Predsjednik Uprave Atlantic grupe Emil Tedeschi poručio je u srijedu da trenutno postoji beskrajno mnogo slobodnog kapitala, no kako nedostaje želja vlasnika kompanija za njihovom transformacijom.
Sudjelujući na konferenciji "Equity ulaganja: Kreiranje vrijednosti i korporativna transformacija", u organizaciji Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Tedeschi je naglasio da je danas slobodnog novca i kapitala više 'nego pijeska u Sahari', no nedostaje želja da se kompanije transformiraju iz 'one man showa'.
"Kompanija nije kraljevstvo koje se nasljeđuje, već živi organizam, i najveća hrabrost i benefit jest u kompaniju dovesti ljude koji znaju više od vas samih", poručio je predsjednik Uprave Atlantic Grupe.
Kako se slikovito izrazio, ekonomija u Hrvatskoj te na području bivše Jugoslavije funkcionira kao ona grupe TNT, u smislu 'ideje su naše, a pare su vaše', no to ne može funkcionirati ili može tek neko vrijeme.
"Naše poduzetništvo konceptualno ne podnosi, čast iznimkama, da bilo tko neovisan ulazi u knjige i gleda tokove kompanije, i zbog toga je venture capital industrija u Hrvatskoj na vrlo niskim razinama", smatra.
Iako u Hrvatskoj zasigurno ima dobrih kompanija, napominje Tedeschi, upitno je koliko su osnivači tih kompanija spremni u svom razvoju pripustiti druge ulagače i financijske institucije, u onom trenutku kada su iskoristili sav potencijal kroz dužničko financiranje. Kaže da je prirodno da u razvoju svake kompanije vlasnik želi ostati u maksimalnoj kontroli, no da je pitanje koliko je to suštinski mudro. Poručuje da poteze treba vući najbolje onda kad ste najjači.
"Kad si slab financijska zajednica nije prijatelj već morski pas. Nema tu prijateljstva (...) postoji interes", kaže Tedeschi.
Smatra da dobivanje dodatnog nadzora u kompaniji ne predstavlja kraj svijeta, već dapače, benefit za vlasnike i blagodat za menadžment, s obzirom da to podiže rejting kompaniji, odnosno smanjuje cijenu kapitala i pridonosi konkurentnosti.
Tedeschi je naveo dobra iskustva poslovanja s EBRD-om, pritom kazavši da se on ponaša komercijalno, a s druge strane izuzetno razvojno te u slučaju nedostatka razvojne komponente smatra da se praktički ne može ni konkurirati niti za jedan od instrumenata koje ta banka nudi.
S druge strane naveo je Agrokor kao primjer neodgovornog vodstva. "Agrokor je najveća tragedija hrvatskog društva nakon rata jer tamo nije bilo odgovornosti lidera. Ostaviti devastiranu kompaniju, dobavljače, financijsku zajednicu, devastirane lokalne sredine, gdje je Agrokor vrlo često bio skoro pa jedini poslodavac - to se zove neodgovornost vodstva. Kada se to svede na čitav niz manjih kompanija, vidjet ćete da je to nešto što je eminentno našem podneblju", smatra Tedeschi.
Po njemu, Atlantic grupa je često bila pionir u smislu korištenja određenih instrumenata financiranja, pri čemu je podsjetio i na kupovinu poslovanja Cedevite od Plive, gdje su između ostalog koristili i equity kapital njemačke razvojne banke, kao i instrument 'mezzanine' financiranja.
Kako je naveo, Atlantic grupa je dosad provela više od 40 akvizicija, a osim Cedevite, drugi slučaj kada su kupovali kompaniju veću od same grupacije je onaj Droge Kolinske.
Direktorica EBRD-a za Hrvatsku, Mađarsku, Slovačku i Sloveniju Vedrana Jelušić Kašić kazala je da Banka dosad uložila sredstva u 114 privatnih equity fondova, a vrijednost tih ulaganja iznosi oko 2,5 milijarde eura.
Smatra da u Hrvatskoj postoji jako puno prostora za rast tvrtki u mnogim područjima, pri čemu je između ostalog istaknula nekretninski i farmaceutski sektor.
EBRD je na konferenciji također predstavio ENEF - regionalni investicijski fond namijenjen za ulaganja u razvoj i širenje poslovanja poduzetnika u regiji.
"ENEF nudi equity i quasi-equity ulaganja u odabrane tvrtke te je izravnim i paralelnim sufinanciranjem osigurao oko 100 milijuna eura namijenjenih tvrtkama u Hrvatskoj i na području zapadnog Balkana. EBRD ima ključnu ulogu u ENEF-u kao najveći pojedinačni investitor i savjetnik za ulaganja", poručuju iz Banke.
U sklopu konferencije održan je i panel 'Izazovi i prilike poduzetništva', a na kojem su razvojna iskustva kompanija predstavili predsjednik Uprave Jadran - galenskog laboratorija Ivo Usmiani, operativna direktorica u tvrtki Rimac Automobili Monika Mikac, predsjednik Uprave tvrtke Rasco Ivan Franičević te partnerica u EY Hrvatska Lena Habuš.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....