1.
Pingvin
Lauren LeFranc
SAD
HBO
Svojevrsni spin-off posljednjeg Batman filma na suveren način produbljuje likove iz filma, uključujući i naslovnog Pingvina – lika koji bi mogao postati uloga života za Colina Farrella (dobro, možda kada ne bi bilo filma In Bruges). Genijalnost ove serije kojoj je vidljivi uzor uspješnica The Sopranos leži u tome što je u staroškolskom pristupu borbama u podzemlju dodala i motive superjunaka te tako spajanjem dviju dobro prožvakanih i puno puta prikazanih tema mafije i stripovskih junaka stvorila do sad neviđen proizvod, barem što se tiče visokih produkcija poput HBO-a.
2.
Šogun
Rachel Kondo, Justin Marks
SAD/Japan
FX/Hulu
Ova serija o dvorskim intrigama i borbi za prevlast se ističe od svega što se moglo ove godine gledat po svojoj sposobnosti da kroz scenarij političkih previranja i sukoba provuče lajtmotive izdaje, rata, ljubavi, religije i smrtnosti. Nije veliki spoiler ako kažem da u seriji ima smrti i umiranja, ipak je riječ o feudalnom Japanu. Zapravo, ono po čemu će ova sezona ostati upamćena je pristup nošenju likova sa smrću gdje slojevitost prikaza daje temelja tezi kako je serija Shogun zapravo studija o smrti koja koristi feudalni Japan kao pozornicu.
3.
Fallout
Graham Wagner, Geneva Robertson Marks
SAD
Amazon Prime
Skepsa koja se pojavila kao posljedica prethodnih loših iskustava prema adaptacijama videoigara na mali ekran nestala je već polovicom pilot epizode što me nije iznenadilo kada sam vidio kako je redatelj pilota Jonathan Nolan strastveni igrač Fallout igara. Serija vjerno prenosi duh novijih igara na kojima i temelji svoje vizuale što se možda neće svidjeti okorjelim ljubiteljima prvih nastavaka igre, ali će i njih pridobiti svojim humorom i bizarnostima koje Pustopoljina (Wasteland) donosi. Ako niste, obavezno pogledajte prvu sezonu jer najavljivana lokacija druge sezone će vas oduševiti.
4.
Slow Horses IV
Will Smith
Velika Britanija
Apple TV+
Četvrta sezona publici van Ujedinjenog Kraljevstva nepoznate serije kvalitetom je nadmašila prethodne tri. Riječ je o dramskoj seriji koja prati živote agenata britanske tajne službe koji su što svojom greškom što spletom nesretnih okolnosti ugrozili svoje karijere te sada čekaju mirovinu u čistilištu MI5. Dajte priliku ovom špijunskom trileru, ako ništa drugo zbog kvalitete glumačke postave koju predvodi legendarni Gary Oldman.
5.
Clarkson‘s Farm III
Gavin Whitehead
Velika Britanija
Amazon Prime
Možda je čudno vidjeti reality emisiju na godišnjem popisu, ali treća sezona Amazonove autobiografije Jeremyja Clarksona uvela je dovoljno noviteta u svojem prikazu života na farmi da zadrži pažnju publike. Razina noviteta bi se mogla zamjeriti jer vidljiv je odmak od konkretnih prikaza poljoprivredničkih djelatnosti te je u fokusu sada više borba Clarksona s lokalnim vlastima, ali upravo Clarksonova samosvjesnost vlastitog bogatstva i privilegije da vodi borbu sa strogim regulacijama ovu sezonu čini dobrom platformom za iznošenje Jeremyjevih stavova o unutarnjoj politici Velike Britanije koji bi bili prenametljivi kada ne bi bilo njegove levijatanske karizme.
6.
Bad Monkey
Bill Lawrence
SAD
Apple TV+
Teško je opisati o čemu se ovdje točno radi bez da se previše otkrije, ali serija prikazuje Vince Vaughna u ulozi opuštenog privatnog detektiva koji za cilj ima spasiti turizam svojeg priobalnog gradića nauštrb Miamija. Osvježavajuće je vidjeti Vaughna u ulozi koja mu dopušta da prikaže svoju šlampavost, a to ne ispadne natjerano ili jeftino. Osobno najveće iznenađenje godine i najbliže što ćemo dobiti originalnom Magnumu.
7.
The Gentlemen
Guy Ritchie
Velika Britanija
Netflix
Ako volite stil Guyja Ritchieja svidjet će vam se i serija The Gentlemen. Prepoznatljivi gajričizmi se pojavljuju dovoljno često da ljubitelji Ritchieja i originalnog filma mogu uživati, a opet da nova publika ne bude preplavljena nizom apsurdnih zapleta i dijaloga te brzih rezova. Kao velikom ljubitelju starijih naslova u režiji Ritchieja ova Netflixova produkcija bi bila i bolje smještena na ovom popisu kada ne bi bilo spomenute stilske suzdržanosti koja kočnice otpusti u zadnjoj trećini sezone.
8.
The Boys IV
Eric Kripke
SAD
Amazon Prime
Ovaj kaos od serije uspješno navigira široku postavu likova i dopušta im da se istaknu u ovom ćušpajzu na svjež i zabavan način, bez obzira što je riječ već o četvrtoj sezoni. Ističem lik i izvedbu Jacka Quaida koji ovaj ćušpajz čini onim toplim bakinim na hladan zimski dan. (Proust je imao madeleine kekse, ja se koristim alegorijom ćušpajza koji ni ne volim toliko. Dekadencija 101)
9.
Baby Reindeer
Richard Gadd
Velika Britanija
Netflix
Netflixova neočekivana uspješnica je bila u središtu šire mase cijelu prvu polovicu godine, uključujući i onih koji seriju nisu ni gledali. Iako smatram da je riječ o one-trick ponyju, serija vješto barata crnim humorom kako bi prikazala stvarnu priču njenog autora Richarda Gadda. Priča koju, bez da previše otkrijem, čini puno gnjusnih i uznemirujućih crtica. Bez obzira što mi je izvedba pri kraju serije kvalitetom drastično pala, hrabrost za ispričati svoju priču na platformi kao što je Netflix ovu seriju uvrštava na popis serija koje treba gledati ove godine.
10.
Landman
Taylor Sheridan
SAD
Paramount+
Billy Bob Thornton glumi nasljednog zemljoposljednika naftnih bušotina na poljima zapadnog Teksasa. Iako smješten u suvremeno doba i s imidžom naftaškog Yellowstone-a, ovdje je zapravo riječ o sukobima interesnih skupina naftaša, malog čovjeka i kartela koja na trenutke podsjeća na dvorske intrige kakve možemo vidjeti u Shogunu, naravno manje kvalitetno jer je ipak riječ o bržoj i manjoj produkciji. Thornton pokazuje klasu više naspram kolega na projektu te je samo zbog njega Landman uspio ući u najboljih deset.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....