Kraljevski par na šestodnevnoj turneji u Australiji doživio je brojne počasti i priznanja, ali i neugodnosti koje kulminirale u zgradi Parlamenta.
Slike su idilične, raspored je krcat, domaćini su ih obasuli pažnjom, počastima i darovima, ali šestodnevna turneja britanskog monarha kralja Charlesa III. i njegove supruge, kraljice Camille po Australiji prolazi i uz stalne kritike i napade čija je meta upravo kraljevski par. Prijepori su počeli i prije nego što je stupio na tlo kao drugi britanski monarh koji je posjetio Australiju - i to točno sedam desetljeća nakon posjeta svoje majke, pokojne kraljice Elizabete II.
Britanskog monarha su, naime, kritizirali jer iz svog obiteljskog albuma za tamošnju izložbu nije odabrao niti jednu jedinu fotografiju svoje bivše supruge, pokojne princeze Diane, koju Australci i danas obožavaju. Fotografije su bile izložene u sidnejskoj Operi, koju su Charles i Camilla posjetili tijekom svog posjeta, a mnogi guverneri saveznih pokrajina i utjecajni političari republikanskih stajališta izbjegli su susret s kraljem, na koji su bili pozvani, opravdavajući se prethodno zakazanim obavezama.
No, australsku turneju svakako će pamtiti i po prosvjedu aboridžinske senatorice Lidije Thorpe, koja je za posjeta kraljevskog para zgradi Parlamenta glasno kritizirala monarhiju i njezine kolonijalističke težnje vičući: "Ti nisi moj kralj, ovo nije tvoja zemlja. Počinili ste genocid nad našim narodom. Vratite nam našu zemlju!".
“Dajte nam sve što ste nam ukrali: naše kosti, naše lubanje, naše bebe, naše ljude. Uništili ste nam zemlju, dajte nam ugovor – hoćemo ugovor, hoćemo ugovor o raskidu, ti nisi moj kralj, ti nisi naš kralj...", dodala je uz sočnu psovku na kraju.
Premda je senatoricu osiguranje ispratilo iz zgrade, ona je na ulici, svima koji su je željeli slušati nastavila držati lekciju o kolonijalizmu, a taj incident kralj i kraljica nisu komentirali niti jednom jedinom riječju, što se mnogima čini najboljim diplomatskim rješenjem, ali bi mogla potaknuti i nove prosvjede, jer prosvjednici više od svega žele da ih se čuje.
Istodobno kraljevska obitelj našla se na meti kritičara u Ujedinjenom Kraljevstvu, jer od krunidbe kralja Charlesa nisu objavili detaljni spisak darova koje su dobili i naveli njihovu vrijednost, što je bila redovita praksa u vrijeme vladavine Charlesove majke Elizabete II.
Zbog toga Graham Smith, izvršni direktor Republice, najutjecajnije antimonarhijske skupine, zahtijeva da kralja Charles odgovara za svoje postupke. “Važno je da javnost zna za sve potencijalne sukobe interesa ili pokušaje podmazivanja članova kraljevskoj obitelji, posebno u svijetlu činjenice što oni imaju izravan pristup najvišim razinama vlasti. Ako od premijera, članova vlade i parlamentarnih zastupnika zahtijevamo visoke standarde, oni moraju vrijediti i za članove kraljevske obitelji”, objasnio je.
Kako god, u rasporedu kralja Charlesa i kraljice Camille ništa se nije mijenjalo, premda su svojim domaćinima prvog dana dali do znanja da se moraju oporaviti od sindroma nesanice zbog promjene vremenske zone. Obišli su mnoge krajeve Australije, družili se s građanima i članovima domorodačkih skupina te poručili kako iznimno poštuju prirodne znamenitosti i bogatu raznovrsnu kulturu, koji Australiju čine posebnom.
Da pokažu bliskost s narodom nazočili su nedjeljnoj misi u anglikanskoj crkvi St. Thomas‘ u North Sydneyju, s koje su ponijeli brojne darove - uključujući loptu za ragbi, kriket i plišanu igračku koalu - za koje su obećali da će ih ponijeti sa sobom kući i darovati ih unucima - prinčevima Georgeu i Louisu, te princezi Charlotte.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....