Tvornica duhana Rovinj, na kojoj je Adris Grupa razvila svoju današnju snagu, uskoro bi, prema strategiji kompanije, trebala izaći iz njezina sustava. Prema informacijama Jutarnjeg lista, prodaja je ušla u završnicu iako još nema definiranih rokova. Ključni uvjet za prodaju duhanskog biznisa nije cijena, nego manjinski vlasnički udio koji bi Adris htio zadržati i ostanak proizvodnje u istarskom Kanfanaru.
- Gledajući dugoročno, u uvjetima krajnje koncentracije svjetske duhanske industrije nismo u mogućnosti znatnije dodavati vrijednost tom dijelu posla. Razložno je razmišljati i o mogućem partnerstvu. Cilj nam je zadržati proizvodnju i radna mjesta u Hrvatskoj - poručili su jučer iz Adris Grupe, čiji su čelni ljudi Ante Vlahović i Plinio Cuccurin već deset godina svjesni da će doći i dan kada će Tvornicu duhana Rovinj (TDR) Adris Grupa prodati. TDR lani je donio samo 191,4 milijuna kuna dobiti, a još 2008. ona je iznosila 760 milijuna kuna.
Stavljanje prodaje pod lupu javnosti informirani izvori tumače kao rovinjsku poruku državi koja svojim okvirom nametanja troškova duhanskoj industriji u trenutku promjene vlasništva u TDR-u ima presudan utjecaj na zadržavanje te proizvodnje u Hrvatskoj.
Izvori bliski Adrisu pojašnjavaju da se prodaja duhanskog biznisa, o kojoj se kontinuirano pregovara sa svima koji pokažu interes, značajnije aktualizirala nakon što se kao potencijalni kupac pojavio China National Tobacco Corporation, tamošnji monopolist i zapravo najveći svjestski duhanski igrač s godišnjim prihodom od 91,7 milijardi dolara i 16 milijardi dolara dobiti.
S Kinezima su u Adrisu, prepričava sugovornik upoznat s razvojem događaja, počeli razgovarati kao i sa svima drugima, ali su razgovori iznenađujuće brzo postali konkretni. To, međutim, ne znači da Adris ne pregovara i s drugim ponuđačima među kojima se kao mogući kupac navodi Japan Tobacco International, jedna od četiri najveće duhanske multinacionalke koja se u kontekstu kupnje TDR-a spominje posljednje četiri godine.
Prije desetak godina za kupnju TDR-a u redu je stajao i Phillip Morris, jedina duhanska multinacionalka koja je prodrla na hrvatsko tržište i drži 30 posto na štetu TDR-a, kojem tržišni udio pao na 62 posto.
TDR i Phillip Morris nikada nisu bili u otvorenom ratu. TDR je, pak, s hrvatskog tržišta izbacio British American Tobacco (BAT), boreći se s njima za kupnju zadarske tvornice duhana, pa im danas tržišni udio ne prelazi pet posto.
Potencijal rasta nalazi se u Iranu
Rovinjska tvornica duhana lani je proizvela 9,5 milijardi cigareta, od čega je 65 posto izvezla, ali prodaja je 17,8 posto manja nego godinu dana ranije. Ante Vlahović, Adrisov najveći dioničar postavio je strategiju očuvanja vrijednosti duhanskog biznisa kroz iskorak na teško iransko tržište gdje je TDR sa državnom Iranian Tobacco company sagradio tvornicu kapaciteta 6 milijardi cigareta godišnje, pa taj pothvat bilježi u buduće potencijale. U posljednjem poslovnom izvješću za prošlu godinu o duhanskom biznisu Adris kaže da je ugrožen zato što maloprodajne cijene opterećene sve većim porezima rastu brže od raspoloživog dohotka kupaca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....