USPJEŠNI INSPEKTOR

OVO JE HRVATSKI POLICAJAC GODINE Ispovijest inspektora Antonija Gerovca: Kako sam riješio dva slučaja koja su duboko potresla Hrvatsku

lijevo: Željko Dolački; u sredini: Antonio Gerovac; desno: sestre Filipović
 Hanza Media

“Bio sam sretan kada smo završili istragu. Zbog toga što se nismo uzalud toliko trudili, ali još više zato što smo roditeljima koji su deset godina čekali tu informaciju mogli doći i reći da smo pronašli osobu za koju osnovano sumnjamo da je odgovorna za smrt njihovih kćeri”, kaže za Globus 43-godišnji inspektor Antonio Gerovac, voditelj istrage o strašnoj automobilskoj nesreći u kojoj su na autocesti kod Rijeke 15. prosinca 2006., krivnjom nepoznatog vozača, poginule sestre Višnja i Gordana Filipović.

Točno deset godina od tragičnog događaja policija je otkrila krivca za nesreću – vozača tamnoplavog Renaulta Clio koji je kobne večeri vozio u suprotnom, zabranjenom smjeru. Da bi izbjegla direktan sudar Višnja Filipović, kojoj su bile 22 godine, skrenula je naglo udesno, a uslijed prevrtanja vozila na mjestu je poginula, dok je njezina 18-godišnja sestra od zadobivenih ozljeda preminula u riječkoj bolnici nekoliko sati potom. Njihovi roditelji Ljubica i Dragutin Filipović cijelo desetljeće čekali su da čuju dvije riječi: ime i prezime fantomskog vozača koji im je kćeri gurnuo u smrt. Prije dva tjedna to im je otkrio voditelj istrage.

Antonio Gerovac, jedan od najiskusnijih policijskih inspektora, specijalist za krvne i seksualne delikte u Ravnateljstvu policije u Zagrebu, koji radi na najtežim slučajevima kao što su ubojstva, silovanja, ranjavanja, ratni zločini, potkraj svibnja ove godine preuzeo je slučaj sestara Filipović i zajedno sa svojim timom u šest mjeseci otkrio da je za tragediju odgovoran Robert Žaja (46) iz mjesta Mavrinci pokraj Rijeke, koji je nakon ispitivanja priznao da je upravo on vozač za kojim je policija tako dugo tragala.

“Tijekom istrage većinu vremena proveo sam u Rijeci, gdje smo i odlaskom na mjesto događaja u sličnim vremenskim okolnostima pokušali utvrditi točnu boju vozila. I na kraju, kada smo izlistali sve tamne Renaulte Clio s riječkog područja, došli smo do nekoliko tisuća vozila. Po ranije određenim parametrima malo-pomalo smanjivali smo broj. Došli smo do 270 vozila, od kojih su neka u međuvremenu bila više puta prodavana”, govori inspektor.

Naposljetku se broj suzio na 34 vozila i stotinjak osoba koje su mogle koristiti ta vozila. Jednu po jednu zvali su na razgovor u policijsku postaju...

“Nakon nekoliko dana, pošto smo ispitali desetak ljudi”, kaže Gerovac, “došao je osumnjičeni. Djelovao je povučeno, ali čini se da je takav po prirodi. Nije se bitno razlikovao od ostalih ljudi koje smo do tada ispitali...”

Antonio Gerovac, kao čovjek u kojega vrh policije, očito, ima veliko povjerenje, našao se i na čelu radne skupine koja je proljetos, nakon samo tri tjedna istrage, otkrila tko stoji iza velike pljačke sefa u sjedištu PU zagrebačke u Heinzelovoj ulici. Za nestanak dva kilograma zlata i 280.000 eura Gerovčev je tim osumnjičio bivšeg načelnika Službe organiziranog kriminaliteta PU zagrebačke Željka Dolačkog.

Dolački, u čijem se uredu nalazio sef, uhićen je u svojoj kući kod Velike Gorice koju je policija pretresla u zoru 22. travnja 2016.

Cijeli članak možete pročitati u tiskanom izdanju novoga broja Globusa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 20:05