IN MEMORIAM TIGRAN KALEBOTA

EMOTIVNI OPROŠTAJ ALEKSANDRA DRAGAŠA OD LEGENDARNOG ČLANA PSIHOMODO POPA 'Ovu vijest nemoguće je pojmiti. Pogotovo nakon nedavnog razgovora s njim...'

 Psihomodo Pop / Facebook
 

Vijest da je iznenada umro Tigran Kalebota, bubnjar Psihomodo popa, gotovo je pa nemoguće pojmiti. Barem osobno, jer nije bilo davno da sam baš s njime, a potom i s ostalim momcima iz Psihomoda u njihovoj "garaži" u Sigetu razgovarao o tome kako vode prilično zdrav život, paze na težinu i prehranu, vježbaju u teretani te izgledaju mlađe nego što realno imaju godina i "kilometraže" iza sebe.

Nema tome tako davno da su me oduševili na energičnim i blještavim koncertima u Gavelli i Domu sportova, kad se Tigran za bubnjevima, sa Šparkom na basu, ponovo iskazao kao temelj Psihomoda na kojem Gobac, Brada i Kuzma mogu izvoditi svoje majstorije i ludorije. Za Psihomodo je bio jednako važan kao i Tommy, odnosno Marky za Ramonese ili Clem Burke za Blondie, kojima je svirački bio blizak kao pravi, punokrvni punk-rock bubnjar. Nikada previše ekstravagantan ili samodopadan, ali uvijek na pravome mjestu u pravo vrijeme. Brz, precizan i čvrst, ali ne i dosadan, monoton ili jednodimenzionalan.

Zagreb, 260314. 
Psihomodo pop, intervju za Jutarnji list, a danas imaju koncert u Tvornici.
Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
Bruno Konjević / CROPIX

Tigran Kalebota Tigi (1964.) sa Smiljanom Šparadišem Šparkom, Davorom Gopcem i tadašnjim gitaristom Nevenom Kepeskim osnovao je Psihomodo pop 1982. godine na temeljima grupa Neron, u kojoj je prije toga svirao bubnjeve, Rokfeler i Klinska pomora, iz koje je došao Gobac. Sjećam se tih ranih koncerata Psihomoda, kad nam nije išlo u glavu kako jedan tako sjajan bend ne može doći do ugovora za snimanje i objavu albuma u tadašnjem Jugotonu ili nekoj drugoj diskografskoj kući toga doba. Paradoksalno, jer momci su izgledali sjajno od samih početaka, zvučali uvjerljivije od niza drugih punk i new wave bendova, a u sebi nosili duh Zagreba barem koliko i Film, Haustor te Azra.

Zagreb, 230508.
Centar za kulturu Tresnjevka gdje grupa Psihomodo pop snima spot za novi singl Totalno sam lud. 
Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
Bruno Konjević / CROPIX

No, trebalo je proći šest dugih godina da Psihomodo - tek 1988. u produkciji Ivana Pika Stančića, između ostalog nekoć i bubnjara grupe Film iz kojeg će kasnije kao saksofonist u Psihomodo ući Jurij Novoselić Kuzma - napokon objavi debi album "Godina zmaja", a ubrzo i "Live In Amsterdam" (1989.). Sve ostalo je, kako se kaže, povijest, no već je tada bilo jasno da je Psihomodo pop u sebi nosio ne samo duh Ramonesa i drugih pionira punka nego i izražavao crtu onih koji su mu prethodili poput Iggy Popa i Lou Reeda, pa i "klasičnih" rock bendova, kao što su Rolling Stonesi, te zvijezda glam-rocka poput T. Rexa i Bowieja iz ranih 70-ih. Naravno, bili su i posve svoji i po mnogočemu unikatni, a tako će ostati i tijekom 90-ih, iz kojih se rado sjećam i naše suradnje na albumu "Unpljugd" (1995.), sve do posljednjeg studijskog albuma "Ćiribu ćiriba" (2014.). Bilo je uspona i padova, no sve su to izdržali dečki iz Psihomoda, uključujući i one trenutke kad bi manje uporni bacili koplje u trnje ili posljednji put zavitlali bubnjarske palice u publiku.

Zagreb, 110217.
Dom sportova.
Koncert Antivalentinovo 2 odrzan je u dvorani Doma sportova. Glavne zvijezde koncerta bili su Psihomodo pop i Let3.
Na fotografiji: Let3.
Foto: Marko Todorov / CROPIX
Marko Todorov / CROPIX

Uz to, Tigran nije bio samo bubnjar nego je od sredine 80-ih do sredine 90-ih radio i na RTV-u Zagreb, odnosno HRT-u kao ton-majstor, a unutar benda bio je i uvelike angažiran na produkciji glazbe te videospotova. Kad god bismo se sreli, ostavljao je dojam ljubaznog sugovornika ugodne boje glasa, širokog osmijeha i čvrstog stiska ruke. Nismo se toliko dobro poznavali da bih mogao reći koliko je bio samopouzdan i siguran u sebe. Ipak, u poslovima vezanim za bend i oko njega doimao se najorganiziranijim i najfunkcionalnijim, kao da i time svojim dečkima iz Psihomoda čuva leđa. Čak i kad ne sjedi iza njih, za bubnjevima.

Split, 070315.
Nakon sluzbenog zavrsetka 22. Porina u Spaladium areni, glazbenici su se nastavili druziti na zabavi Porin after party.
Na fotografiji: Psihomodo pop.
Foto: Nikola Vilic / CROPIX
Nikola Vilić / CROPIX

Sjećam se i kad smo se jednom prilikom, negdje na Ilici prije četiri-pet godina, tužili jedan drugome kako je u ovim našim poslovima vezanim za glazbu sve teže i teže. No, i tada mi je djelovao poput čovjeka i bubnjara na kojeg su se ostali članovi Psihomodo popa uvijek mogli osloniti. Možda griješim dušu jer vijest o njegovoj smrti toliko je iznenadna i šokantna da je u nju teško povjerovati, pa je i stoga prerano o tome sada diskutirati, no mislim da bi i iz tog razloga Tigran bio najsretniji kad bi Psihomodo pop nastavio dalje. Bez njega, ali baš i time u spomen na tog velikog, dragog i dobrog tigra Psihomodo popa i bubnjeva punk-rocka.

Zagreb, 220314.
Ulica Pile 1, Kruge.
Poslijepodne je u zagrebackom naselju Kruge odrzan party povodom 30. godisnjice benda Psihomodo Pop i otvorenje Trga Psihomodo Popa kojeg su oslikali kreativci iz projekta Pimp My Pump.
Na fotografiji: Psihomodo Pop na Trgu Psihomodo Popa.
Foto: Bruno Konjevic / CROPIX
Bruno Konjević / CROPIX

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 05:01