BURA ZBOG "SABLJE"

Velika svađa u Srbiji: "Serija nema nikakve veze s Đinđićevim životom! On uopće nije bio takav, a u njoj nema dvojice ključnih ljudi..."

Serija ‘Sablja‘

 Press/
Sergej Trifunović u seriji, koju i hrvatska publika može vidjeti na Maxu, interpretira lik Milorada Ulemeka Legije koji je zbog ubojstva osuđen na 40 godina zatvora

Serija "nema veze sa Zoranovim životom, nego je naglasak na jednom kriminalnom klanu", iznio je za portal Danas svoje mišljenje o seriji "Sablja", koja se trenutačno prikazuje na platformi Max, Siniša Nikolić, nekadašnji šef kabineta Zorana Đinđića.

"U prve dvije epizode Zorana su prikazali kao jednog zbunjenog i izgubljenog čovjeka, koji ne zna što uraditi, dok svi oko njega imaju neke prijedloge, a on samo čeka da se nešto desi. Zoran apsolutno nije bio takav. Prvo, takav način govora koji glavni glumac uzima sliči Zoranovu govoru kada bi se obraćao javnosti, u medijima, ali na taj način ne možete pričati s nekim u četiri oka, u automobilu ili kancelariji. Zoran je normalno govorio, nije bio dramatičan u privatnoj komunikaciji. Njegov naglasak je bio specifičan i naglašen u momentu kada se obraća javnosti, sve ostalo je bilo drugačije", pojasnio je Nikolić.

Kako je pisao filmski kritičar Jutarnjeg lista Damjan Raknić, serija je inspirirana "atentatom na srpskog premijera Zorana Đinđića, događajima koji su mu prethodili te potrazi za onima za koje se sumnjalo da su ga izvršili", a ispričana je iz perspektiva četiriju likova: "novinarke Danice (Milica Gojković), koja prati politička zbivanja u Srbiji, detektiva Borisa (Ljubomir Bandović), koji nastoji otkriti kako je Đinđić ubijen, sitnog kriminalca Uroša (Lazar Tasić), koji je pomogao atentatorima, te Đinđića (Dragan Mićanović), srpskog premijera koji je ubijen zbog svojih napora da se obračuna s organiziranim kriminalom u Srbiji".

Ipak, primjećuje se odsutnost nekih ključnih aktera, primjerice, kako navodi Nikolić, Zorana Živkovića, čovjeka "koji je rukovodio cijelom tom akcijom ‘Sablja‘", te policijskih časnika Mile Novakovića i Bore Banjca, "koji su zapravo završili cijeli posao oko ‘Sablje‘".

"Okej, momci koji su radili na seriji odlučili su se za taj alternativni pristup i to su dobro izveli, ali ne znam je li zbog dramatike izabrano da oni budu periferni likovi ili je iz neznanja. Nekako mi se čini da relativiziraju povijesnu ulogu Zorana Đinđića bez obzira na to što pričaju o tom momentu kada je poginuo i kako se to dogodilo", nastavlja Nikolić kojemu je drago što se o Đinđiću priča, ali ne i što je fokus na njegovoj smrti, a ne na njegovu životu.

Ukazao je i kako bi materijal vezan uz Đinđićev život danas mnogo značio "ljudima koji pokušavaju promijeniti situaciju u Srbiji zato što se doslovce ništa nije dogodilo od onog vremena kada je on živio, radio i politički se borio".

image

Serija ‘Sablja‘

Press/

Nikolić je izrazio i zabrinutost da se serija ne svede samo na zanimljivu i napetu seriju u kojoj se "neće rasvijetliti ništa od onoga što bi se trebalo rasvijetliti".

Vodič kroz likove

Jasnoće bi gledateljima, naslućuje se iz Raknićeve kritike, moglo nedostajati i po pitanju uspješnog praćenja radnje i baratanja popisom likova.

Iako su scenaristi Tagić i Stanković "prije prve epizode iznijeli informacije koje gledatelju do određene mjere približavaju društveno-političku situaciju u kojoj se Srbija nalazila na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće, ‘Sablju‘ je na trenutke teško pratiti, prvenstveno zbog mnogo likova koji se pojavljuju", ali i zbog "retrospekcija".

Serija je, smatra Raknić, "evidentno prvenstveno napravljena za srpsku publiku koja bolje od kakvog neukog promatrača poznaje ljude na kojima se temelje likovi iz serije, razumljivo je da autori nisu trošili previše vremena na predstavljanje svih".

Kako piše BBC, Dragan Mićanović utjelovio je ubijenog srbijanskog premijera Zorana Đinđića. Rođen 1952. godine u Bosanskom Šamcu, Đinđić je studirao filozofiju na Sveučilištu u Beogradu, a obrazovanje je nastavio i u Njemačkoj. Bio je jedan od osnivača Demokratske stranke, čiji predsjednik prvi put postaje 1994. godine. U veljači 1997. postaje gradonačelnik Beograda, a s te je funkcije smijenjen u rujnu iste godine. Na premijersku funkciju stupa 25. siječnja 2001. godine.

U Pragu je 2002. godine primio nagradu fondacije Polak i Fonda za američke studije za doprinos razvoju demokracije u Srbiji.

Ubijen je 12. ožujka 2003. ispred zgrade srbijanske vlade u Beogradu, a iza njega ostali su supruga Ružica (Tihana Lazović) i djeca.

Sergej Trifunović kao Legija

Njegova suradnika Vladimira Bebu Popovića glumi Marko Marković. Popović je rođen 1958. godine u Jagodini, a diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Tijekom devedesetih je vodio političke kampanje Demokratske stranke i Demokratske opozicije Srbije (DOS), a bio je imenovan i sekretarom Biroa za komunikacije u vladi Srbije.

Jedan od Đinđićevih najbližih suradnika bio je i Čedomir Jovanović (Marko Grabež), potpredsjednik Demokratske stranke i dugogodišnji vođa Liberalno-demokratske partije (LDP) . Rođen 1971. godine u Beogradu, Jovanović je diplomirao dramaturgiju na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu. Krajem 1996. i početkom 1997. godine bio je jedan od vođa studentskog prosvjeda izazvanog "poništavanjem narodne volje iskazane na saveznim i općinskim izborima", a 2001. je sa Slobodanom Miloševićem pregovarao oko njegove predaje.

Sergej Trifunović u seriji interpretira lik Milorada Ulemeka Legije koji je, kako piše T portal, osuđen na "40 godina zatvora kao osoba odgovorna za ubojstvo srbijanskog premijera Zorana Đinđića, ubojstvo Ivana Stambolića, pokušaj ubojstva Vuka Draškovića, četverostruko ubojstvo na Ibarskoj magistrali i zločine Zemunskog klana".

Kako piše BBC, tijekom rata devedesetih bio je zapovjednik paravojne jedinice Srpska dobrovoljačka garda Željka Ražnatovića Arkana. Poslije je postao zapovjednik Jedinice za specijalne operacije (JSO) koja je sudjelovala u ubojstvu premijera Đinđića.

Sud je, kako navodi BBC, 2009. godine utvrdio da su ubojstvo Zorana Đinđića organizirali pripadnici JSO-a i članovi Zemunskog klana.

Dušana Spasojevića Šiptara i Mila Lukovića Kuma, lidere tog klana ili kriminalne skupine nazvane po beogradskoj općini Zemun, igraju Bojan Navojec i Miloš Timotijević. Spasojević i Luković ubijeni su u akciji "Sablja".

U seriji se pojavljuju i Dejan Milenković Bagzi te braća Miloš i Aca Simović, koji su također pripadali klanu, kao i Ljubiša Buha Čume, nekadašnji vođa Surčinskog klana, te Dušan Mihajlović, koji je u trenutku atentata bio potpredsjednik vlade Srbije zadužen za unutarnje poslove.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 10:54