Robert Mareković posjetio je Polinezijski kulturni centar koji se nalazi na otoku Oahuu

 PRIVATNI ALBUM
Putovanje

Zagrebački glazbenik vodi nas na Havaje, mjesto rajskih plaža, vulkana i najboljih krafni

Robert Mareković otkriva svoju tajnu vezu s američkim otočjem u Tihom oceanu, s palmama i zalascima sunca koji izgledaju kao dio filmske scenografije, a unatoč tome što je udaljeno 25 sati leta od Zagreba, u posljednje dvije godine posjetio ga je čak dva puta

Robert Mareković otkriva svoju tajnu vezu s američkim otočjem u Tihom oceanu, s palmama i zalascima sunca koji izgledaju kao dio filmske scenografije, a unatoč tome što je udaljeno 25 sati leta od Zagreba, u posljednje dvije godine posjetio ga je čak dva puta

Uvijek me u životu vodila glazba, tako sam i slijedeći note stigao na Havaje. Odrastajući, naime, uz havajske ploče mojih roditelja, gledajući njihove egzotične omote i slušajući glazbu Elvisa Presleyja koji je ondje snimio čak tri filma i održao koncert koji je putem satelita gledalo milijardu ljudi, nisam mogao ne otići u ovaj raj. Što me vratilo na Havaje nakon samo dvije godine? Intenzitet boja sunca i mora kakve nisam nikada susreo, toplina ljudi i priroda. I Elvis, naravno.

image
PRIVATNI ALBUM

Grad Honolulu koji se nalazi na otoku Oahu posjetio sam drugi put. No, za razliku od prvog izleta, ovaj put sam, prošavši gotovo preko cijelog otoka Oahu, posjetio i Polinezijski kulturni centar koji je posvećen predstavljanju svih polinezijskih otoka kao što su Tahiti ili Samoa. Centar nudi pogled u tradiciju Polinezije, razne show programe, a osim prirode, tradicionalnih plesova, nošnji i kuća, donosi vožnju kanuom te predstavu "Breath of Life" - neviđen vatreni show. Ako postoji raj na Zemlji, za mene je to ovaj Polinezijski centar.

image

Robert Mareković posjetio je Polinezijski kulturni centar koji se nalazi na otoku Oahuu

PRIVATNI ALBUM

Inače, Havaji imaju 137 otoka, od kojih većina nije nastanjena. Osam najvećih i najznačajnijih su Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lānaʻi, Kahoʻolawe, Maui i Havaji kao najveći otok koji nosi nadimak Big Island (Veliki otok). Svi otoci su vulkanskog porijekla. Havaji imaju populaciju od otprilike 1,300.000 stanovnika, od čega su najbrojniji stanovnici azijskog podrijetla, ponajviše Japanci i Filipinci, Polinezijci su na drugom mjestu (uključujući oko 80.000 Havajaca), pa slijede Indijanci s Aljaske itd. Domaće stanovništvo očuvalo je svoj etnički i kulturni identitet, na čemu i danas pomno rade.

HONOLULU, ALOHA I MAHALO

Iako je Honolulu moderan grad, u strogom centru se izričito pazi da tradicije ne nedostaje i u recentnoj arhitekturi; tu su utjecaji polinezijske Tiki kulture koji se mogu primijetiti na neboderima i hotelima. Grad je pun grlica koje ne izgledaju poput naših, puno su sitnije, dok je u centru grada najnormalnije da u parku šeću patke i kokoši. Palme su sastavni dio havajske ikonografije, a gotovo kao obavezni dress code svih turista su košulje havajke, to ondje dođe kao obvezna uniforma. Dvije riječi koje govore svi na Havajima, i domaći i turisti, su - "aloha" (što je dolazni i odlazni pozdrav) i "mahalo" (hvala).

image

Park na otočni način

PRIVATNI ALBUM
image

Memorijalni centar vezan uz ratna stradavanja u Pearl Harbouru nalazi se u blizini Honolulua

PRIVATNI ALBUM

BAJKOVITI ZALASCI SUNCA

U centru grada nalazi se i najpoznatija plaža Waikiki koja pruža poznati smiraj dana u kojem se sunce pretapa u posebnu narančastu boju. Ovaj zalazak svakodnevno okuplja turiste iz cijelog svijeta. Plaže su pješčane, duge i velike, tako da nikad ne nedostaje mjesta na njima, dok je popularno i surfanje. Doduše, kupanje je malo otežano jer vam treba dosta hoda da uhvatite pravu dubinu za plivanje.

NA HAVAJE LETOM IZ ZAGREBA

Let avionom traje oko 25 sati. Krenuo sam iz Zagreba, a s presjedanjima u Amsterdamu i Seattleu - stigao sam u Honolulu. Na povratku letio sam preko Memphisa i Atlante, cijena karte bila je podnošljivih 1700 eura, s obzirom na to da se ipak radi o destinaciji koja se doslovno nalazi na suprotnoj strani zemaljske kugle. Avionske karte rezervirao sam dva mjeseca unaprijed.

image

Uz bok svom idolu Elvisu

PRIVATNI ALBUM

SMJEŠTAJ U SREDIŠTU HONOLULUA

Spavao sam u Airbnb smještaju, koji je bio nevelik, ali u centru grada i s balkonom, što mi je omogućavalo da većinu destinacija obiđem pješice. Pet noći ondje koštalo me 718 dolara.

image
PRIVATNI ALBUM

SLAPOVI I POVIJEST

Neke od klasičnih turističkih atrakcija su Diamond Head, bivši vulkan na čiji vrh morate doći pješice, a s njega imate savršen pogled na Honolulu. U blizini su i čuveni slapovi Manoa falls. Ne treba nikako zaobići ni Pearl Harbor, mjesto pokraj Honolulua koje je postalo poznato po najvećem ratnom stradanju na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država; osim prekrasnog zaljeva, ondje se nalazi sjajan memorijalni centar vezan uz tu tragediju koja se dogodila 7. prosinca 1941., a posebna atrakcija su posjeti ratnom brodu i vožnja civilnim brodom po zaljevu. Mene je privukla i dvorana Neal S. Blaisdell, u kojoj je Elvis Presley održao jedini do danas samostalni koncert prenošen putem satelita, nazvan "Aloha from Hawaii", koji je gledalo više gledatelja nego čovjekovo spuštanje na Mjesec.

image

Na Havajima se Božić slavi u bermudama i majicama kratkih rukava

PRIVATNI ALBUM

VODIČ ZA VEGETARIJANCE I SLADOKUSCE

Kao vegetarijanac, nisam osoba od restorana. Moja prehrana svela se na dućane i Hard Rock Cafe. Za razliku od ostatka Amerike u kojoj je znanost pronaći običan dućan kakve mi poznajemo, u Honoluluu na svakom uglu možete naći ABC lanac trgovina u kojima možete kupiti gotovo sve, lijekove, kefir, papaju, ali i majice i suvenire. Prosječan ručak u Hard Rock Cafeu s napojnicom može stajati i do 100 dolara. Zanimljivo, Honolulu ima i najpoznatije krafne na svijetu, dućan se zove Leonard‘s Bakery, a popularne su i posebne zbog toga što se isti recept koristi od 1952. Uistinu su ukusne, a za razliku od ostale američke hrane te vrste, nisu ni premasne ni preslatke. Svakako vrijedi probati i papaju, voće koje podsjeća na dinju, ali je puno ukusnije.

image
PRIVATNI ALBUM

SHOPPING

Kupnja darova za druge uglavnom se svela na majice, ljetne haljine, autentične ljetne pletene torbice te pokoji mali totem koji je oda Tiki kulturi. Iako je Honolulu jedan od najskupljih gradova Amerike, gradski prijevoz je brz i jeftin. Od centra do aerodroma ima oko 30 minuta vožnje, to će vas izaći tri dolara. Uberom čak 55 dolara. No, ako imate vremena, Honolulu je krasan za hodanje, znao sam propješačiti i do 18 kilometara dnevno. No, pripazite, izvan centra se brzo dolazi do nesigurnijih dijelova - na koje vas čak upozoravaju i table. Zanimljivost je svakako božićni dućan koji je u ovom ljetnom podneblju otvoren čitavu godinu.

image

‘Mele Kalikimaka‘ je tradicionalna božićna pjesma

PRIVATNI ALBUM
20. prosinac 2024 17:01