GRANICE I SUDBINE

PREDRAG MATVEJEVIĆ O jugoslavenstvu prije i poslije Jugoslavije

Knjiga 'Granice i sudbine' nastajala je u nelagodi: autor je pisao u inozemstvu o svojoj zemlji, u kojoj se vodio rat

Osim esejističko-poetskih ogleda, poput 'Mediteranskoga brevijara', prevedenog na više od dvadeset jezika i 'Druge Venecije' koja je nagrađena nagradom 'Strega', jednim od najznačajnijih književnih priznanja u Italiji, kritika je vrlo pozitivno ocijenila knjige eseja Predraga Matvejevića nastalih "između azila i egzila", napose djelo o 'Kruhu našemu' te, među ostalim, zbirku 'Otvorenih pisama' koja su pridonijela da autor bude uvršten u francusku Legiju časti. Matvejević je objavio niz članaka i eseja u kojima je iznosio oštre kritike o situacijama, ličnostima i pojavama u bivšoj Jugoslaviji, uoči, za vrijeme i nakon rata koji je zadesio naše gradove i sela.

Knjiga 'Granice i sudbine' nosi podnaslov 'O jugoslavenstvu prije i poslije', a u najavi ovog izdanja nakladnik podsjeća na Krležino poimanje jugoslavenstva, koje se vrlo eksplicitno može iščitati iz sljedećih redaka:

"Jugoslavenstvo je širi pojam nego što mislite. Često to meni negiraju, a ja sam Jugoslaven, ali ne iz perspektive Aleksandra Karađorđevića ni Pere Živkovića. Ja sam i Srbin i to bolji od Vlade Bulatovića ili Antonija Isakovića, a bolji sam Hrvat od Stjepana Radića. Za Hrvate sam od početka bio Srbin i unitarist. Za Srbe frankovac i ustaša, a za ustaše opasan marksist i komunist, za neke marksiste salonski komunist, za klerikalce i vjernike antikrist koga treba pribiti na sramni stup. Za malograđane poslije rata sam kriv da je do svega ovoga došlo, za partijce zato što nisam došao u partizane, za vojnike zato što sam antimilitarist, a za antimilitariste što sam boljševik."

Knjiga 'Granice i sudbine' nastajala je u nelagodi: autor je pisao u inozemstvu o svojoj zemlji, u kojoj se vodio rat. Dio tekstova koji su ovdje sakupljeni bio je objavljen u domaćim i stranim glasilima, u prijevodu ili originalu, često i jednom i drugom. Većina ih je izišla, usprkos svemu, u nekoliko tomova koje su objavili razni izdavači, više strani nego domaći. Matvejević je gotovo svakoga mjeseca navraćao u domovinu, bivšu i sadašnju, da vidi i uvjeri se što se u njoj događa te o tome obavijesti strani i domaći svijet – bolji dio svijeta koji je dobronamjerno želio znati istinu. Branio je s najviše upornosti pisce i intelektualce koji su se našli u nevoljama, u raznim dijelovima bivše Jugoslavije ili, kako se danas kaže, "regije".

Predstavljanje knjige održat će se u Zagrebu u srijedu 28. siječnja u 19 sati u Knjižarsko-galerijskom centru 'Fadil Hadžić', u Ilici 13, a sudjeluju Predrag Matvejević, Zdravko Zima, Branimir Pofuk, urednik knjige Tvrtko Klarić i Drago Glamuzina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 06:33