'DRŽAVA TROŠI PREVIŠE'

CRNA KNJIGA RASIPANJA JAVNOG NOVCA Udruga Lipa pokrenula web stranicu koja prikuplja primjere netransparentnog i trošenja novca poreznih obveznika

 
Davor Huić
 Udruga Lipa

Udruga poreznih obveznika Lipa pokrenula je projekt „Crna knjiga trošenja javnog novca“ čiji je cilj prikupljanje i klasificiranje slučajeva netransparentnog, neracionalnog, neopravdanog, a ponekad i nezakonitog trošenja novca poreznih obveznika.

Od danas je za javnost dostupna web stranica projekta na adresi www.crnaknjiga.hr, na kojoj građani mogu vidjeti primjere dosad prikupljenih slučajeva rasipanja javnog novca, kao i više informacija o samom projektu. Slučajevi razbacivanja javnog novca bit će kontinuirano objavljivani na stranici, a krajem godine bit će prikupljeni i objavljeni u kompendiju – „Crnoj knjizi trošenja javnog novca“ koja će se predati Vladi, saborskim zastupnicima i prezentirati javnosti.

Lipa poziva građane koji znaju za takve slučajeve iz svog radnog ili životnog okruženja da ih pošalju na e-mail udruge ili unesu putem forme na web stranici Crne knjige. Lipa će, na temelju stručne analize prikupljenih slučajeva, napraviti preporuke mjera javne politike. Jedna od takvih mjera mogao bi biti zahtjev za povećanje transparentnosti proračuna u skladu s „Inicijativom za otvoreni proračun“.

Prema anketi koju je udruga provela među svojim članovima i simpatizerima, a koju je popunilo više od 13.500 građana - 99,3 posto ispitanih smatra da država troši previše. Kao najznačajnije primjere nepotrebnog trošenja građani su naveli broj političara, državne agencije i službene automobile.

Udruga Lipa
Rezultati odgovora na pitanje "Gdje se najviše baca novac u javnom sektoru?

„Javnim novcem se grade vrtići i škole, ali jednim dijelom se on rasipa na način koji je neprihvatljiv građanima. Moramo odvojiti žito od kukolja, ono što ima smisla financirati od stvari koje nitko ne može opravdati.“ izjavio je Davor Huić, predsjednik udruge.

“I zadnji izvještaj Europske komisije potvrdio je ono što smo znali: previše trošimo na javnu administraciju, a u mnogim područjima državnih izdataka efikasnost je mnogo niža nego u usporedivim državama i to je jedan od razloga našeg razvojnog zaostajanja.“, rekao je ekonomski analitičar Velimir Šonje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 05:03