Na 26. sjednici Hrvatskog audiovizualnog vijeća u 4. sazivu, koja se 14. prosinca održala uživo i putem videolinka Zoom aplikacije, donesene su odluke o raspodjeli sredstava prema Javnom pozivu za: poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva – kategorije: poticanje proizvodnje debitantskih dugometražnih i dugometražnih te kratkometražnih igranih filmova, kratkometražnih i dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova (rok za sve navedeno bio je 14. rujna) te za razvoj scenarija i razvoj projekata animiranih filmova (rok 29. rujna), piše HAVC.
Vijeće je odluku donijelo po prijedlozima Umjetničkog vijeća, čija je 122. sjednica putem videolinka Zoom aplikacije i elektroničke komunikacije članova održana u petak, 8. prosinca 2023. godine.
Hrvatsko audiovizualno vijeće na 26. sjednici odlučivalo je u sastavu: Zinka Kiseljak, Sanja Zanki Pejić, Ksenija Marinković, Jelena Blagović, Jasna Nanut, Tomislav Vinceković, Lado Skorin, Josip Krajina, Goran Mećava, Bruno Kragić i Juraj Kukoč, dok su na 122. sjednici Umjetničkog vijeća sudjelovali Tiha Gudac, Ana Horvat, Višnja Pentić, Martina Globočnik, Zdenka Gold, Katarina Ivče Farnell, Sanja Šamanović, Sunčica Fradelić, Mario Kozina, Tvrtko Kurbaša, Dean Šoša, Juraj Lerotić, Igor Tomljanović i Hrvoje Mitić.
Na Javni poziv za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva u kategoriji proizvodnje debitantskih dugometražnih igranih i dugometražnih igranih filmova, rok 14. rujna (2. rok odlučivanja), pristiglo je ukupno 29 prijava, a sredstva su odobrena za pet projekata u ukupnom iznosu od 3.935.000,00 eura. Tablicu odobrenih projekata i obrazloženje umjetničkih savjetnika (Višnja Pentić, Juraj Lerotić, Dean Šoša) možete pronaći na ovoj poveznici.
Na Javni poziv za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva u kategoriji proizvodnje kratkometražnih igranih filmova, rok 14. rujna (2. rok odlučivanja) pristiglo je ukupno 25 prijava, a sredstva su odobrena za pet projekata u ukupnom iznosu od 217.200,00 eura. Tablicu odabranih projekata i obrazloženje umjetničkog savjetnika (Mario Kozina) možete pronaći na ovoj poveznici.
Javni poziv za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva u kategoriji proizvodnje kratkometražnih i dugometražnih dokumentarnih filmova, rok 14. rujna (2. rok odlučivanja), rezultirao je odobrenim sredstvima za ukupno 10 projekata. U kategoriji proizvodnje kratkometražnih dokumentarnih filmova odobrena su sredstva za osam projekata u iznosu od 169.000,00 eura, a u kategoriji proizvodnje dugometražnih dokumentarnih filmova odobrena su sredstva za dva projekta u iznosu od 142.000,00 eura. Tablicu odobrenih projekata i obrazloženje umjetničke savjetnice (Tiha Gudac) možete pronaći na ovoj poveznici.
Na Javni poziv za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva u kategoriji proizvodnje eksperimentalnih filmova, rok 14. rujna (2. rok odlučivanja), pristiglo je ukupno 13 prijava, a sredstva su odobrena za šest projekata u ukupnom iznosu od 175.060,00 eura. Tablicu odabranih projekata i obrazloženje umjetničke savjetnice (Sunčica Fradelić) možete pronaći na ovoj poveznici.
Na Javnom pozivu za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva u kategoriji proizvodnje animiranih filmova, rok 14. rujna (2. rok odlučivanja), sredstva su odobrena za šest projekata u ukupnom iznosu od 328.000,00 eura. Tablicu odobrenih projekata i obrazloženje umjetničke savjetnice (Ana Horvat) možete pronaći na ovoj poveznici.
Na Javnom pozivu za poticanje razvoja scenarija i razvoja projekata animiranih filmova, rok 29. rujna (2. rok odlučivanja) sredstva su odobrena za jedan projekt u podkategoriji razvoja scenarija, i pet u podkategoriji razvoja projekta u ukupnom iznosu od 29.000,00 eura. Tablicu odobrenih projekata i obrazloženje umjetničkih savjetnice (Ana Horvat) možete pronaći na ovoj poveznici.
Za produkciju dugometražnih igranih filmova ukupno se izdvaja 3.275.000,00 eura. Najveći dio, 950.000,00 eura ide „Crnom Labudu“ Hrvoja Hribara (Terminal 3), a slijede ga, „Drugi dnevnik Pauline P." Nevena Hitreca (Jaka produkcija d.o.o), „ZG90“ Eduarda Galića i Istvana Filakovityja (Umjetnička organizacija Missart) te „Petlja“ Antonija Nuića (Propeler Film d.o.o.). Za „Drugi dnevnik Pauline P.“, ali i za „ZG90“ odobreno je 900.000,00 eura, dok je za „Petlju“ odobren iznos od 525.000,00 eura.
U obrazloženju stoji da je „Crni Labud“ „ komedija, povremeno ‘crna‘ no većim dijelom pitka, zaigrana i vesela“ te da je Labud „mladi i prevrtljivi bankar koji stiže u vlašku poslovnicu moćne središnje banke, nakon što je njegov prethodnik počinio samoubojstvo. Ondje se zatiče u središtu mutnih poslova iza kojih stoji konzorcij čija je igračica na terenu ambiciozna županica Anica Kralj“.
„Drugi dnevnik Pauline P. nastavak je uspjelog i vrlo gledanog dječjeg filma Dnevnik Pauline P. U ovome trenutku film Dnevnik Pauline P. u kinima je gledalo više od 86 000 gledatelja, što ga čini najgledanijim hrvatskim filmom od 2014. godine do danas. Osim toga, film je zapaženo prikazan na nizu festivala i ostvaruje odličnu gledanost na ‘Netlixu‘, dopirući na toj platformi do one publike kojoj hrvatski film i nije nužno čest odabir“, obrazlažu među ostalim.
Za film „ZG90“ kažu da je“ humorna drama o skupini navijača Dinama dobro nam poznatih iz ranijih filmova Metastaze (r: Branko Schmidt, 2009. godina) i ZG80 (r: Igor Šeregi, 2016. godina). Radnja ZG90 odvija se uoči i za vrijeme glasovite utakmice između Dinama i Crvene Zvezde, neodigrane 13. svibnja 1990. godine“.
„Petlju“ pak opisuju kao film o “Franji, čovjeku izgubljenom u prostoru i vremenu, kojem se u četrdesetima dogodio nesretan niz: kriza srednjih godina je rezultirala rastavom braka, a ubrzo nakon rastave umire mu najbolji prijatelj. Sve je dodatno podcrtano nikad adresiranim alkoholizmom, pa je Franjo napustio realitet i živi u petlji, u noćnom lutanju pustim ulicama u svijetu negdje na tankoj granici stvarnog i imaginarnog, željenog i proživljenog“.