Pandemija koronavirusa donijela je ponudu raznih higijenskih maski koje su često vrlo neudobne za nošenje toliko da čak iritiraju kožu. Na tržištu su nerijetko maske s puno propusta - ne poštivaju se norme i propisi u proizvodnji, kao ni kod nošenja, čuvanja, održavanja i zbrinjavanja maski.
Unikatna higijenska maska ONLY TTF napravljena u okviru studentskog znanstveno-istraživačkog projekta Tekstilno-tehnološkog fakulteta od danas je izložena u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu. Maska, rad entuzijastičnih i struci posvećenih studenata, moći će se besplatno pogledati do 11. travnja.
Naziv projekta je „Only natural – Higijenska maska bojadisana prirodnim bojilima“. Autori projekta studenti Valentina Ferenčak, Selma Imamagić, Robert Matašić, Anja Miljković, Ivona Pranjić, Tena Omerović, Ivana Škaper i Karmela Wolff. Koordinatorica projekta je prof. dr. sc. Ana Sutlović, iz Zavoda za tekstilnu kemiju i ekologiju.
Studenti Tekstilno tehnološkog fakulteta odlučili su napraviti higijensku masku koja je u skladu sa preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, kvalitetnu i ugodnu za nošenje.
Tkanine su bojane prirodnim bojilima ekstrahiranim iz lišća oraha te ljuskama nara i luka od kuda dolazi i sam naziv projekta „ONLy natural”. Sve ONLY TTF maske ručni su rad, unikatne su, neke vanjske tkanine su jednobojne dok druge imaju specifičan „shibori” uzorak, koji je dobiven raznim vezanjem tkanina. Osim toga, razvijen je ravni kroj maski prema kojem su maske sašivene, definiran je sustav pričvršćivanja maske te vrećica za njeno čuvanje. Osmislili su i vlastiti logo koji se nalazi na maskama te je po njemu njihov projekt prepoznatljiv.
„Istraživanja smo započeli anketom, analizom tržišta te analizom osamnaest različitih pamučnih tkanina, od kojih su neke bile bojane prirodnim bojilima.
Uz mentorstvo naših profesora provedena su brojna istraživanja od ispitivanja poroznosti strukture i gustoće niti pomoću digitalnog mikroskopa, propusnost zraka, postojanost obojenja i strukture na pranje do dermatoloških ispitivanja koja su provedena su u KBC-u Zagreb. Nakon analize rezultata istraživanja odabrali smo vanjsku i unutarnju tkaninu koje su dobile najbolje ocjene prilikom ispitivanja jer je cilj bio napraviti optimalnu masku u smislu udobnosti i zaštite. Unutarnji sloj je u atlas vezu čime je osigurana udobnost nošenja, a vanjska tkanina je u keper vezu čime je osigurana stabilnost dimenzija.“, izjavila je Ivana Škaper, jedna od studentica, kooautorica projekta.
„Studenti i nastavnici Fakulteta prepoznali su i brzo reagirali na aktualno globalno stanje vezano uz pandemiju prouzrokovanu virusom Covid-19. U ostvarenju cilja projekta važno je istaknuti i podršku tvrtki Čateks d.d., Konfeks d.o.o, Mirta Kontrol d.o.o., Jacquard d.o.o, Unitas d.d. i Tvornica Tekstila Trgovišće d.o.o.
Projekt ima i humanitarni karakter koji nam je pomogao Rotary klub 1242 Zagreb.“, izjavila je izv. prof. dr. sc. Anica Hursa Šajatović, o.d. dekanica Tekstilno-tehnološkog fakulteta. Želja je da projekt ima humanitarnu notu. Rotary klub 1242 Zagreb će prikupiti sredstva koja će ići za školarine dvaju učenika iz Siska.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....