"Kako ćemo živjeti zajedno" naziv je 17. po redu Venecijanskog bijenala arhitekture, koje ove godine traje od 22. svibnja do 21. studenog (bilo je odgođeno prošle godine radi pandemije), a koju je zadao glavni kustos, arhitekt Hashim Sarkis. "Svijet će se suočiti s mnogim izazovima. Raduje me da ću s arhitektima moći preispitati neke od njih" rekao je ovaj dekan za arhitekturu na MIT-u.
Koncept hrvatskog paviljona na Bijenalu predstavljen je danas na konferenciji za tisak u prostorijama Zbirke Richter na Vrhovcu u Zagrebu. O paviljonu nazvanom "Togetherness/Togetherless" govorili su Idis Turato – povjerenik nastupa – te članovi autorskog tima, arhitektica Ida Križaj Leko, autorica izložbenog postava, povjesničarka umjetnosti Morana Matković – producentica nastupa, te arhitekt i fotograf Ivan Dorotić, kreativna direkcija nastupa, te u ime Ministarstva kulture Nevena Tudor. Hrvatski će se paviljon otvoriti 21. svibnja, u Arsenalu, a prostor smo iznajmili za 70 tisuća eura.
Autori su pozvani na sudjelovanje i oformljeni u autorski tim na inicijativu povjerenika Idisa Turata, na temelju ranijih suradnji na programskim pravcima „Slatko i Slano“ te „Dopolavoro“ projekta Rijeka 2020 EPK. Na poziv kustosa ovogodišnjeg Bijenala Hashima Sarkisa da se u timove konceptualizacije i izvedbi paviljona uključi širi spektar suradnika, kako su naveli, uz multidisciplinarni autorski tim uključili su specijalizirane lokalne obrtnike, majstore i stručnjake te radnike brodogradilišta, koji su svojim radom, iskustvima i vještinama dodatno naglasili lokalni kontekst samog paviljona.
Među ostalim su rekli: „Paviljon 'Togetherness/Togetherless' tematizira izazove zajedništva, položaj pojedinca u društvu i mogućnosti arhitekture te svojim pristupom analizira krizu gradova nastalu razvojem novih tehnologija, digitalizacijom, promjenom uvjeta rada i stanovanja te različitim, a često nejasnim, načelima i shvaćanjima uloge, načina korištenja, planiranja i gradnje javnog prostora. Zastarjele društvene i političke polarizacije tumačene i shvaćene prvenstveno kroz potrošene dihotomije urbano-ruralno, privatno-javno, društveno-korporativno, prirodno-umjetno, digitalno-analogno te različiti, često kontradiktorni scenariji i mogućnosti koje se na globalnoj mapi svijeta paralelno nude, otvaraju priliku za različite i neuobičajene režime korištenja arhitekture i urbanog prostora sposobnog da stvori neke nove i neočekivane prostore zajedništava."
Pod, stup i krov u paviljonu nastali su korištenjem resursa masovne proizvodnje i industrijskog nasljeđa grada Rijeke. Među njima su bunker, iza kojeg je stotinu godina povijesti, a koji je povezao pod i krov, probijajući formu krova i visinski se izdižući iznad njega. Podni element paviljona izveden je od brodskog trupa odnosno konstrukcije brodogradilišnih ostataka iz 3. Maja.
Autori su nastupa, uz navedene: Davor Mišković, Maša Poljanec, Leo Kirinčić, Jana Horvat, Renato Stanković.
Više o paviljonu može se doznati na njihovim društvenim stranicama - web: togetherness-togetherless.com, Facebook: facebook.com/CroatianPavilionVenice, Instagram: instagram.com/togethernesstogetherless.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....