VOJVOTKINJA MARGARET

‘Ljepotom je dominirala muškarcima, ocjenjivala ljubavnike, među njima i poznate ministre‘: premijera u Rijeci bila je zabranjena za mlađe od 18

‘Premijerom u Rijeci otvorena je rujanska predsezona riječkog ‘Zajca‘ pod nazivom ‘Glamur, požuda, skandal‘

 Darja Stravs Tisu
Opera se bavi vojvotkinjom Margaret, ženom nezasitnog seksualnog apetita, čije su nage fotografije dospjele u javnost. Opera se smatra klasikom

Od svoje praizvedbe u Engleskoj 1995. godine, komorna opera "Napudraj joj lice" (Powder Her Face) Thomasa Adèsa postala je jednom od najizvođenijih britanskih opera. Izvođena je diljem svijeta, a oduševljenje publike i kritike donijelo joj je status modernog opernog klasika jednog od najvirtuoznijih skladatelja našeg doba, kojeg mnogi smatraju nasljednikom Benjamina Brittena.

Prvi je put u Hrvatskoj ova opera, koja se bavi vjerojatno prvim modernim seksualnim skandalom u svijetu, izvedena je u Rijeci na opernoj pozornici HNK Ivana pl. Zajca. Uprizorenje opere u režiji Eve Hribernik, a pod dirigentskim vodstvom Simona Dvoršaka, nastalo je u koprodukciji riječkog HNK-a i ljubljanskih Slovenskog komornog glasbenog gledališča i Cankarjevog doma.

Premijerom u Rijeci bit će otvorena rujanska predsezona riječkog "Zajca" pod nazivom "Glamur, požuda, skandal".

Kako stoji u najavi, "ovo izuzetno djelo s kraja prošlog stoljeća koje se bavi stvarnim skandalom, u kojem se seks, slava, glamur i zavist spajaju u vječno neodoljivi koktel, govori o Margaret Campbell, vojvotkinji od Argylla (1912.-1993.), pripadnici britanske aristokracije i skandaloznoj, fatalnoj ženi nezasitnog seksualnog apetita čije su nage fotografije dospjele u javnost.

Provokativna opera Thomasa Adèsa s libretom Philipa Henshera u majstorskom vrtlogu živopisnih epizoda s odvažno profiliranom instrumentacijom šesnaest glazbenika i četvero solista priziva eru glamura, duhovitosti, dekadencije i jazza, opisujući sudbinu nemilosrdno razotkrivene aristokratkinje u njenoj divljoj vožnji od zvijezda do propasti. Život Margaret Campbell prikazan je retrospektivno kroz osam slika u dva čina, koje se vješto kreću između sjećanja i mašte. Istodobno, djelo odaje počast nekada popularnim glazbenim stilovima, od swinga do tanga, kao i glazbi Kurta Weilla, Albana Berga i Igora Stravinskog".

image

Margaret Whigham

-/mary Evans Picture Library/profimedia/-/mary Evans Picture Library/profimedia
image

Operna predstava

Darja Stravs Tisu

Kako je napisala redateljica Eva Hribernik, iza slike femme fatale, koja svojom fizičkom ljepotom dominira muškarcima, krije se njezina prava priroda. Svaki put kada se pogleda u ogledalo, ona dolazi u kontakt sa ženom koja živi u njoj, koja od nje želi autentičnost i istinu. Budući se ne može odreći svojih starih navika i načina djelovanja, uglavnom žudnje za materijalnim i obiljem tjelesnih užitaka, ona prikriva svoju pravu prirodu i time samu sebe osuđuje na propast.

U glavnoj ulozi vojvotkinje, na riječkoj će premijeri opere nastupiti poznata slovenska sopranistica blistave međunarodne karijere, nekadašnja članica Bečke državne opere, a danas mariborskog SNG-a, Sabina Cvilak koja je oduševila svojom interpretacijom prigodom premijere u Ljubljani.

image

Sabina Cvilak

Darja Stravs Tisu/

" ... Sabina Cvilak briljirala je u glavnoj ulozi Margaret Campbell, vojvotkinje od Argylla, koja je svojim inventivnim glasom i glumačkim umijećem stvorila izrazito višestruku osobnost sposobnu izazvati širok raspon emocija...", zapisala je kritika. Uz nju u više uloga nastupaju i britanski bas Graeme Danby, koji je nastupao u nekoliko vodećih svjetskih opernih kuća, ponajviše Kraljevskoj operi Covent Gardenu i Engleskoj nacionalnoj operi, potom sopranistica riječke Opere Karla Mazzarolli i tenor Gregor Ravnik. U predstavi pleše i članica riječkog Baleta Ksenija Krutova, a sudjeluju i riječki baletani Ali Tabbouch i Andrei Köteles. Glazbu izvodi Riječki simfonijski orkestar.

image

Operna predstava

/Darja Stravs Tisu
image

Operna predstava

/Darja Stravs Tisu

Scenograf je Jaro Ješe, a kostimografkinja Riječanka Sandra Dekanić, koji su također prema sudu slovenske kritike, "stvorili sliku dostojnu holivudskog filma". Svjetlo je prilagodio Dalibor Fugošić.

O Margaret Campbell

Rođena je 1912. kao Ethyl Margaret Whigham. jedino dijete škotskog milijunaša i industrijalca. Na naslovnice je dospjela 1930. kao debitantica sezone. U desetljeću koje je uslijedilo postala je jednom od najfotografiranijih žena na svijetu i ikonom stila. No njezin izvanredan život ponajviše je odredio brak s Ianom Douglasom Campbellom, 11. vojvodom od Argylla. Brak se rano počeo urušavati, što je ubrzano njegovom konzumacijom velikih količina alkohola te njezinom serijskom nevjerom. Samo nekoliko godina nakon vjenčanja vodili su uglavnom odvojene živote. Sve je kulminirao kada je vojvoda dao provaliti u njen ormarić dok je boravila u New Yorku. U njemu je pronađeno mnogo polaroid fotografija, a na većini je vojvotkinja bila "odjevena" samo u svoj prepoznatljiv trostruki niz bisera. Godine 1963. vojvotkinjini seksualno eksplicitni polaroidi postali su središnjim dokazom na sudu tijekom brakorazvodne parnice koju je pokrenuo vojvoda. Zbog skandala i tračeva koji su pratili ovu parnicu, Margaret je prozvana "Prljavom vojvotkinjom", a sve je završilo njenim konačnim društvenim i financijskim padom. Glasine koje su svakodnevno iz sudnice curile u tabloide govorile su da je vojvotkinja vodila pornografski dnevnik te da je zvjezdicama ocjenjivala svakog svog ljubavnika među kojima su bili i ministri u vladi i holivudske filmske zvijezde. Ali najskandalozniji osuđujući dokaz bile su upravo njene osobne intimne polaroid fotografije, ukradene i javno pokazane. Snimljene samookidačem u njezinom domu, pokazivale su je dok izvodi felacio tzv. "muškarcu bez glave", čije je lice ispalo iz kadra i čiji je identitet zauvijek ostao misterijem.

Adès ove scene iz njenog života prikazuje zadivljujućim rasponom orkestralnih boja "izvučenih" od samo šesnaest instrumentalista. "Rezultat je nevjerojatan zvučni svijet koji svjetluca finim detaljima čak i dok prikazuje čuvene ljude uhvaćene u nečuvenim okolnostima."

Tri desetljeća nakon brakorazvodne parnice i nedugo nakon vojvotkinjine smrti, dva mladića u svojim dvadesetima prihvatila su izazov postaviti njezinu tragičnu priču na opernu pozornicu.

Reprizna izvedba na programu je 20. rujna, izvodi se uz titlove na hrvatskom jeziku, a predstava nije za mlađe od 18 godina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 16:18