Promo

Kako se zapravo nanosi krema za sunčanje i kako do 30% popusta?

Dolaskom toplijih dana i porastom dnevnih temperatura više razmišljamo kako se učinkovito zaštiti od sunca.

Sunčevo zračenje sadrži nevidljivo ultraljubičasto (UV) zračenje pa dugotrajno izlaganje bez adekvatne zaštite može dovesti do opeklina i crvenila što povećava rizik od karcinoma kože. Nadalje, može dovesti do oštećenja imunosnog sustava kao i oštećenja oka. Intenzitet UV zračenja iskazuje se UV indeksom te se često objavljuje ljeti u vremenskim prognozama kako bi se informirala javnost o intenzitetu zračenja. Iznimno je važno adekvatno zaštiti i pripremiti kožu prije izlaganja suncu kako bi se spriječile negativne posljedice.

Na pharmeria.hr trenutno vrijedi akcija na odabrane brendove proizvoda za zaštitu od sunca! Možete ih pronaći na do 30% popusta!

U nastavku pročitajte više o učinkovitim metodama zaštite.

Što je SPF i zašto je važan?

SPF (sun protection factor) označava koliko vremena možemo provesti na suncu bez pojave opeklina. Što je veći SPF, veća je i zaštita od sunca. Kod krema sa SPF bitno je da se nanose ravnomjerno i u dovoljnoj količini više puta dnevno (pogotovo nakon kupanja, brisanja ručnikom, znojenja), a većina ljudi nanosi premalu količinu te koža nije prikladno zaštićena. Da se kompenzira manja količina, uvijek se preporučuju kreme s većim zaštitnim faktorom (SPF 30 ili 50).

Kako se pravilno nanose sredstva za zaštitu od sunca?

Kako bi se nanijela dovoljna količina zaštitne kreme, postoji tehnika „pravilo čajne žličice“.

  • jedna čajna žličica kreme na lice i vrat, dvije žličice na torzo (prednji i stražnji), jedna žličica na svaki gornji ekstremitet i dvije žličice na svaki donji ekstremitet
  • nanijeti zaštitni faktor 15 – 30 minuta prije izlaganja suncu
  • nakon kupanja ili znojenja treba ponovno nanijeti zaštitnu kremu

Vrste proizvoda za zaštitu od sunca

Kreme za zaštitu od sunca u svom sastavu mogu imati organske i/ili mineralne zaštitne filtere. Kojem filteru dati prednost?

Organski filteri

  • apsorbiraju UV zračenje
  • rjeđe su teksture i lakše se razmazuju te je potrebno nanijeti manju količinu proizvoda
  • nedostatak je što se moraju nanositi 20 minuta prije izlaganja suncu i imaju veći mogućnost iritacije te ih je potrebno češće nanositi.

Sve je veći broj alergijskih reakcija na njih, a posebno osjetljivo skupina su trudnice, dojilje i djeca.

Mineralni filteri nisu toksični i ne ulaze u kožu te štite neposredno nakon nanošenja.

  • djeluju kao fizikalna barijera koja odbija UV zračenje
  • manja je mogućnost iritacija pa su pogodni za osjetljivu kožu i rijetko izazivaju alergijske reakcije
  • ostavljaju bijeli trag na površini kože pa su se češće znali izbjegavati, ali su danas prihvatljiviji zbog prisutnosti nanočestica

Kako odabrati pravi SPF?

Prilikom odabira proizvoda za zaštitu od sunca, važno je prilagoditi preparat individualnim potrebama kože.

  • Suha koža: La Roche Posay Anthelios . Anthelios UV mune 400 hidratantna krema SPF50+ ne ostavlja bijele tragove, pogodna je osjetljivu i reaktivnu kožu, ne pecka pa je sigurna i za područje oko očiju.
image
Promo

image
Promo

image
Promo

image
Promo

Na pharmeria.hr pronađite i ostalu ponudu proizvoda za sunčanje.

image
Promo

Kako djecu zaštiti od sunca?

Dječja koža se jako razlikuje od kože odraslog čovjeka (tanka je i osjetljiva) pa je ključno zaštiti kožu od štetnog djelovanja sunčevih zraka. Djeca su iznimno fotoosjetljiva i imaju veći rizik od dobivanja sunčanice. Za mališane su razvijene posebne SPF kreme za djecu i bebe.

Bebe mlađe od 6 mjeseci starosti ne izlagati suncu i ne preporučuje se korištenje kreme sa zaštitnim faktorom. Ukoliko se mora koristiti krema za zaštitu od sunca, može se staviti mala količina SPF 15 na izložena mjesta suncu kao što su ruke i lice (npr. prilikom vožnje kolicima).

Preporučuju se kreme s mineralnim filterima jer ne iritiraju osjetljivu kožu djece i rijetko izazivaju alergijske reakcije.

Za djecu se preporučuju kreme s najvećim zaštitnim faktorom.

Kako ublažiti opekline od sunca?

Neoprezno izlaganje kože suncu, bez zaštite, može izazvati opekline, tj. crvenilo koje se javlja na izloženim i nepokrivenim mjestima kože.

U slučaju pojave opeklina potrebno je:

  • prekinuti izlaganje UV zračenju
  • piti puno tekućine
  • kožu hladiti gelovima, kupkama i oblozima te mazati preparatima koji sadrže dekspantenol i ostale tvari koje obnavljaju kožu
  • Za ublažavanje svrbeža preporučuje se upotreba gela koji sadrži antihistaminik
  • Različite termalne vode ublažavaju opeklina od sunca jer hlade, vlaže i pružaju osjećaj ugode
  • Aloja (aloe vera) prirodni je gel koji brzo pomaže kod opeklina. Gel treba nanositi više puta dnevno, a može se staviti na 10-20 minuta u hladnjak prije nanošenja kako bi se povećao učinak hlađenja

Sunčevo zračenje, osim negativnih utjecaja, ima i pozitivne učinke jer potiče sintezu vitamina D, popravlja raspoloženje i umiruje um.

Svaki put prije izlaganja suncu, stavite kremu sa zaštitnim faktorom koja odgovara vašem tipu kože te redovito obnavljajte, ali nemojte preskakati nanošenje za vrijeme oblačnih dana jer štetno UV zračenje prodire i kroz oblake.

Izbjegavajte izlaganje suncu u periodu od 10 do 16 sati, nosite šešir i sunčane naočale te pijte puno tekućine.

Na Pharmeria.hr provjerite ostatak ponude proizvoda za sunčanje za lice i tijelo snižene do 30%!

Linker
16. studeni 2024 17:45