delikatnih tema naših prostora, kao i kompleksnost romana na neki su način i sami po sebi rušenje tabua i prva dionica najvažnijeg proznog teksta ove autorice do sada.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....