Mnogi dobro znaju njegov lik i sjećaju se naguravanja, svađa i tučnjava kojima je njegova emisija obilovala, no jeste li znali da Jerry Springer, "kralj" šund emisije koja se emitirala te javnost sablažnjivala čak 27 godina, nekoć bio gradonačelnik Cincinnatija te višestruki dobitnik nagrade Emmy? Prije nego što je vodio emisije poput one o "čovjeku koji si je odrezao penis" te se proslavio kao lice kontroverznog šoua koji su neki prozivali zbog vulgarnosti i nasilja, odvjetnik Gerald Norman Springer vodio je i uređivao vijesti te se bavio politikom, a ozbiljniji štih imao je u početku čak i njegov talk show, otkriva dokumentarac "Jerry Springer: Svađe, kamera, akcija" (Jerry Springer: Fights, Camera, Action).
Ipak se odazvao
No, kako se u moru talk showova nije uspio istaknuti te osvojiti gledateljstvo, a neki kanali emisiju su već počeli uklanjati, emisiji je bila potrebna promjena. Za radikalnu promjenu i dramatični zaokret prema senzacionalizmu, ali i porast gledanosti, pobrinuo se ekskluzivni producent Richard Dominick. Čovjek koji je nekoć pisao bombastične naslove i radio za tabloide Springerovu je emisiju želio pretvoriti u nešto "divlje i seksi". No, za svoju viziju prvo je morao zainteresirati Springera čiji je san, napominje Dominick, bila politika. Iako se takva promjena smjera Springeru isprva činila riskantnom, na Dominickov poziv da ne skriva svoju zabavnu i opuštenu stranu voditelj se na koncu ipak odazvao.
Dominick je, dakle, odlučio kreirati emisiju koja bi ljudima poslužila za bijeg od stvarnosti i svakodnevice, emisiju koja bi šokirala ljude te ih navela da, dok listaju kanale, zastanu i pomisle: ‘Što je ovo?!"
Emisija koju su neki okarakterizirali kao "seoski vašar" počivala je na pričama koje su, prema producentici Annette Grundy, trebale biti zanimljive čak i kad bi se ton isključio, a šou je nosio dinamični duo Dominick - Springer. Dok je Springer, priča Dominick, imao smisla za humor i timing te je, kako je u dokumentarcu objašnjeno, bio drag, miran i skroman, intelektualac koji je znao komunicirati s priprostim ljudima te tata za poželjeti, Dominick je kod mnogih izazivao strah.
Šefovi su bili skeptični, no gledanost je govorila sama za sebe.
Ključ gledanosti bila je, uvjeren je bio Dominick, novina. Ljudima nije smjelo biti dosadno ni u jednom trenutku. Ugošćavali su se, stoga, ljubavni trokuti, žena koja je ostala trudna s bratom te čovjek koji se oženio kobilom (a svoju "ljubav" javno i demonstrirao poljubivši životinju u usta).
Dok je voditelj emisije priznao da nikad ni na koga nije podigao ruku, šou su uspoređivali s hrvanjem, a fizički su okršaji, prisjeća se producent Toby Yoshimura, bili brutalni. Čupala se kosa, trgali nokti... Bio je to talk show u kojem se vrlo malo govorilo, istaknuo je medijski kritičar iz Chicaga Robert Feder.
Eskalacija
Granica, smatrao je Dominick, nije bilo, a na listi šokantnih gostiju našli su se čak i članovi Ku Klux Klana, koji su se na televiziji potukli sa Židovima (Jewish Defence League). Jerry je, smatra Feder, trebao znati bolje. Rođeni Londonac bio je, naime, sin Židova koji su zbog nacističke okupacije izbjegli iz Poljske uoči Drugog svjetskog rata (BBC). Osim toga, njegove dvije bake te praujak skončali su u koncentracijskim logorima, a tragičan kraj imali su i neki drugi članovi njegove obitelji. Svom podrijetlu unatoč, Springer je, kako je objasnio, smatrao da u slobodnom društvu mediji prikazuju sve njegove elemente, ne samo one prihvatljive, a zalagao se za slobodu govora i onih gostiju, poput neonacista, koje je mrzio.
Jerry Springer Show naišao je na lavinu kritika, neki su zagovarali njegovo ukidanje te protiv njega organizirali prosvjede. Također, radni dani bili su dugi, producenti pod pritiskom, a nekima je, primjerice Yoshimuri, sadržaj emisije negativno utjecao i na privatni život: sin nekadašnjeg dizajnera produkcije emisije "Saturday Night Live" s ocem Akira Yoshimurom zbog emisije nije razgovarao čak četiri godine.
Privatni problemi i krize gostiju šoua bili su pak glavna atrakcija emisije koja je hranila konflikte. Producenti su, smatra Feder, zasigurno radili i neke stvari na koje nisu ponosni. Eskalacija sukoba se poticala, a ljude se, kaže, iskorištavalo. Razni gosti (75 posto ih je došlo iz takozvanog Springerova trokuta, koji su činili Tennessee, Georgia i Ohio) imali su, dodaje Feder, ozbiljne probleme, koje su htjeli riješiti, no to se ne radi pred publikom koja ti se podsmjehuje i ruga. Gostima je, razjasnio je i Dominick, pružena prilika da ispričaju svoju priču, no ne i pomoć i spas.
Svađe gostiju redovito bi rezultirale tučnjavom, no puno tragičnijima pokazale su se posljedice nasilja nad bivšom gošćom emisije Nancy Campbell-Panitz, koja je u njoj sudjelovala s bivšim mužem Ralfom Panitzom i njegovom novom djevojkom Eleanor. Kada je doznala da se Ralf vjenčao s Eleanor te da joj se, iako je večer prije s njom spavao, ne namjerava vratiti, Nancy je napustila pozornicu. Kako se na nju odbila vratiti, šou joj, doznajemo u dokumentarcu, nije platio avionsku kartu, no nakon što je uspjela doći do autobusnog kolodvora, netko joj se smilovao i platio mjesto u autobusu.
U srpnju 2000. godine, samo dva mjeseca nakon gostovanja u emisiji, Nancy je ubijena, a za njeno ubojstvo osuđen je upravo Ralf. Prije nego što je njezin život nasilno prekinut, Nancy se s Ralfom kratko pomirila, no nakon ponovnog prekida postala je vlasnica kuće u kojoj je s Ralfom živjela, a potonjem je zabranjen pristup bivšoj partnerici. Nancynu priču u dokumentarcu pripovijeda i njezin sin, koji žali zbog majčina sudjelovanja u "Jerry Springer Showu".
Na upit o njezinu gostovanju u emisiji Springer je pak tada odgovorio:
"Ne želim to trivijalizirati. To je vrlo, vrlo tužan događaj, no to nema nikakve veze sa šouom."
Kontroverze i rekordi
Pamte se i kontroverza o Jerryjevu trojcu, u kojem je sudjelovala barem jedna gošća emisije, te govorkanja o neautentičnosti. Neki gosti tvrdili su da su se neki dijelovi uvježbavali te da je bilo i glume, no i da vjeruju da Springer za lažnosti nije znao. Prema producentici Melindi Chait Mele, Dominick i Springer tražili su od nje stvarne priče stvarnih ljudi. Da su stvari bile autentične, tvrdio je i sam Springer, koji je rekao da bi u protivnom jednostavno mogli snimati sapunicu te da bi producenti bili otpušteni da nešto lažiraju.
Kritikama usprkos, gledanost emisije znala je biti nevjerojatna. "Jerry Springer Showu" uspjelo je ono nemoguće - preteći kraljicu talk showa Opru Winfrey, koja na Springerovu emisiju nije gledala blagonaklono. Smatrala ju je groznom te tvrdila da ne može vjerovati što je na njoj vidjela.
Springer je o Opri, s druge strane, govorio s poštovanjem ističući njezinu izvrsnost te se šaleći da "ona vodi talk show, dok on ne vodi talk show, nego cirkus - samo bez lavova".
Dospjevši na vrh, Springerov joj se šou, ističe Grundy, "osvetio" jer je šund, koji je kritizirala, odnio pobjedu.
Prestizanjem Opre naslađivao se i Dominick, koji smatra da se Springer, kojeg je opisao kao krasnog čovjeka i nježnu osobu, prema njoj ponio kao gospodin.
U obranu Springerova karaktera jednom je prilikom putem otvorenog pisma stala i njegova kći Katie.
Iako je gostovao u raznim talk showovima, bio na naslovnicama raznih tiskovina te uživao silnu slavu, za neke voljeni, a druge omraženi voditelj o kćeri te supruzi izbjegavao je govoriti, čuvajući privatni život za sebe.
Šou se ugasio 2018. godine, no Dominick ga je napustio deset godina ranije.
Springer je preminuo 2023. godine u 80. godini.
Šou koji je zabavljao neke, a zgražao i preneražavao druge te koji je jedan televizijski vodič proglasio "najgorim TV šouom ikad", izvanserijska je gledanost prometnula u kulturološki fenomen tog vremena.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....