Meštrovićev paviljon, Dom hrvatskih likovnih umjetnika, svoja vrata otvara uskoro za još jednu izložbu koja će svojim opusom ponovno iznenaditi, oduševiti i inspirirati posjetitelje. Velikan hrvatskog apstraktnog slikarstva Edo Murtić uljepšat će proljeće i ljeto u Zagrebu nizom događanja koja se organiziraju u njegovu čast.
Murtić100 projekt je kojim se obilježava 100 godina od rođenja Ede Murtića, neprikosnovenog velikana hrvatske moderne umjetnosti koji je svoj trag ostavio ne samo u Hrvatskoj, nego i u svijetu. Izložba se otvara 25. svibnja i do 18. srpnja posjetitelji će moći pogledati više od 100 nevjerojatnih djela ikone modernog slikarstva. Osim djela velikog Ede Murtića, projekt uključuje i niz drugih događanja – međunarodni simpozij Gesta i sloboda, koji će se održati u Zagrebu i Rovinju u lipnju 2021., izložbu Nova apstrakcija u Laubi – kući za ljude i umjetnost od 1. do 10. lipnja 2021. te niz popratnih događanja (reinterpretacija Murtića kroz street-art na nekoliko lokacija u Zagrebu, radionice za djecu i odrasle, stručna vodstva, prilagođena vodstva za djecu s popratnim radnim materijalima, izrada taktilne slike kako bi se umjetnost približila slijepim i slabovidnim osobama i dr.).
“Zadovoljstvo je i sreća sudjelovati u obilježavanju stote godišnjice rođenja Ede Murtića velikom izložbom njegovih djela. Edo Murtić mijenja percepciju o tome tko je umjetnik u društvu te pomiče granice značenja umjetničkog djela u javnom prostoru. On je nezaobilazna umjetnička pojava druge polovice 20. stoljeća. Posebno me raduje što će se kroz ovaj projekt, u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Zagreba, razviti novi načini dugoročne strategije prepoznavanja Zagreba kao turističke destinacije umjetničkog predznaka. Umjetnik Edo Murtić je idealna početna točka za takvu inicijativu. Osobno volim energiju, ljubav i raskošan talent slikarskog djela Ede Murtića.” – povodom najave izložbe izjavio je Tomislav Buntak, predsjednik Hrvatskog društva likovnih umjetnika i dekan Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Edo Murtić svojim slikarskim opusom i snažnom umjetničkom osobnosti obilježio je i formirao kulturni život Hrvatske i regije u drugoj polovici XX. stoljeća. U Zagrebu je pohađao Akademiju likovnih umjetnosti, a u Beogradu školu Petra Dobrovića. Prvu samostalnu izložbu održao je u Zagrebu 1935. godine. Murtićevo rano figurativno slikarstvo zahvaljujući kontinuiranoj evoluciji nadahnutoj među ostalim studijskim putovanjima u Francusku, Italiju i SAD-e, te kontaktima s vodećim svjetskim poslijeratnim umjetnicima, postupno se transformiralo u osobenu varijaciju apstraktnog slikarstva ekspresivne geste, lirskog naboje te snažnog kolorizma. Svojim jedinstvenim i prepoznatljivim slikarskim stilom ostvario je jedan od najutjecajnijih opusa visokog modernizma u Jugoistočnoj Europi. Njegove izložbe 1953. godine u Zagrebu i Beogradu među prvim su samostalnim izložbama koje su u socijalističkom svijetu prezentirale elemente apstraktne umjetnosti. Edo Murtić ostvario je više od tri stotine samostalnih i isto toliko skupnih izložaba na svim kontinentima, uključujući i zapažene nastupe na Venecijanskom bijenalu. Njegova su djela prisutna u većini reprezentativnih javnih i privatnih kolekcija diljem svijeta.
Uz bogati slikarski opus, Murtićevo stvaralaštvo uključuje izvedbu kazališnih scenografija, murala, mozaika, emajla, skulptura i keramike. Dobitnik je mnogih velikih domaćih i inozemnih nagrada i priznanja. Živio je i radio u Zagrebu i Vrsaru.
Izložba Murtić 100 u Domu hrvatskih likovnih umjetnika (Meštrovićev paviljon) postavit će se pod umjetničkim vodstvom Branka Franceschija, ravnatelja Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti. Posebnost izložbe je raznolikost umjetnikovog stvaralaštva predstavljena kroz kronološke i tematske jedinice, koncipirane za pojedine prostore te je kustos dodao: „Edo Murtić je svojom varijacijom gestualne apstrakcije bio vodeća ličnost regionalnog visokog modernizma i je svojim opusom postao najutjecajniji i najslavniji slikar druge polovice stoljeća u Hrvatskoj i Jugoslaviji.“
U Galeriji Bačva bit će predstavljeni radovi koji su u kolektivnoj memoriji ostali zapamćeni kao paradigmatska umjetnička djela pojedinih dionica visokog modernizma te se naglašava dinamični kolorizam kao temeljna odrednica Murtićevog stvaralačkog pristupa. U Galeriji PM kustos postavlja Murtićeve aktivističke cikluse – posvećene anti-ratnoj tematici što izravno ukazuje na Murtićev značaj istaknutog i utjecajnog kulturnog aktera, nepokolebljivog zastupnika demokratskih i slobodarskih načela, dok se u Galeriji Prsten predstavljaju ostali umjetnikovi ciklusi, izvedeni u drugim likovnim disciplinama – gvaš, monumentalne kompozicije u keramici, emajlu i mozaiku te pejzaži i gradske vedute, koje su obilježile svih šest dekada njegovog stvaralaštva.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....