VILA ALLNOCH

Obnovljena je samoborska vila iz 19. stoljeća: ‘Stvorili smo suživot s novim stanarima, šišmišima, ponosni smo na našu ljepoticu‘

Villa Allnoch

 /Edin Tuzlak
‘Imali smo brojne izazove na koje smo naišli u tijeku obnove‘ rekla je gradonačelnica Samobora, aludirajući na šišmiše koje su pronašli

Samoborska Vila Allnoch upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao nepokretno pojedinačno kulturno dobro. Oštećena je u potresu 2020. godine pa je Grad Samobor prijavio projekt za njezinu obnovu Ministarstvu kulture i medija na „Poziv na dodjelu bespovratnih financijskih sredstava – provedba mjera zaštite kulturne baštine oštećene u seriji potresa“. 9. prosinca 2024. godine obilježen je završetak projekta obnove te su predstavljeni budući planovi za korištenje Vile.

Grad je putem poziva ostvario stopostotna sredstva za provedbu cjelovite i energetske obnove Vile Allnoch iz Fonda solidarnosti Europske unije, Proračuna Republike Hrvatske i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026 u ukupnoj vrijednosti od 3.612.022,37 €.

„Ova zgrada ima iznimnu vrijednost kao pojedinačno kulturno dobro, ali je i odličan primjer odluke naše Vlade za iskorištavanjem sredstava iz Fonda solidarnosti za potresnu obnovu. Putem Ministarstva obnovljeno je više od 400 zgrada koje su zahtijevale konzervatorska očuvanja, uz preinake da iste budu primjerene za suvremenu upotrebu. Cjelovita konstrukcijska i energetska obnova ove Vile izvedena je većinom iz Državnog proračuna te smo zadovoljni da je projekt završen u cijelosti. Nadam se da će se uskoro realizirati i završni dio postava kako bi ju priveli u punu funkciju“, naglasila je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.

image

Villa Allnoch

/Edin Tuzlak

Grad Samobor je uspješno završio energetsku i cjelovitu obnovu Vile Allnoch u sklopu projekta „Izrada projektne dokumentacije i provedba mjera zaštite Vile Allnoch.

„Posebno smo ponosni na našu ljepoticu koja sada sjaji puni sjajem. Vila Allnoch je prvi prijavljeni EU projekt u mom mandatu. Imali smo brojne izazove na koje smo naišli u tijeku obnove, stvorili smo suživot i s novim stanarima – šišmišima, ali zajednički smo završili ovu veliku obnovu s ciljem očuvanja kulturne baštine u našem gradu. Vila će zaživjeti nakon upotpunjavanja stalnim postavom, i bit će naš ponos“, rekla je gradonačelnica Samobora Petra Škrobot.

O obnovi smo već pisali, u tekstu pod naslovom "Krenuli su u obnovu znamenite samoborske vile, ono što ih je dočekalo iznenadilo ih je: ‘Ove stanare nismo očekivali...".

Projektom je izvršena konstruktivna, energetska i cjelovita obnova javne zgrade ukupne građevinske bruto površine 678,85 m2 te će godišnja potrošnja primarne energije iznositi 12,55 MWh/god, odnosno, smanjit će se za 89,16% u odnosu na stanje prije obnove.

„U srpnju 2022. krenuli smo s izradom projektne dokumentacije te zbrinjavanje pokretne baštine. Izvedeni su radovi konstruktivne obnove od rujna 2023. do rujna 2024. godine u kojima je velik fokus bio na intervencijama poboljšanja stabilnosti zgrade, uz sve ostale radove unutrašnjeg uređenja. Projekt cjelovite energetske obnove ulaganje je u budućnost i donijet će značajne financijske uštede. Ovo je bio izuzetno zahtjevan projekt očuvanja kulturne baštine koji smo, uz sve konzervatorske zahtjeve, doveli do novog ruha“, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj i projekte Europske unije Martina Kovačić.

image

Villa Allnoch

/Edin Tuzlak
image

Villa Allnoch

/Edin Tuzlak

Radovi cjelovite obnove su obuhvaćali opremanje svih prostorija strojarskom i sanitarnom opremom te elektrotehničkim elementima opreme, završnim zidnim i podnim oblogama. Radovima obnove obuhvaćena je zamjena unutarnje i vanjske stolarije.

Villom će upravljati Samoborski muzej te će Grad u budućnosti biti bogatiji za još jedan kulturni sadržaj.

„Idejna koncepcija stalne izložbe u Vili pod nazivom ‘Simboli Samobora‘ vodit će posjetitelje kroz priču o simbolima grada koja istražuje, propituje i interpretira povijest, kulturu, identitet i građane Samobora. Samobor je grad s tradicijom koja će postati bogatija uz ovaj reprezentativni objekt“, zaključio je predstavnik Samoborskog muzeja, muzejski konzervator – restaurator Ivan Tibor Grujić.

Restauracija Vile Allnoch naišla je na neočekivane poteškoće zbog posebnih stanara - kolonije šišmiša koja se nastanila u tavanskom prostoru vile. Šišmiši su strogo zaštićena vrsta pa su zbog njihovog prisustva svi grubi i bučni radovi na tavanu Vile Allnoch zabranjeni sve do 1. rujna, piše na službenim stranicama grada Samobora.

Sve vrste šišmiša u Hrvatskoj strogo su zaštićene i zabranjeno ih je hvatati, ubijati, namjerno uznemiravati, namjerno uništiti, oštetiti ili uklanjati njihova legla te oštetiti ili uništiti područja njihova razmnožavanja ili odmaranja.

Kolonija šišmiša primijećena je u svibnju tijekom radova na obnovi vile. Nakon stručnog uviđaja koji je provelo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Grad Samobor bio je dužan podnijeti Zahtjev za izuzeće od zabranjenih radnji nad strogo zaštićenim vrstama šišmiša Upravi za zaštitu prirode Ministarstva. Uslijed toga, grad je dobio zabranu izvođenja bučnih radova ispod kolonije šišmiša sve do 1. rujna, i sve su poduzeli da ih čuvaju.

Kako je grad Samobor ranije pisao, Vila Allnoch sagrađena je u prvoj polovici 19. stoljeća i sa svojim okolišem je primjer reprezentativne gradske vile. Ustrojbena je jedinica Samoborskog muzeja i vodi se kao Otvorena galerija. Nakon petrinjskog potresa, objekt je dobio oznaku privremene neuporabljivosti. S obzirom na blizinu samog gradskog centra, objekt je dugogodišnje imao široku društvenu namjenu. U budućnosti, Samoborski muzej bi u potpunosti mogao kvalitetno oplemeniti sve kapacitete objekta, koristeći ga kao depo, arhivu, knjižnicu, karantenu za muzejske predmete koji ulaze u muzej. S obzirom na kulturnu tradiciju i iskustvo, kvalitetnu primjenu našao bi i kao prostor za izučavanje građe, fotografski studio, a i kao galerijski prostor u kojem bi se mogla održavati i tematska predavanja. S obzirom na staklopuhačku tradiciju (Osredek) i tradiciju Samoborskog kristala, osposobile bi se prostorije za staklarsku radionicu i smještaj peći za staklo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 14:59