U Muzeju grada Zagreba postavljena je taktilna izložba “Dodir” Emila Mandarića povodom proslave 75. obljetnice Hrvatskog saveza slijepih. Emil Mandarić svoj je hendikep iskoristio i usmjerio prema umjetnosti. Prepuštajući se glatkoj površini papira, autor je oblikovao objekte, forme i osobe, a površine skulptura obogatio Brailleovim pismom.
“Sljepoća je možda još dublja imaginacija, prelivena 'svebojom', dušinim svjetlom ili nekim nepoznatim virtualom koji tek treba otkriti u prosječnoj običnosti. Ove skulpture izviru iz Emilove duše, iz njegove razuzdane vizije koja je 'uskrsnula' nakon 'rušenja svijeta' i koja je ljudskost pretvorila u nadnaravnu snagu umjetnosti. Emil je poput feniksa. Čovjek koji je izgubio vid i postao osuđen na borbu i svoju imaginaciju, kako bi se podigao u visine.“, istaknuo je Vojin Perić, predsjednik Hrvatskog saveza slijepih.
Deset godina rada Emila Mandarića rezultiralo je ciklusima kao što su ciklusi slijepih osoba (“Sa psom vodičem”, “Harmonikaš”, “Pletač košara”, “Bakarski vodonoša”) i primorskih motiva (“Mlikarica”, “Ribar”). Objekti su vizualno skladni, ali i smišljeni za doživljaj dodirom ruke, koji otkriva svu ljepotu sakrivenu u toplini oblikovanog materijala. Nastale u suglasju tehnike i materijala – ekološki značajnih vrećica pak papira preuzetih iz trgovina, skulpture prikazuju osobe koje su često zanemarene i neprimjetne u našem društvu, čime autor šalje snažnu poruku.
“Ostaviti trag – upravo mi je to misao vodilja kad promišljam i stvaram. Vjerujem da će i ova izložba biti moj trag. Postoji u narodu izreka: ‘što oko vidi, ruka napravi’, a mi slijepi kažemo: ‘što ruka vidi, ruka napravi’. Sve su skulpture nastale dodirom predmeta, svaki od njih je prošao kroz moje ruke kako bih vidio oblik, površinu i detalje na njima. Otuda i naziv – ‘Dodir’”, kazao je Emil Mandarić, autor izložbe.
Muzej grada Zagreba već dugi niz godina, ponajprije zalaganjem Vesne Leiner, muzejske savjetnice pedagoginje, nastoji učiniti sadržaje pristupačnim svim osobama s invaliditetom, posebice osobama s oštećenjem vida.
“Jedan smo od rijetkih muzeja u Zagrebu i Hrvatskoj općenito koji već više od desetljeća radi i surađuje sa Savezom slijepih i slabovidnih osoba. Radimo na programskom unaprjeđenju stalnog postava, koji pokušavamo prilagoditi slijepim osobama te na katalogu koji je pisan Brailleovim pismom na hrvatskom i engleskom jeziku”, istaknuo je Vinko Ivić, ravnatelj Muzeja grada Zagreba.
Izložba skulptura osmišljenih za doživljavanje dodirom ruke bit će otvorena od 16. do 20. lipnja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....