PARK RIBNJAK

Pogledajte koliko je ljudi okupio projekt Ilica na Ribnjaku: salon ljepote je bio ispod stabla, plesao se tango...

Ribnjak Q‘Art

 Marin Tomas/
Bilo je preko 150 štandova na kojima su obrtnici, rukotvorci i umjetnici pokazali svoje proizvode i radove. Mladi umjetnici s ALU su crtali portrete na travnjacima

Prvo Q‘ART okupljanje ove godine bilo je u subotu 23. ožujka u Parku Ribnjak, a festival-akcija nosila je temu Smanjene nejednakosti. U suradnji s Centrom mladih Ribnjak, ekipa Projekta Ilice: Q‘ART u potpunosti je oživila kvart Medveščak. Plesao se Tango i Bachiata, posjetitelji su okusili specijalitete različitih kultura te osjetili duh zajedništva među ljudima iz cijelog svijeta. Glazbeno-plesni program pratio je temu i ime samog festivala te je ekipa Q‘ART ove subote pokazala važnost jednakosti i posebnost različitosti.

Nastupali su Renome Band, Klinci s Ribnjaka, Sitzfleisch (OŠ Ivan Goran Kovačić), Baby Jesus duo (X. gimnazija Ivan Supek), SO DO EL Sistema Hrvatska, Commi Balde – Kaira Kela, a na kraju su bile plesne radionice Tanga i Bachate (JRS). Publika je uživala, pjevala i naučila razne plesne pokrete.Projekt Q‘ART u tvom kvartu je uistinu poseban jer budi razne zagrebačke kvartove te pokazuje jedinstvenost svakog kvarta, pa je tako Park Ribnjak pružio posjetiteljima rasplesanu i veselu subotu. Prisutnost imigranata u gradu Zagrebu, ali i u Hrvatskoj, sve je veća te je važno da ih se prihvati u zajednicu i omoguće uvjeti za život. Svaki nastup i performans ove subote pružio je publici osjećaj zajednštva i posebnosti kroz različitost.

Puteljcima Parka Ribnjaka tekle su dobre vibracije, a po travi se uživalo, odmaralo i sunčalo. Park je bio prepunpasa i ptica koje su posjetitelji naučili prepoznavati u šetnji parkom uz Danka Hećimovića. Bilo je preko 150 štandova na kojima su obrtnici, rukotvorci i umjetnici pokazali svoje proizvode i radove. Mladi umjetnici sa Akademije Likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu su crtali portrete na travnjacima, ali su i imali izložbu svojih radova ispod stabla. Studenti sa Tekstilno tehnološkog fakulteta sa Sveučilišta u Zagrebu također su pokazali svoje talente.

image

Ribnjak Q‘Art

Marin Tomas/
image

Ribnjak Q‘Art

Marin Tomas/

Mnogobrojni posjetitelji mogli su sudjelovati u raznolikim radionicama koje su se odvijale u parku i u Centru mladih Ribnjak. Edukido je održao radionicu s legičima za djecu pod nazivom Upoznaj svijet, Ocean znanja radionice za starije od 16 godina pod nazivom Valovi promjene, Mia Borojević održala je fenomenalnu Radionicu sadnje jagoda i rajčica za djecu (MiBor Green), likona radionica za djecu i izložba dječijih radova pod nazivom Leptirići za Petrinju, Keramičke radionice pod vodstvom Živog Ateljea te Salon ljepote ispod stabla koji je bio velika atrakcija za posjetitelje pod vodstvom Asaada i Samane.

Q‘ART u tvom kvartu se održava drugu godinu za redom zahvaljujući podršci IGEPA, izlagača, mikro donatora projekta kao i uz pokroviteljstvo i podršku Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija Grada Zagreba.

Novosti o projektu možete pratiti na društvenim mrežama i na web stranici projekta www.projektilica.com.

image

Ribnjak Q‘Art

Marin Tomas/
image

Ribnjak Q‘Art

Marin Tomas/

Projekt Ilica: Q‘Art je kolektivni public art projekt u procesu koji istražuje suvremeno i socijalno nasljeđe povijesnih avangardi, novih i progresivnih umjetničkih praksi, metoda i tehnologija, njihov utjecaj na društvene procese te istovremeno predstavlja suradnju umjetnika i građana na ključnim društvenim i ekološkim temama. Radi se o kolektivnom multidisciplinarnom projektu koji kroz društvene prakse, akcionizam, community art i public art postaje pokretač društvenog, ekološkog, estetskog i poetskog angažmana. Ključna motivacija Projekt Ilica: Q‘ART je transformacija napuštenih i javnih prostora u središtu Zagreba, konkretno u njegovoj glavnoj ulici Ilici. Cilj je dugoročno promijeniti urbano iskustvo kroz društveno djelovanje umjetnika, udruga, sveučilišta, obrta i građana unutar zajednice. Glavna je tema i umjetnički koncept projekta "Održiva budućnost" i sve umjetničke, socijalne i društvene taktike za odgovorno promišljanje budućnosti, pravednosti, slobode, suosjećanja, kvalitete i dostojanstvenosti života, poštujući zajednicu i prirodu, kroz umjetničku percepciju, očuvanje ljudskosti i pravednosti prema prirodi. U 2023. godini projekt nastavlja s akcentiranjem i korištenjem praznih prostora i njihovog neiskorištenog potencijala, ali i otvaranja diskursa o odumiranju i s druge strane o modelima njegovanja kulturnog nasljeđa kojim je Ilica protkana i koji treba biti dio kvalitetnog identiteta svakog grada.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 13:09