O tome je li slavni moreplovac i istraživač Marko Polo uistinu rođen u Korčuli vode se nebrojeni političko -povijesni prijepori. No, posve je nesporno da duh Marka Pola na Korčuli živi i stotinama godina nakon njegove smrti, jer je ovog ljeta u grad uspio dovući brojne veleposlanike, filmaše, sportaše i glazbenike. Okupili su se na Međunarodnom Marco Polo Art festivalu, jedinstvenom festivalu koji na jednom mjestu okuplja kulturu i diplomaciju, pod sloganom "Put svile - staza dijaloga".
Festival je u subotu otvoren u Katedrali sv. Marka koncertom slavnog njemačko-azerbajdžanskog pijanista Davida Gazarova. Otvarajući festival korčulanski gradonačelnik Fabris se zahvalio Igoru Prižmiću, osnivaču Marco Polo Art Festivala koji je prije tri godine pokrenuo susret dijaloga naroda i kultura sa drevnog Puta svile.
"Taj naš put tek je mali djelić velikog globalnog projekta One Road One Belt, koji osim ekonomskog značaja predstavlja i kulturno povezivanje svih zemalja na povijesnom Putu svile, kojeg je Korčula u davna vremena bila ishodišni dio", istaknuo je Fabris.
U sedam dana festivala predstavljena je kultura deset zemalja sudionica festivala - Azerbajdžana Indonezije, Indije, Turske, Rusije, Bugarske, Kine, Irana, Koreje i Kazahstana. Većina zemalja predstavlja se svojim filmskim uracima, glazbom te informativnim štandovima, a Indija se predstavila i karakterističnim plesovima u centru grada.
Otvorena je izložba 'Marco Polo na Putu svile', te prikazan dokumentarac "Hrvatska Korčula, domovina Marca Pola', u nedjelju je, u suradnji s Arheološkim muzejom u Zagrebu, otvorena izložba posvećena mitskom gradu Troji, a radove je izložio i slikar Charles Bilich. Publici se u Katedrali Sv. Marka predstavio mladi gitarist Josip Grgić, dok je dvije večeri za redom koncert održao glasoviti Edin Karamazov.
Ravnatelj i pokretač festivala Igor Prižmić, naš nagrađivani filmski producent i pater familias umjetničke obitelji koja se čitava uključila u razvoj ovog jedinstvenog događaja koji kombinira turizam, kulturu i diplomaciju istaknuo je koliko je zadovoljan odazivom i suradnjom zemalja sudionica.
Slikovito je napomenuo kako je prije sedam stoljeća iz Korčule krenuo jedan čovjek (Marko Polo) u susret drugima i drugačijima i tako obogatio svijet, kao što to čini i Festival na kojemu je ove godine deset zemalja.
Brojne zemlje poslale su veleposlanike na 3. MPAF. Tako su Korčulu ovih dana obišli azerbajdžanski veleposlanik Fakhraddin Gurbanov, bugarska veleposlanica Tanya Dmitrova, Sandeep Kumar (Indija), Tolezhan Barlybayev (Kazahstan) i Mustafa Babur Hizlan (Turska), te druga tajnica indonezijskog veleposlanstva Marisa Yiedha Christyanti, savjetnik kineskog veleposlanika Li Xin i savjetnica korejskog veleposlanika Gye Yoen Cho.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....