U parlamentu je izvela tradicionalni maorski ples kako bi izrazila protivljenje kontroverznom zakonu koji bi mogao značajno promijeniti tumačenje Ugovora iz Waitangija te ugroziti prava Maora, autohtonog naroda Novog Zelanda.
O Hani Rawhiti Maipi-Clarke ovih se dana ne prestaje pričati, a razlog je njezin tradicionalni maorski ples haka u parlamentu Novog Zelanda. To je napravila kako bi izrazila protivljenje kontroverznom zakonu koji bi mogao značajno promijeniti tumačenje Ugovora iz Waitangija, temeljne povelje potpisane 1840. između Britanske krune i maorskih poglavica. Kroz zakon koji je predložila libertarijanska stranka ACT Party, predviđa se reinterpretacija ovog važnog ugovora što bi moglo ugroziti prava Maora, autohtonog naroda Novog Zelanda, čiji članovi čine oko 20 posto stanovništva. Mnogi Maori i njihovi pristaše smatraju da bi zakon mogao smanjiti njihova prava i dovesti do političkih i društvenih nesuglasica, a to misli i 22-godišnja Rawhiti.
Tijekom glasovanja o tom prijedlogu zakona, u parlamentu je izvela spomenuti haka ples, a predsjednik parlamenta u jednom ju je trenutku bezuspješno pokušao zaustaviti. Ubrzo joj se pridružilo još nekoliko zastupnika, a mlada novozelandska zastupnica u jednom je trenutku i poderala primjerak spornog zakona. Njezin je čin odmah postao viralan i izazvao podijeljene reakcije javnosti, a brojni su političari i javne osobe, uključujući novozelandsku pjevačicu Lorde, pohvalili njezinu hrabrost. No tko je zapravo ona?
Hana Rawhiti rođena je u rujnu 2002., sa samo 17 godina objavila je knjigu o maorskom lunarnom kalendaru, a dvije godine kasnije održala je značajan govor u parlamentu u sklopu inicijative za promicanje maorskog jezika. Kao političarka i aktivistica, postala je glasnogovornica stranke Te Pāti Māori za brojna područja, uključujući zaštitu okoliša, razvoj mladih te sigurnost hrane.
Nakon što je postala zastupnica na općim izborima 2023., brzo se afirmirala i postala članica Odbora za maorska pitanja, a ove je godine dobila i posebno priznanje zbog svog doprinosa maorskoj zajednici.
Njezin haka ples samo je dio šireg protesta protiv zakona koji je izazvao veliki broj prosvjeda diljem Novog Zelanda, a u planu je i veliki marš u glavnom gradu Wellingtonu. Oporba zakonu dolazi i od akademika, pravnika i brojnih građana, koji smatraju da bi isti mogao dovesti do političkog i društvenog previranja, kao i pogoršanja odnosa među različitim etničkim grupama u zemlji. Ova situacija reflektira širi problem nejednakosti u Novom Zelandu, gdje se Maori i dalje suočavaju sa slabijim socijalnim i ekonomskim razlikama u odnosu na ostatak stanovništva uključujući niže prihode, lošije obrazovanje, višu stopu zatvorskih kazni i kraći životni vijek.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....