PJESNIČKA MANIFESTACIJA

52. GORANOVO PROLJEĆE Lezbijsko- feministički zbor zapjevao 'Želja nam je samo jedna, da fašista više nema'

 Ranko Šuvar / Cropix
Pjesnička manifestacija "Goranovo proljeće" nastala je 1963. godine i postala jedan od važnih kulturnih događaja, kao i međunarodni književni festival

ZAGREB - Pjesnička manifestacija 52. Goranovo proljeće otvorena je u srijedu navečer u zagrebačkom VIP klubu, a pomoćnik ministrice kulture Vladimir Stoisavljević pozvao je pjesnike da poezijom šire svijet, dok je lezbijsko-feministički zbor "Le zbor" na svečanosti otvaranja otpjevao pjesmu "Želja nam je samo jedna, da fašista više nema".

Svoje dvije pjesme pročitao je u uvodnom dijelu programa i ovogodišnji dobitnik pjesničke nagrade "Goranov vijenac" Mario Suško, a tijekom večeri i drugi će autori čitati svoju poeziju.

Manifestacija "Goranovo proljeće" nastavlja se u četvrtak programom europske platforme za poeziju “Versopolis” u Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) u Rijeci te u petak čitanjem poezije u Pazinu.

Svečana dodjela nagrada “Goranov vijenac” i “Goran za mlade pjesnike” održat će se u subotu, 21. ožujka, u Lukovdolu, rodnom mjestu pjesnika Ivana Gorana Kovačića.

Pjesnička manifestacija “Goranovo proljeće” nastala je 1963. godine. Manifestacija je postala jedan od važnih kulturnih događaja, kao i međunarodni književni festival na koji dolaze ugledni svjetski pjesnici. Organizatori su 1971. utemeljili nagradu za sveukupan pjesnički opus – “Goranov vijenac”, a 1977. utemeljena je i nagrada “Goran za mlade pjesnike”.

Dobitnik “Goranova vijenca” za 2015. je književnik Mario Suško, a “Gorana za mlade pjesnike” Goran Čolakhodžić. Nagrade će im svečano biti uručene na središnjoj proslavi manifestacije 21. ožujka u Lukovdolu.

Hrvatski književnik Ivan Goran Kovačić rođen je u Lukovdolu 21. ožujka 1913. a u okolici Foče 12. srpnja 1943. smaknuli su ga pripadnici srpskoga četničkog pokreta. Bio je pjesnik, pripovjedač, esejist, prevoditelj i kritičar. Od 1936. uzdržava se novinarskim poslovima. Uređivao je kulturne rubrike u "Hrvatskom dnevniku" i u "Novostima". Potkraj 1942. zajedno s Vladimirom Nazorom priključuje se partizanima. Sudjelovao je u pohodima po Bosni, ali je intenzivno i pisao. Potkraj lipnja i početkom srpnja 1943. nalazio se u istočnobosanskom selu Vrbici. Pripadnici srpskoga četničkog pokreta ubili su ga u blizini Foče.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 00:27