Od 1. siječnja istekla su i autorska prava na romane "Krik i bijes" Williama Faulknera, "Zbogom oružje" Ernesta Hemingwaya, kultne eseje "Vlastita soba" Virginije Woolf te prvi engleski prijevod "Na Zapadu ništa novo" Ericha Marie Remarquea.
Kad za neko djelo isteknu autorska prava svatko ga može kopirati, dijeliti, reproducirati ili prilagođavati bez plaćanja vlasničkih prava.
Autorska prava za knjige, filmove i druga umjetnička djela po američkim zakonima isječu nakon 95 godina, za zvučne snimke traju i nešto kraće, tako da od 1. siječnja ove godine autorskim pravima nisu više zaštićene zvučne snimke iz 1924. i starije od toga.
2025. istekla su autorska prava na Mickeyja iz njegovih inkarnacija iz 1929., zajedno s prvim verzijama mornara Popaja i stripovskog lika Tintina, koji je debitirao u belgijskim novinama 1929.
Javnosti su sad bez autorskih prava dostupni i filmovi "Ucjena" Alfreda Hitchcocka i "Crna straža", prvi zvučni film Oscarom nagrađenog Johna Forda.
Glazbena djela objavljena 1929., primjerice "Bolero" Mauricea Ravela i "Amerikanac u Parizu" Georgea Gershwina, izgubila su svoja autorska prava.
Proteklih godina istekla su autorska prava na originalne Mickey Mouse i Winnie-the-Pooh te posljednje iteracije Sherlocka Holmesa iz priča Arthura Conana Doylea.
Svakog prosinca na američkom Sveučilištu Duke, na njihovom Pravnom fakultetu pri kojem djeluje američki Centar za proučavanje javnog dobra objave popis djela iz kulture za koja u novog godini istječu autorska prava.
Tako Sveučilište Duke, smješteno u Sjeveroj Karolini, na svoje stranice stavi svim dostupan javni popis djela koja se od tada mogu slobodno koristiti bez plaćanja naknade.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....