Poznati britanski krivotvoritelj Shaun Greenhalgh tvrdi da je on zapravo autor slike “La Bella Principessa” (Lijepa kneginjica) koja je prošle godine pripisana velikom Leonardu da Vinciju i nakon toga procijenjena na vrijednost od 150 milijuna eura.
Greenhalgh, koji je više puta uspio preveslati stručnjake mnogih svjetskih muzeja i koji je zbog tih krivotvorina bio i četiri godine u zatvoru nakon što je otkriven, tvrdi, dalje, da mu je kao model za Leonardovu sliku poslužila blagajnica pod imenom Sally koju je pronašao u supermarketu u Boltonu, odakle je sam rodom. Sliku je naslikao 1978. godine, tvrdi dalje, a model, blagajnica Sally bila je, sjeća se, “vrlo samouvjerena i bezobrazna”.
Izložba u muzeju V&A
O slici, dimenzija 33 puta 23,9 centimetara, i njezinoj autentičnosti profesor povijesti umjetnosti na Oxfordu, Martin Kemp, napisao je i knjigu. Tumači kako je jedna od pretpostavki da je mlada djevojka, “La Bella Principessa”, supruga jednog od Leonardovih pokrovitelja, te da je slika nastala oko 1490. Pretpostavljalo se, možda, i da je riječ o Bianci Sforza, izvanbračnoj kćeri Ludovica Sforze, koja je umrla vrlo mlada. Naslikana je kredom i tušem, na listu pergamenta naknadno nalijepljenom na drvenu podlogu, iz profila i vrlo elegantna i lijepa.
Ugledni profesor Martin Kemp smatra da se lopovu kao što je Greenhalgh ne treba vjerovati. Francuski laboratoriji potvrdili su da je materijal na slici star najmanje oko 250 godina, a navodno je na slici i otisak desnog kažiprsta ovog slikara.
Međutim, Greenhlagh tvrdi da je i na području datacije moguće prevariti stručnjake ako se zna što se radi. Za početak, kupio je platno anonimnog majstora iz razdoblja u kojemu je živio Da Vinci i preslikao ga. Slikao je, nadalje, naopačke jer je Leonardo bio ljevak, a on je dešnjak, a spominju se i recepture koje uključuju bagremovo stablo i zdrobljeni hrast. Od Greenhalgha su, uostalom, ranije kao autentične kupovane egipatske skulpture, rimske umjetnine, djela Paula Gauguina, a on je sam zaradio milijune dok ga nisu bio otkrili. Znameniti Victoria&Albert muzej priredio mu je samostalnu izložbu kako bi podigao svijest o krivotvorinama. Metropolitan policija tumačila je da je riječ o “krivotvoritelju s najraznolikijim spektrom poznatim u povijesti”.
Kupljena u Christie’su
Slika je, inače, prije nekoliko godina bila na aukciji u Christie’su u New Yorku, udovica poznatog talijanskog antikvara Giannina Marchiga prodala ju je kanadskom kolekcionaru Peteru Silvermanu za oko 20 tisuća dolara, a vodila se kao djelo nepoznatog autora iz nazarenske škole nastalo u 19. stoljeću. Tek nakon ove aukcije, na kojoj je Silverman kupio sliku, počele su pretpostavke o Leonardu.
U svakom slučaju, nakon istupa najpoznatijeg svjetskog krivotvoritelja sjeme sumnje je bačeno. Ako je jednom uspio prevariti stručnjake, misli se, zašto to ne bi mogao opet. No, s druge strane, krivotvoritelj je upravo izdao autobiografiju, a ovo bi mu mogla biti dobra reklama. Možda bi blagajnica Sally, ako joj se uđe u trag, pomogla riješiti dilemu...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....