IMA LI KRAJA KRIZI?

OECD: Dužnička kriza u eurozoni daleko je od završetka. Banke su slabe, državni dugovi rastu, a fiskalni ciljevi su daleko od ostvarenih

Angel Gurria, the head of the Paris-based international development body OECD, right, talks with European Commissioner for Economic and Monetary Affairs Olli Rehn prior to a media conference, in Brussels, Tuesday, March 27, 2012. The 17 countries that use the euro should boost their crisis firewalls to at least euro 1 trillion (U.S. dollars 1.3 trillion) to help the struggling currency union return to growth, the head of the Organization for Economic Cooperation and Development said Tuesday. (AP Photo/Yves Logghe)
 Yves Logghe/AP Photo

BRUXELLES - Dužnička kriza u eurozoni nije završila unatoč smirivanju situacije na financijskim tržištima od početka godine, ocijenila je u utorak Organizaciju za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD).

OECD upozorava da su banke u eurozoni i dalje slabe, da razine državnih dugova i dalje rastu te da su fiskalni ciljevi daleko od ostvarenih. Budući da eurozona klizi u drugu krizu u posljednje tri godine , iz OECD-a poručuju da 17-člana eurozona treba ambiciozne gospodarske reforme.

"Povjerenje tržišta u državne dugove u eurozoni je krhko. Prognoze gospodarskog rasta su neuobičajeno neizvjesne i u najvećoj mjeri ovise o rješenju krize", objavio je OECD u svome izvješću o stanju eurozone.

OECD za ovu godinu u eurozoni ne očekuje pad gospodarskih aktivnosti već skroman gospodarski rast od 0,2 posto. Međutim, upozorava da zacrtana smanjenja manjkova moraju biti realna i u političkom smislu ostvariva, jer bi sustav provedbe u Europskoj uniji mogao izgubiti vjerodostojnost.

U OECD-u također smatraju da eurozona mora utvrditi vjerodostojnije i razrađenije srednjoročne proračunske planove. Kriza je možda ojačala odlučnost političara da nametnu mjere štednje, no recesije u ovoj godini u južnoj Europi mogle bi otežati čelnicima eurozone i Europskoj komisiji da nametnu sankcije zemljama članica ako ne ostvare zacrtane ciljeve, ističe OECD.

Jačanje banaka također je od velike važnosti za rješenje krize, a regija mora dogovoriti dovoljno veliki financijski zaštitni zid koji bi štitio zadužena gospodarstva Italije i Španjolske ako dođu u situaciju da se više ne mogu zaduživati na tržištima, kaže se u izvješću OECD-a.

Očekuje se da će se ministri financija eurozone na sastanku u Kopenhagenu u petak pozabaviti s oba pitanja. Njemačka kancelarka Angela Merkel u ponedjeljak je prvi put signalizirala da je spremna razmotriti povećanje fonda za financijsku stabilnost.

Čelnik OECD-a Angel Gurria poziva da se "ta majka svih zaštitnih zidova" poveća na oko 1.000 milijardi eura, no ministri financija će se vjerojatnije dogovoriti oko iznosa bližeg 700 milijardi eura.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 09:41