Život JD Vancea kao da je iz romana: odgojili su ga uglavnom baka i djed, a unatoč teškom djetinjstvu završio je pravo na Yaleu gdje je upoznao suprugu indijskog porijekla, a prije političke karijere napisao je memoare ‘Hillbilly elegy‘ o svojoj kaotičnoj obitelji i zajednici koja je izgubila svaku nadu u bolje sutra.
JD Vance, 40-godišnji senator koji se od kritičara Donalda Trumpa prometnuo u jednog od njegovih najvećih apologeta, postao je treći najmlađi i ujedno najneiskusniji potpredsjednik u povijesti SAD-a. Samo dvije godine nakon što je postao senator Ohija, prisegnut će kao pedeseti američki potpredsjednik. U javnost je dospio 2016. objavom memoara "Hillbilly elegy" - bestselera koji su liberali gutali kako bi bolje razumjeli Trumpovu pobjedu i frustraciju bijele radničke klase koja ga je dovela u Bijelu kuću. JD Vance se činio kao idealan glasnogovornik radničke klase, kao konzervativac sa Srednjeg zapada koji je prezirao novog predsjednika. No uskoro je promijenio mišljenje, a Trump ne samo da je oprostio mladom obraćeniku već ga je odabrao za svoga potpredsjednika - i nije pogriješio. Kada je JD Vance rekao da je uspio unatoč svim preprekama, zaista je tako i mislio. Dječak odrastao u siromaštvu ostvario je svoj američki san. Rodio se kao James Donald Bowman u gradiću Middletownu u državi Ohio. Majka mu je bila ovisnica o drogama, a otac je obitelj napustio dok je bio dijete. Odgojili su ga uglavnom baka i djed, u potrazi za očinskim uzorima mijenjao je prezime nekoliko puta, a zbog majčinih problema s ovisnošću redovito je utočište pronalazio upravo u bakinu domu.
Kada se 2014. oženio, on i njegova supruga Usha uzeli su prezime Vance kako bi odali počast baki i djedu njegove majke. JD Vance je svoja iskustva kao samoprozvani hillbilly, odnosno čovjek iz ruralnog dijela Amerike, iskoristio kako bi napisao bestseler i vinuo se u sam politički vrh. U svojim memoarima piše o svojoj kaotičnoj obitelji i zajednici koja je izgubila svaku nadu u bolje sutra. U knjizi detaljno opisuje svoj put i kako se nosio sa svojom disfunkcionalnom obitelji. Odgojila ga je baka koja je jednom prilikom svog supruga zapalila benzinom kako bi ga kaznila što joj je bio nevjeran. Srećom, prošao je samo s lakšim opeklinama. Njegova majka nije se mogla brinuti o njemu jer se borila s ovisnošću i jednom ga je prilikom natjerala da umjesto nje da uzorak urina na testiranju na opijate.
U romanu Vance analizira svoja iskustva odrastanja u Ohiju kako bi pokušao objasniti zašto je američka radnička regija Apalačkog gorja, koja broji 13 država od južnog New Yorka do sjevernog Mississippija, od demokratske postala republikanska. Naglašava koliko je propast čeličana 70-ih godina imala utjecaj na grad, baš kao i kriza s opioidima. "U tom dijelu Amerike radnička klasa bila je jako pogođena - od niske društvene pokretljivosti do siromaštva i razvoda te ovisnosti o drogama, moj dom je bio mjesto patnje", napisao je u uvodnom dijelu te dodao kako se identificira s milijunima Amerikanaca koji nemaju završen fakultet. "Tim ljudima je siromaštvo dio obiteljske tradicije. Amerikanci ih nazivaju gorštacima, seljacima i bijelim smećem. Za mene su oni susjedi, prijatelji i obitelj", rekao je. Zahvaljujući knjizi postao je najprodavaniji autor, a mediji su ga često zvali da objasni Trumpovu popularnost kod glasača među bijelom radničkom klasom. Roman se prodao u tri milijuna primjeraka, a 2020. je oskarovac Ron Howard prema njemu snimio film ‘Gorštačka elegija‘ gdje je Amy Adams glumila njegovu mamu Bev, a Glenn Close baku. Neki su ga kritizirali jer se ogradio od svojih starih komentara, i ne samo od njih nego i od svojih memoara. Nedavno je za New York Times izjavio da se distancirao od "Hillbilly elegy" jer se ne želi probuditi za deset godina i početi mrziti ono što je postao.
Vance je roman napisao u svojim ranim tridesetima. Dotad je služio u marincima, diplomirao pravo na Yaleu gdje je upoznao svoju suprugu Ushu i zaposlio se u investicijskoj tvrtki u Silicon Valleyju. Njegova supruga je kao dijete indijskih migranata odrasla u San Diegu u posve drugim okolnostima. Kao kći akademika diplomirala je na Yaleu, a magisterij je završila na Cambridgeu. Radila je za glavnog suca Vrhovnog suda Johna Robertsa te za odvjetničku tvrtku Munger, Tolles & Olson, koja slovi kao progresivna i woke. Nakon što je Trump njezina supruga odabrao za svog potpredsjednika, dala je otkaz. Ona i Vance imaju troje djece - sinove Ewana i Viveka i kćer Mirabel. Vance danas ima dobre veze s bogatim donatorima, uključujući i Petera Thiela, poslovnog čovjeka i milijardera koji ga je 2017. zaposlio u svojoj firmi. U kampanji je postao kritičar Kamale Harris, a pokazao je i svoju umješnost u obrani Trumpa u medijima. Pozivao je na masovne deportacije, vrijeđao žene koje nemaju djecu i obećao da će američki domovi pripasti Amerikancima. "Spakirajte svoje stvari, ilegalni imigranti, jer ćete se za tri mjeseca vratiti svojim kućama" rekao je nedavno.
Njegove tvrdnje da haićanski imigranti otimaju ljudima ljubimce i jedu ih ponovio je i Trump nekoliko puta, što je uzrokovalo zgražanje i protumačilo se kao širenje fake newsa i napad na imigrante. Što se tiče pobačaja, ublažio je svoje stavove. Iako je 2019. postao katolik, nije za potpunu zabranu pobačaja već smatra da bi ga trebalo ograničiti nakon 15. tjedna trudnoće, no nedavno je podržao Trumpov stav da je to stvar odluke svake savezne države. U kampanji se pokazao kao spretan političar - u četiri mjeseca održao je 44 donatorske večere, dao 149 intervjua i pojavio se na sedamdesetak javnih događaja. Sa sobom je vodio članove obitelji, najviše suprugu Ushu, odvjetnicu, kao i njihova psa, njemačkog ovčara Atlasa. Na jednom događaju gdje se okupila elita iz Tennesseeja poveo je mamu Bev.
"On je borac i, ono važnije, čovjek koji može nastaviti s politikom i bez straha se suprotstaviti tiraniji dosadašnje vlade", rekao je za njega Donald Trump mlađi. JD Vance će u siječnju postati najmlađi američki potpredsjednik od 1953. kada je Richard Nixon, koji je nekoliko dana prije inauguracije proslavio 40. rođendan, prisegnuo Dwightu Eisenhoweru. John C. Breckinridge, koji je s 36 godina postao potpredsjednik Jamesu Buchananu, drži rekord kao najmlađi potpredsjednik. Zanimljivo je kako su se obojica kasnije kandidirala za Bijelu kuću, što će prema svemu sudeći učiniti i JD Vance, koji će za četiri godine biti u naponu snage. A dotad će svoju konzervativnu politiku voditi s Trumpom na čelu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....