U seriji ‘The Outrageous‘ ulogu najstarije od šest sestara dobila je Bessie Carter, kćer slavnih glumaca Imelde Staunton i Jima Cartera.
Kada povijesna serija već naslovom sugerira intrigantan sadržaj, poput britanskog televizijskog projekta "The Outrageous" (Skandalozne) o šest sestara Mitford, aristokratkinja koje su 30-ih godina prošlog stoljeća vedrile i oblačile engleskom društvenom scenom, jasno je da se radi o sočnom materijalu koji nudi savršen, kostimirani bijeg tijekom vikenda... Kako se to govorilo u doba kad su prpošne sestre bile zvijezde društvenih događanja, ali i tračeva ispričanih u pol glasa (uz obavezno zaklanjanje lica lepezom), privlačile su pozornost.Tada to nije baš bio kompliment... Stoga nema sumnje da će u kostimiranoj poslastici biti svega, intriga, dramatičnih obrata, ljubavi i ljubavnika, prelijepih haljina i svjetlucavog nakita - ali i neizbježne borbe (privilegiranih) mladih žena s toksičnim predrasudama o tome kako bi njihov život trebao izgledali.
Prikazivanje šestodijelnog serijala najavljeno je za ovu godinu, a iza projekta stoj Firebird Pictures, jedna od produkcijskih kuća u vlasništvu BBC-ja. Scenaristica je Sarah Williams poznata po radu na britanskim serijama "Small Island" i "Flesh and Blood" dok je redatelj Joss Agnew. Dodajmo i to da ulogu Nancy, najstarije sestre Mitford, tumači 31- godišnja britanska glumica Bessie Carter. Proslavila se ulogom Prudence Featherington u Netflixovoj seriji "Bridgerton", a rola Nancy, članice glamuroznog tima ozloglašenih sestara - jedna joj je od najvažnijih uloga u karijeri.
Baš kao Nancy
No, to nije jedini razlog zbog kojeg krasi naslovnicu magazina Tatler za svibanj: majka joj je Imelda Staunton, zvijezda "Krune" dok joj je otac Jim Carter, poznat kao batler Carson u "Downton Abbeyju". Sofisticirana Bessie, nastavlja obiteljsku profesiju i podjednako se vješto snalazi u povijesnim serijama, glumački vrlo zahtjevnoj disciplini u kojoj njeni roditelji briljiraju. Uloga nekonvencionalne Nancy, spisateljice poznate po romanu "Ljubav u hladnom podneblju", otprve joj je "sjela", piše Tatler.
"Sigurno sam imala 50 promjena kostima samo u jednoj društvenoj sezoni", kaže Bessie koja u seriji nikada nije nosila istu haljinu dvaput.
Pripremajući se za ulogu, otkrila je podudarnosti između svog života i života Nancy Mitford. Naime, obje su - svaka u svom dobu - pohađale uglednu školu djevojačku školu Frances Holland, u Londonu. Bessie Carter rođena je u bolnici St Mary‘s, u londonskom Paddingtonu - gdje je Nancy Mitford volontirala tijekom II. svjetskog rata. Pokazalo se da je spisateljica kasnije stanovala u elitnoj četvrti u zapadnom Londonu, Maida Valeu, nedaleko od West Hampsteada gdje je, pak, odrasla glumica Bessie Carter. A kad je dobila ulogu u seriji, producenti su joj poslali knjigu "The Mitford Girls" autorice Mary S. Lovell po kojoj je pisan scenarij, kako bi temeljito uronila u lik. Dok je postajala Nancy, glumica je nailazila ili na obožavatelje Nancy, Pamele, Diane, Unity, Jessice i Deborah Mitford – ili na ljude koji nikad nisu čuli za njih. Možda je u tome poanta, piše Tatler.
Zašto? Zato što ih svaka generacija može iznova otkriti. Na početku priče, smjestimo sestre u odgovarajući društveni okvir: odrasle su u velebnoj plemićkoj kući u Derbyshireu. Roditelji su im bili David Freeman-Mitford, drugi barun Redesdale (obiteljsko plemenito podrijetlo, navodno, seže do Normana...) i Sydney Bowles. Njeno podrijetlo nije bilo toliko aristokratsko, no njezini su bili vrlo ugledni i imućni.
Kako bilo, glamurozna Nancy rođena je 1904., naobrazbu je završila u privatnim školama, a proslavila se na polu-autobiografskim romanima "The Pursuit of Love" i "Love in a Cold Climate". Njen brak s Peterom Roddom (vjenčali su se 1933. kad je on postao barun Rennell), bio je nezadovoljavajući za oboje: razveli su se 1957. godine, nakon dugotrajnog razdvojenog života. Nancy se, naime, tijekom Drugog svjetskog rata preko ušiju zaljubila u francuskog časnika Gastona Palewskog. Bio je ljubav njezina života, zbog njega se preselila u Francusku i tamo živjela do svoje smrti, 1973. godine. Slovila je i za autoritet za otmjeno ponašanje i fini odgoj – premda ga je nije striktno pridržavala - što je utkala u svoje romane.
Lady Diana
Sljedeća sestra, Diana, rodila se 1910. i ostala upamćena zbog svog drugog braka. Najprije se udala za aristokrata Bryana Waltera Guinnessa, no ostavila ga je zbog Oswalda Mosleya, vođe Britanske unije fašista. Od prvog supruga razvela se zbog preljuba s Moselyjem i 1936. se udala za ozloglašenog pristašu nacista. Vjenčanje je održano u kući zloglasnog naciste Josepha Goebbelsa, a Adolf Hitler bio im je počasni uzvanik.
Kad je rat završio, zamoljena je da se ne vraća u domovinu. Stoga se preselila u Pariz i postala spisateljica i novinarka: pedesetih godina 20. stoljeća pisala je priče za časopisa Tatler. I Dianina četiri godine mlađa sestra Unity, rođena 1914., gorljivo je podržavala je naciste. U Londonu se pričalo da je 30-ih godina prošlog stoljeća, kad se preselila u München, navodno bila ljubavnica Adolfa Hitlera. Kad je njezina domovina objavila rat Njemačkoj, pokušala je samoubojstvo pucajući si u glavu: preživjela je, ali s velikim oštećenjem mozga. Tajnim kanalima vraćena je u Englesku, ali se nikada nije oporavila, naposljetku je umrla od posljedica rane.
Lijepa Pamela
Otkako se 1907. rodila, Pamela Mitford bila je najtiša i najmanje glamurozna među sestrama. Zbog izuzetne ljepote, u nju se zaljubio engleski pjesnik John Betjeman. Obožavala je ladanjski život visoke klase, 1936. se udala za milijunaša Dereka Jacksona, biseksualca burnog intimnog života. Živjeli su u dvorcu Tullamaine u u okrugu Tipperary, Irska, a kako je ona intimno naginjala ženama, u aristokratskim krugovima ogovarali su ih kao par koji jedno drugome pruža "paravan"... Na kraju su se 1951. (ipak) razveli, a ona je potom postala družica slavne talijanske jahačice, Giuditte Tommasi. Rastale su se 1972. kada se Pamela iz Italije vratila u domovinu.
Aktivistkinja Nancy
Slijedi Jessica Mitford: za razliku od starijih sestara Diane i Unity koje su podržavale naciste, bila je uvjerena komunistkinja, a kasnije i građanska aktivistkinja te novinarka. Njen prvi suprug, bratić u drugom koljenu, poginuo je u Drugom svjetskom ratu, pa se preudala za američkog odvjetnika za građanska prava, Roberta Treuhafta. On ju je zainteresirao za djelovanje u Komunističkoj partiji SAD- a i za aktivizam. No, potkraj 50-ih istupili su iz stranke i odbili svjedočiti pred istražnim Odborom za neameričke aktivnosti Predstavničkog doma. Dodajmo i to da se proslavila memoarima "Hons and Rebels" iz 1960. i knjigom britkih društvenih komentara "The American Way of Death" iz 1963. godine. Preminula je 1996. u Kaliforniji.
Vojvotkinja
Čini se da je tek najmlađa od sestara, Deborah Mitford, ispunila obiteljska očekivanja. Na početku Drugog svjetskog rata, 1941., udala se za lorda Andrewa Cavendisha, mlađeg sina 10. vojvode od Devonshirea. Kada je njegov stariji brat, William, markiz od Hartingtona, poginuo u ratu, njezin suprug postao je nasljednik vojvodstva: kad mu je 1950. preminuo otac, Deborah Mitford postala je vojvotkinja od Devonshirea, ključna osoba u očuvanju doma te aristokratske obitelji.
Napisala je nekoliko knjiga o uređenju vrta, a 1999. kraljica Elizabeta II. dodijelila joj je orden zapovjednice Kraljevskog viktorijanskog reda. S obzirom na to da bi se o svakoj sestri (možda ipak ne o mlađoj) mogla snimiti serija, jedva čekamo prikazivanje sage "The Outrageous" o sestrama s kojima se malo koji britanski ženski klan može mjeriti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....