Već je tradicija da holivudski blagdanski blockbusteri na svjetskom tržištu ostvare 60 do 70 posto ukupnog prometa a ostatak namire u Americi. No ove godine nešto se promijenilo, tri filma – "Zlica", "Beetlejuice 2" i "Twisters" – ne mogu se požaliti na američke prihode, ali u svijetu prolaze osrednje.
U čemu je stvar? Za "Zlicu" vam ne trebaju posebna tumačenja, to je ekranizacija brodvejskog mjuzikla koja je u Americi postala institucija, a jako dobro prolazi u Velikoj Britaniji i Australiji, jer je bila veliki hit na tamošnjim pozornicama. Drugdje – ništa posebno. Ne trebamo se pozivati na Francusku i Njemačku, dovoljno je spomenuti Hrvatsku, gdje je film jedva skupio 25 tisuća gledatelja. Što je to prema kompliciranom Disneyjevom crtiću "Izvrnuto obrnuto 2", koji je u kinima već više od pola godine i nakupio je nešto preko 183 tisuće gledatelja, i to usprkos žamorenju klinaca koji nisu sve najbolje razumjeli i mukama njihovih roditelja prisiljenih da tumače ono u čemu se i sami jedva snalaze. Hoće li "Zlica – 2. dio" proći nešto bolje na međunarodnom terenu? Možda, ali to baš nije tako izvjesno.
"Beetlejuice 2" (ili "Beetlejuice Beetlejuice") poseban je slučaj. Prvi film prikazivan je krajem osamdesetih godina i zapravo je bio fenomen samo u Americi, gdje je proslavio Tima Burtona kao redatelja koji može napraviti hit iz krajnje luckastih sižeja. Na drugim tržištima smatrali su ga bizarnošću, koja ne bi dobila mjesto u kinima da joj distributer nije još uvijek respektabilni Warner Bros. Nastavak je u svijetu zgrnuo 450 milijuna dolara, od toga 300 u Americi a 150 na drugim teritorijima. Ipak kakav takav pomak, ali još ni blizu priželjkivanim brojkama za holivudske blockbustere. U nas se čak nije mogao požaliti sa skoro 70 tisuća gledatelja, ali toliko imaju filmovi kakav je "Venom", blockbusteri srednjeg ranga, dok pravi megahitovi kakav je "Deadpool i Wolverine" prebacuju 170 tisuća gledatelja.
"Twisters" je posebna zagonetka. Prvi "Twister" napravio je u svijetu između 60 i 70 posto od ukupnog prometa, bio je to najveći hit Warner Bros.-a, sve dok ga nije smijenio "Harry Potter i kamen mudraca". "Twisters" se nije mogao pohvaliti takvom zaradom. Slično kao i "Beetlejuice 2", u svijetu je napravio samo 50 posto prometa od onoga koji je ostvaren u Americi. U prvom "Twisteru" igrali su Bill Paxton i Helen Hunt, zvijezde srednjeg ranga, a u drugom Daisy Edgar-Jones (serija "Normalni ljudi") i Glen Powell ("Top Gun: Maverick", "Hit Man"), glumci koji još uvijek traže svoju potvrdu na tržištu, no to zapravo nije problem. Štos je u tome što su se pravila svjetskog tržišta promijenila. Nekad su Ruska federacija i Kina u stopu pratila holivudske hitove, zato je i ukupni zbir zarade u kinima često znao biti itekako impresivan. Na žalost, zadnjih godina Hollywood je znao iznevjeriti svoje pouzdane partnere, najprije zbog razdoblja koronavirusa, a poslije zbog štrajkova koji su zaustavili cjelokupnu američku filmsku produkciju. Što da rade kinematografije kojima su trebali hitovi? Počele su ih same proizvoditi. U Kini su sve češće nastajali blockbusteri, zbog kojih američki filmovi nikako da se popnu na vrh tamošnjih top lista. Ista je stvar bila i s Ruskom federacijom, gdje je situacija na filmu podjarena i političkim razlozima. Pritom je u Americi na vlast upravo došao predsjednik koji će pod svaku cijenu nastojati dokazati da je Hollywood i dalje središte filmskog svijeta.
Kao što je rekao jedan holivudski analitičar, "počeo je novi svjetski poredak", a u njemu "tvornica snova" više nije apsolutni vladar filmskog svijeta. Nije to ni loše da se svjetska kinematografija sve više diverzificira, no kakav će biti ishod svih tih filmskih borbi, to ćemo tek vidjeti. Zasad je jedino sigurno da Disneyjevi crtići i akcijski spektakli poput "Top Guna 2" i "Gladijatora 2" imaju svuda prolaz, no takvih univerzalnih megahitova sve je manje. q
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....