Kad je David Benioff 2006. godine počeo čitati prvi roman iz serije fantasy romana 'Pjesme vatre i leda' Georgea R.R. Martina, nazvao je oduševljeno svog kolegu D. B. Weissa. Ovaj je uzeo 'Igru prijestolja' i progutao je svih tisuću stranica u 36 sati, kako su kasnije ispričali ova dvojica autora danas planetarno popularne tv-serije u bogatoj produkciji HBO-a. Očarani dvojac susreo se s piscem, koji materijal za svoje romane pronalazi u gomili knjiga koje, priča kaže, do vrha ispunjavaju dvije sobe jedne kuće u blizini njegovog prebivališta u Santa Feu.
U petosatnom zasjedanju oko stola u restoranu u Santa Monici uspjeli su uvjeriti Martina da pristane na ideju pretvaranja njegove knjige u tv-seriju. Kako su se kasnije prisjetili, osvojili su pisca uronjenog u nepregledan niz likova koji tvore njegov imaginarni svijet Westerosa točnim odgovorom na njegovo pitanje: Tko je majka Jona Snowa?'
Pisac George R.R. Martin, autor sage koja je rasplamsala maštu milijuna
Martinov svijet 'Igre prijestolja' vuče mnoge likove i zaplete iz različitih događaja europske srednjovjekovne povijesti. Najočitija inspiracija je 'Rat ruža' koji je obilježio englesku povijest od 1455. do 1485. godine, kada su se za nadmoć borile velikaške kuće Lancaster i York, dok se u Martinovoj mitologiji dvije vodeće kuće Westerosa zovu - Lannister i Stark.
Knez Eddard Ned Stark (glumi ga Sean Bean) postaje žrtvom borbe za vlast
Kada je uzurpator Robert Baratheon potpao pod spletku svoje prelijepe ali prevrtljive kraljice Cersei, koja preuzme vlast u ime svog sina, mnogi su primjetili neodoljivu sličnost s povijesnim likom Izabele Francuske, poznate pod nadimkom "žena-vuk", koja se na sličan način obračunala sa svojim suprugom Edwardom II.
Prikaz iskrcavanja kraljice Izabele u Englesku sa svojim sinom, budućim kraljem Edwardom III. 1326. godine. Mnogi su primjetili neodoljivu sličnost prevrtljive kraljice Cersei iz 'Igre prijestolja' s Izabelom.
Martin je iskoristio i motiv "grčke vatre", tajanstvenog tekućeg eksploziva kojim je Bizant obranio Konstantinopolis od Arapa. Spektakularni prizore bitke s tim motivom iskorištenim u obrani sjedišta kraljice Cersei trajno su obilježili devetu epizodu druge sezone serije. Milijuni gledatelja bili su oduševljeni, a HBO je u snimanje epizode 'Blackwater' uložio čak 8 milijuna dolara!
Prizor iz epizode Blackwater: "grčka vatra" je spasila grad od napadača
U književnom imaginariju Georgea R.R. Martina pojavljuje se još niz povijesnih motiva, poput Hadrijanovog zida (kod Martina je to "Veliki zid"), kojim je rimski car ogradio sjevernu granicu Rimskog carstva na tlu Velike Britanije. U 'Igrama prijestolja' može se pronaći i legenda o Atlantidi kao "drevnoj Valyriji", islandske sage iz vikinškog doba ("Ironborn"), elementi Stogodišnjeg rata koji je harao europskim tlom od 1337. do 1453., nadiruća horda Mongola kod Martina se zovu Dothrakiji...
Vođa divljih Dothrakija u kojima mnogi prepoznaju mongolsku hordu
Dakako, pisac u svojoj fantastičnoj sagi nije preslikavao likove, niti povijesna razdoblja, već se radije inspirirao elementima koji bi raspalili njegovu maštu. Je li naslikao sliku srednjovjekovne Europe "još starijom i još ljepšom nego što je to bila?".
Martin strastveno proučava povijesne knjige, ali je tim više svjestan da mnogo "povijesnih istina" ovisi isključivo o onome tko ih je napisao. U jednom razgovoru spomenuo je Suetoniusa, "velikog tračera drevnog Rima", čije su priče oblikovale popularni roman i tv-seriju 'Ja, Klaudije". Kod tog izvora spominju se priče poput one da je Claudiusova treća supruga sudjelovala u seksualnom natjecanju s prostitutkom, a Martin napominje da za tu tvrdnju nema drugog izvora, osim samog Suetoniusa. "Ljudi znaju stvari, ali stvari koje oni 'znaju' možda nisu točne", rekao je u jednom razgovoru Martin.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....