Veslačice ženske sportske udruge, čije će predstavnice sredinom kolovoza nastupiti na kultnom maratonu u Metkoviću, nadahnuli su bjelovarski Agronauti, prvi tim s kopna koji je pobijedio na zahtjevnom natjecanju.
Zato što nemaju motivacijsku pjesmu, veslačice zagrebačke sportske udruge "Nereide" koje će u kolovozu sudjelovati na Maratonu lađarica od Metkovića do Opuzena, mogle bi za tu priliku izabrati hit Novih fosila "Milena". S pjesmom ih povezuje činjenica da gotovo svako jutro, u pola šest, žure na svoj trening Jarun, guraju jednu tonu tešku neretvansku lađu u vodu te isprva odmjerenim, a potom sve bržim zaveslajima podižu kondiciju za zahtjevnu sportsku manifestaciju.
Kad odrade svoj šest do osam kilometara dugi krug, izvuku lađu od teške hrastovine na suho, osvježe se i presvuku u posuđenom prostoru kajakaškog kluba "Jarun".
A onda žure odlaze na svoja radna mjesta, nestrpljivo iščekujući sljedeći trening. U veslačkom timu okupile su se psihologinja u školi, menadžerica u banci, studentica na zagrebačkom Pravnom fakultetu, fitness trenerica, profesorica matematike, informatičarka, a uvježbava ih osnivačica sportske udruge, Marijana Tomola Perković, šefica kuhinje u jednom zagrebačkom restoranu koja se prije četiri godine sa partnerom iz Bjelovara preselila u metropolu.
Veslali na bačvama
Za sve su ‘krivi‘ bjelovarski "Argonauti", prvi veslački tim s kopna koji je prije šest godina pobijedio na neretvanskom Maratonu lađa koji se sredinom kolovoza u muškoj te u ženskoj konkurenciji održava u Metkoviću. Vježbali su i u fitness klubu koji je vodila sa suprugom, pričali su im čime se bave i tako su na krilima njihove povijesne pobjede nastale "Nereide". Ono što je naučila od "Argonauta" primijenila je već 2017., kad je okupila prvu žensku ekipu s kopna koja je te godine na veslačkoj smotri lađarica osvojila medalju, srebro. Iduće godine su na deset kilometara dugoj stazi na rijeci Neretvi osvojile zlato.
Čitajte i: Olimpijski trening za kritične točke braće Sinković: Učvrstite grudi, trbuh, stražnjicu i noge
Najvažniji "detalj" za natjecanje, osam metara dugo plovilo specifičnog oblika (nalikuje porinutom listu) te vesla za deset lađarica, koliko ih mora biti u lađi, namaknula je uz pomoć sponzora.
Sport je vrlo skup, samo ručno izrađena lađa (kakve imaju i njihove konkurentice s juga), stoji oko 50.000 kuna.
Veslanje u neretvanskoj lađi zahtijeva znoj i suze, a nerijetko iz žuljeva na nježnim ženskim dlanovima kapnu i kapi krvi. Lađom upravlja jedanaest žena, deset ih vesla, a jedna upravlja velikim drvenim veslom (parić) na donjem dijelu lađe. Nalaze se na rubu čamca, sjede na jastučićima od spužve koji mogu lako kliznuti u vodu ako se ne pazi. Jednom nogom drže se za drvenu prečku u dnu lađe, a druga im je poluispružena na rubu čamca.
Leđa moraju biti ravna, kao i ruke kojima se vesla. Važno je slijediti ritam koji zadaju prve dvije veslačice: zbilja je brutalan, u što se na treningu s "Nereidama" uvjerila i novinarka portala Gloria.hr
Najsnažnije veslačice nalaze se u prvom dijelu plovila, a o ritmu koji nameću ostalima ovisi plasman lađe.
"Ovo morate voljeti. Nije za svakoga, s jedne strane potrebno je savladati tehniku koju još uvijek brusimo, a s druge strane potrebna je izdržljivost i snaga. Kad ste na Neretvi, do izražaja dolazi i hladna glava. Na natjecanju osjećate toliki adrenalin da ne osjećate bol, dok ne dosegnete cilj. Kad sve prođe, ne možete se pomaknuti, osjećate zatezanje i onih mišića za koje niste ni slutili da ih imate", tvrde Nereide kojima se mogu pridružiti nove članice sa sportskim backgroundom. Trebaju im hrabre sportašice s hladnom glavom, za slučaj da im na Neretvi zatreba zamjena. Lako ih je naći: zore na Jarunu predivne su, kažu, s veslom u ruci.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....