GOLEMO PRIZNANJE

Hrvatski redatelj dobio europskog Oscara, nagradu posvetio ‘Hrvatu iz Beograda‘, Pedro Almodovar najveći gubitnik!

Nebojša Slijepčević sa Zlatnom palmom

 Jacovides-borde-moreau/bestimage/profimedia
Nagrade EFA-e dodijeljene su u Luzernu. Zagrebački redatelj je za ovaj film u Cannesu već osvojio Zlatnu palmu

Film „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ hrvatskog autora Nebojše Slijepčevića osvojio je nagradu EFA za najbolji europski kratkometražni film u izboru glasača Europske filmske akademije. Hrvatskom redatelju nagrada je dodijeljena u subotu navečer na svečanoj dodjeli nagrada EFA u švicarskom Luzernu.

„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ prethodno je osvojio i nagradu za najbolji kratki film na festivalu u Cannesu, tako da je spojio dvije najprestižnije nagrade koje se mogu dobiti u europskom filmu. Primajući nagradu, Slijepčević ju je posvetio povijesnom junaku filmu Tomi Buzovu, „Hrvatu iz Beograda koji je izgubio život braneći Bošnjake“, te „koji se nije mogao uklopiti u ni jedan narativ kasnijih nacionalizama.“

„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ film je o zloglasnom slučaju iz 1993. kad su bosansko-srpski vojnici zaustavili vlak od Beograda do Bara, te iz njega izveli i kasnije pobili sve muslimanske putnike. Jedini im se suprotstavio oficir JNA podrijetlom iz Kaštela Tomo Buzov koji je i sam to platio životom. Film prati putnika u vlaku (Goran Bogdan) koji je za razliku od Buzova držao jezik za zubima i tako izvukao živu glavu.

image

Prizor iz filma ‘Čovjek koji nije mogao šutjeti‘

Promo

Što se ostalih nagrada EFA tiče, apsolutni pobjednik večeri u Luzernu je bez sumnje francuski režiser Jacques Audiard. Njegov mjuzikl na španjolskom jeziku „Emilia Perez“ nagrađen je nagradom za najbolji europski film, najbolju režiju, scenarij i montažu, a nagradu za najbolju ulogu dobila je naslovna glumica tog filma Carla Sofia Gascon. Gascon je prva transrodna osoba koja je dosad nagrađena za glumačku nagradu EFA.

U filmu „Emilia Perez“ ona i glumi spola: šefa meksičkom narko kartela koji odluči promijeniti spol i preuzeti novi, (naslovni) ženski identitet. Nagradu za najbolju mušku ulogu nije dobio ni jedan od nekoliko iznimno afirmiranih nominiranih glumaca (Daniel Craig, Lars Eiedinger, Ralph Fienes). Dobio ju je afro-francuski glumac Abou Sangare za francuski film „Suleimanova priča“ Borisa Lojkinea. Sangare u filmu glumi azilanta koji se na sve načina dovija izbjeći deportaciju.

Sam Sangare je i sam azilant, tako da nije mogao doputovati u Švicarsku i osobno preuzeti nagradu. Među onima koji nisu mogli fizički preuzeti nagradu su i suautori nagrađenog dokumentarca „Jedina zemlja“, Palestinac Basel Adra i Izraelac Yuval Abraham. Nagradu za najbolji dokumentarni film dobili su za film koji prati borbu žitelja sela na palestinskoj zapadnoj obali koje izraelske okupacijske vlasti žele silom istjerati iz domova. Adra i Abraham su na nagradi zahvalili video vezom s palestinskog teritorija.

Nagradu za najbolji animirani film dobio je latvijski autor Gints Zilbalodis za film „Poplava“, a nagradu europsko otkriće za najbolji debitantski film Norvežanin Halfmann Ulman Tondel za film „Armand“. Nagradu za europsko dostignuće u svjetskom filmu dobila je glumica Isabella Rossellini. Veliko priznanje dobila je i makedonska glumica i producentica Labina Mitevska. Ona je nagrađena nagradom za europske koprodukcije.

Vjerojatno najveći gubitnik večeri u Luzernu je Pedro Almodovar. Njegova „Susjedna soba“ bila je nominirana za najbolji film, režiju i scenarij, no na koncu je ostala bez i jedne nagrade.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. prosinac 2024 21:29